Türk Dil Kurumu (TDK) ve Dil Bilim İle İlgili Açıklama

Türk Dil Kurumu (TDK) ve Dil Bilim İle İlgili Açıklama

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

TDK ile ilgili etkileşimimiz sonrası, çok sevgili okurlarımızdan ve arkadaşlarımızdan bazılarının TDK'ye ve çalışmalarına karşı oldukça önyargılı olduklarını gördük. Daha üzücü olarak, medyada çıkmış yalan yanlış, inanılmasının bile utanç kaynağı olacağı haberleri "gerçek" olarak aldıklarını, burada hep birlikte Evrim gibi bir konudaki yalanları düzeltmeye çalışırken, birçok arkadaşımızın daha kendi dilimizi geliştirmeyi hedef almış bir kurumla ilgili yalanları bile kolayca kabullendiklerini gördük. Bu bizi bir Türkiye ya da Dünya vatandaşı olarak değil, bir insan olarak derinden üzdü.

Bizler, Evrim Ağacı olarak ülkeleri, sınırları, dilleri, kültürleri ve benzeri oluşumları siyasi/politik birer zorunluluk olarak değil, insan türüne ait bir çeşitlilik (varyasyon) olarak görüyoruz. Dolayısıyla her ülkeye, her kültüre, her dile, dillerin bütün şivelerine (ağızlarına), her insana saygımız sonsuzdur ve okurlarımızın da Evrim Ağacı sınırları dahilinde aynı saygıyı göstermesini bekleriz ve sağlamaya çalışırız. Doğal olarak, sayfanın kontrolünü sağlamak adına, ayrıca işlevlilik ve kolaylık açısından, sadece çok iyi bir şekilde bildiğimiz iki dilde, Türkçe ve İngilizce dillerinde yayın yapmaktayız. Gelecekte bu dil seçeneklerimiz -umuyoruz ki- çok daha çeşitlenecek ve artacaktır, böylece kendi dillerinde, hakim oldukları dillerde okumayı da sağlamayı hedefliyoruz.

Türk Dil Kurumu, bu mantık çerçevesinde Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulmuş ve ne olursa olsun Dünya dillerinden biri, oldukça da eski biri olan Türkçeyi, daha doğrusu Türkiye Türkçesini (Türkçenin kökenleri çok daha eskilere gitmektedir ve bu ata dillerin günümüzdekiyle alakası bile yoktur) korumak ve geliştirmek amacıyla kurulmuş, bilim açısından çok değerli ve önemli bir kurumdur.

Dil bilim, bilimler arasında en kıymetli olanlarından bir tanesidir. Zira insan türünün iletişim kaynaklarından en önemlisini konu edinir, diller arasındaki evrimsel ilişkiyi arar ve bu ilişkilerden yola çıkarak dillerin birbirleriyle etkileşimini, bireysel değişimini ve gelişimini ele alır. Bu araştırmalar, günümüzde gittikçe kapsamlı hale getirilmiş ve artık bilgisayarların da işin içerisine dahil olmasıyla çok daha araştırmalar yapılabilmektedir. Üstelik dil bilim, Evrim'in gözlenebildiği ve modellenebildiği en harika bilim dallarından biridir. Evrim Ağacı olarak bizler için dilin bilimsel önemi tartışılmazdır.

Günümüzde, Dünya'nın geneline sayısal olarak hakim olan Çince, akademik açıdan hakim olan İngilizce, dağılım olarak hakim olan İspanyolca ve diğer tüm diller, bizim için önem arz eden dillerdir. Bunların hepsini bilemesek de, akademik açıdan geniş dünyaların kapısını açan İngilizceyi bilmek ve bu engin denizlerdeki bilgileri Türkçeye kazandırmak, Evrim Ağacı olarak görevlerimiz arasındadır. Dil bir amaç değil, araçtır ve bu unutulmamalıdır.

TDK ve çalışmaları, bu yüzden bizim için büyük önem arz edilmektedir. Genç yaşta Türkçe ödevlerimizi hazırlamak için kullandığımız sözlüklerde gördüklerimiz, biz farkında olmasak da hafızamıza kazınmakta ve asla çıkmamaktadır. Bu sebeple bu sözlüklerde ve Türkçe derslerinde öğretilen bilgiler, gelecekteki nesillerin ufkunun geniş olması açısından büyük önem arz etmektedir. Bilim dünyasına girildikçe, bunun önemi görülecektir.

TDK'nin çalışmalarını küçümsemek ve aşağılamak adına, bir aralar oldukça alçak, kendini bilmez, basit ve bayağı bir hareket başlatılmış ve TDK'nin İngilizce (ve diğer yabancı dillerdeki sözcükleri) Türkçeleştirmek adına saçma sapan kelimeler uydurdukları iddia edilmiştir. Örneğin otobüs için "çok oturgaçlı götürgeç", hostes kelimesi içinse "gök konuksal avrat" kalıplarının TDK tarafından üretildiği iddia edilmiştir. Buna inanmak için gerçekten sorgulama kapasitesi düşük olmak ya da TDK'nin amacından %100 çıktığını kabul etmek gerekecektir. Neyse ki ikinci olasılık doğru değildir ve bu durum, 2001 yılından beri TDK'nin başkanlığını yürüten Prof. Dr. Şükrü Haluk Akalın tarafından tekrar tekrar dile getirilmiş, ancak halk tarafından gerçekler göz ardı edilmiştir. Bu da belki de halkımızın gerçek ile yalanı ayırt etmekten ne kadar aciz olduğuna güzel (!) ve ironik bir örnek oluşturmaktadır.

Aşağıdaki bağlantıda, konuyla ilgili açıklamalar ve haberler görülebilir:

http://www.anadilim.org/Haber-%C3%87ok-Oturga%C3%A7l%C4%B1-G%C3%B6t%C3%BCrge%C3%A7-19

Siz okurlarımızdan ricamız, Evrim ile ilgili ardı arkası kesilmeyen cahil iddialara kulak tıkayıp gerçekler peşinde koştuğunuz gibi, bir diğer bilim dalı olan dilbilim alanında da aynı sağduyu ve başarıyı göstermenizdir.

Araştırmayı, sorgulamayı ve şüpheciliği asla elden bırakmamanız dileğimizle.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder