Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Bu fotoğrafta ufak çocuklar, yerölçüm uzmanlarının kullandığı bir alet olan teodoliti kamera sandıkları için önüne geçip poz veriyorlar. Aslında varsayımları çok hatalı değil, zira teodolit, bir çeşit kamera olarak görülebilir. Ancak fotoğraf makinalarının aksine, teodolitin amacı "anı yakalamak" değil, baktığı noktada gördüğü düzlemlerin eğimini ve bu düzlemler arasındaki açıları tespit etmektir. Ayrıca çeşitli özelliklere sahip teodolitleri kullanarak rakımı (deniz seviyesinden yüksekliği) ölçmek de mümkündür.

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder