Türkiye'de Neden Oturmuş Bir Bilim-Kurgu Dergisi Olmasın?

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

"Oturmuş bir bilim mi var da kurgusu olsun?" diye sorabilirsiniz. Ancak Evrim Ağacı'nın okurları ve okurlarının çoğunun dolu bilgileri bile Türkiye'de de bilimin yükselebileceği sınırlı da olsa bir altyapının olduğunu gösteriyor ve insana umut veriyor. Üstelik bilim-kurgu, modern zamanlarda felsefenin Antik Yunan'da yaptığı görevi üstlenerek, zihin açıcı ve sorgulatıcı bir araç olarak karşımıza çıkıyor. Akademik bilimin halk arasına inerek ilgiye dönüşmesine yol açıyor. Küçük yaşta bilim-kurguya ilgi duyan insanlar, büyüdüklerinde bu ilgilerini sürdürürken, çoğu zaman ister istemez bilime de merak salmaya başlıyorlar. Bir toplumun bilimsel aydınlanması da ancak böyle olabilir: bizler, bilimsel olarak kendimizi daha donanımlı hale getirmeliyiz ki, gelecek nesillere de bilim aşılayabilelim. Çocuklarımıza bilime ilgi duymalarını sağlayan kaynakları sunacağız ki, onlar da büyüdüklerinde kendi çocukluklarındaki bilim aşılayıcı unsurları kendi yavrularına aktarabilsinler...

Kardeş sayfalarımızdan Kurgu-Bilim, bu konuda kolları sıvamaya hazır. Şöyle soruyorlar:

"Her ay alabileceğiniz bir bilimkurgu dergisi olmasını ister miydiniz? 

Aktif faaliyet gösteren, yayımlanmaya devam eden bir bilimkurgu dergisine ihtiyaç duyulduğunu düşünüyoruz. Sizin bu konuda görüşleriniz nelerdir? Böyle bir dergi olsa almak ister miydiniz, yoksa internet ortamından bilgi edinmeyi mi tercih ederdiniz?

Antares, X-Bilinmeyen, Atılgan, Nostromo gibi dergilerin akıbetini düşündüğümüzde bir bilimkurgu dergisi ne kadar uzun süre ayakta kalmayı başarabilir?"

Ne dersiniz?

Charles Darwin ve Steve Irwin'in Kaplumbağası Harriet!

Birdenbire Güneş Korkutucu Bir Sessizliğe Büründü: Tüm Güneş Noktaları Nerede?

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder