Tüm İnsan Popülasyonları Birbiriyle Yakın Akraba ve Kuzendir!

Tüm İnsan Popülasyonları Birbiriyle Yakın Akraba ve Kuzendir!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Dünya'nın en saygın bilim dergisi olan Nature'da yayınlanan bir araştırmada, bugüne kadar insan "ırkları" üzerine yayınlanmış 200'den fazla üst düzey araştırma makalesinin içerikleri bir arada değerlendirilerek insan ırklarının akrabalık ilişkileri incelenmiştir. Araştırmanın sonuçları, hayali "ırk" algısını tamamen ortadan kaldırmaya yetecek kadar açıktır. İstisnasız olarak her popülasyonun birbiriyle çeşitli derecelerde ilişkili olduğu gösterilmiştir. Görsel, bu akrabalık ilişkilerini yansıtmaktadır. 

Araştırmanın sonuçlarına göre Türkler'in en yakın akrabaları arasında Kürtler, Gürcüler, Dürziler, Suriyeliler ve Lübnanlılar bulunmaktadır. Bunun haricindeki en yakın akraba olduğumuz popülasyonlar arasında Suudi Araplar, Filistinliler, Yemenliler ve Mısırlılar ve Mizrahi Yuhudiler bulunmaktadır. Kürtler'in en yakın akraba olduğu gruplar arasında Türkler ve Mizrahi Yahudiler bulunmaktadır. Bunların haricinde biraz daha uzağa gitsek de halen bizimle aynı monofiletik grup içerisinde yer alan Ermeniler, Polonya ve Doğu Almanya Yahudileri (Eskenaziler) ve Fas Yahudileri en yakın akrabalarımız olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Bu araştırmayla, günümüzde var olan bütün insan popülasyonlarının ortak atasına en yakın olan popülasyonun ise Sahra-Altı Afrikası'nda yaşayan Khoisan kabilesi olduğu bir kez daha doğrulanmıştır.

Daha önceki yazılarımızda da ortaya koyduğumuz gibi, insanların Sahra-Altı Afrikası'ndan çıkarak tüm Dünya'ya yayıldıkları dönemlerde kısmi ırklaşmalar (coğrafi izolasyonlar sonucu bağımsız evrimsel yolaklar) oluşmuşsa da, geride bıraktığımız son birkaç bin yılda bu bariyerlerin tamamı yıkılmış, "biyolojik ırk" kavramı insan popülasyonları için anlamını tamamen yitirmiştir. Zaten halihazırda sadece birkaç yüz bin kişilik bir insan grubundan evrimleşmiş olan modern insan popülasyonları içerisindeki çeşitlilik son derece düşüktür (analiz edilen tüm primatlar arasındaki en düşük çeşitliliğe sahip maymun türü biziz). Tüm bunlar, "ırk" kavramının bilimsel bir ayrım olmaktan ziyade siyasi-ideolojik-kültürel bir ayrım olduğu gerçeğini göstermektedir.

Kaynak: Nature Scientific Reports

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder