Üç Buçuk Atmak ve Kesirli Ondalık Sayılar

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Onluk sayı sisteminin kökenlerini Antik Mısır hiyerogliflerine, yani MÖ 3000 yıllarına kadar takip etmek mümkündür. İnsanlık, ondalıklı sayıları son 5000 küsür yıldır kullanıyor olsa da, kesirlerin (veya kesirli ondalıklı sayıların) tarihi kısmen daha yakındır. Basamaklı olmayan sayı sistemlerinde kesirli sayıların icadı 1. Yüzyıl'da Çin medeniyetine kadar uzanıyor. Bu kesirli sayı kullanımı, Çin üzerinden Orta Doğu uygarlıklarına ve nihayetinde Avrupa'ya kadar ulaşmıştır. Ancak bugün bildiğimiz ve kullandığımız anlamda basamaklı, kesirli ondalık sayıların tarihi ise günümüze ve coğrafyamıza çok daha yakın. İlk olarak 10. yüzyılda Arap matematikçi El Uklidisi tarafından kullanılan kesirli sayılar, sonrasında 1350 yılında Yahudi matematikçi Immanuel Bonfils ve Avrupalı meslektaşı Simon Stevin aracılığıyla yaygın hale getirilmiştir. Her ne kadar kesirli sayıların icadı kimi zaman El Kashi'ye veya Harizmi'ye atfedilse de, bu doğru değildir. Aslına bakılırsa Harizmi'nin İslami ülkelerin bilimine 9. yüzyılda kattığı kesirli sayı sistemi, Çin'in geliştirdiği ve kullandığı sistemin birebir sayılabilecek bir kopyasıdır. Günümüzdeki "a bölü b" şeklindeki yazım tipini matematik camiasına katan ise El Uklidisi olmuştur.

Hayat, Hiç Bitmeyen Bir Öğrenme Sürecidir!

Türkiye, Kişi Başına Düşen Cinsel Partner Sayısında Lider!

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim