Teodolite Poz Veren Çocuklar

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Bu fotoğrafta ufak çocuklar, yerölçüm uzmanlarının kullandığı bir alet olan teodoliti kamera sandıkları için önüne geçip poz veriyorlar. Aslında varsayımları çok hatalı değil, zira teodolit, bir çeşit kamera olarak görülebilir. Ancak fotoğraf makinalarının aksine, teodolitin amacı "anı yakalamak" değil, baktığı noktada gördüğü düzlemlerin eğimini ve bu düzlemler arasındaki açıları tespit etmektir. Ayrıca çeşitli özelliklere sahip teodolitleri kullanarak rakımı (deniz seviyesinden yüksekliği) ölçmek de mümkündür.

Elimiz Ayağımız Telefon!

Dünya: 4.5 Milyar Yıldır, Günümüzü Gün Ediyor!

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim