Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

2012 yılında tüm Dünya'nın askeri harcamaları 1.756 trilyon dolar civarındadır. Her ne kadar bir önceki seneye göre %0.4'lük aşırı küçük bir düşüş yaşansa da bu miktar, 2. Dünya Savaşı'ndan 2010 yılına kadarki her yıl yapılan askeri harcamalardan yüksektir. Tüm Dünya'nın üretiminin %2.5'i doğrudan askeriyeye harcanmaktadır. Bir diğer deyişle, günümüzdeki insanların %80'i 1 günde 10 dolardan az para kazanabilirken, kişi başına düşen askeri harcamalar yılda 249 dolar civarındadır. Yani insanlık, yine savaş-odaklı bir Dünya'ya doğru yürümektedir.

Elbette ki tek suçlu askeri harcamalar değil; ancak 7 milyar insanın aralarındaki yüzeysel farklılıklardan doğan anlaşmazlıklarını göz ardı ederek el ele verip, ortaklaşa bir şekilde çalıştığını bir düşünsenize... Örneğin amacımız birbirimizi bombalamak yerine, Güneş Sistemi'ne yayılmak, Güneş ötesindeki en yakın yıldıza seyahat etmek, hastalıkları çözmek, açlığı bitirmek, gelir dağılımını eşitlemek gibi bilim ve teknolojiye dönük şeyler olsa, çok daha farklı bir dünyada yaşıyor olmaz mıydık?

Bunlar, gerçekten düşündüğümüz kadar zor mu?

 

Kaynak: Global Issues

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder