Tek Karede 160.000 Galaksi!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Abell 1689 galaksi kümelerini gözlemleyen Hubble Uzay Teleskobu, tek pozlamada 160.000'den fazla gökadayı birden tespit etti. Hubble Uzay Teleskobu, görselin sol tarafındaki küçük kareyi yakınlaştırarak fotoğrafını çekti ve sağdaki görüntüye ulaştı. 

Yapılan gözlemler sonucunda fotoğraflanan Abell 1689'un Büyük Patlama gerçekleştikten sonra 1-2 milyar yıllık bir süreçte oluştuğu düşünülmektedir. Galaksilerin farklı renklerde (sarı ve beyaz) görülmesinin sebebi ise Hubble Uzay Teleskobunun kullandığı filtreden ve galaksilerin teleskoba ulaşan dalga boyunun uzunluğundan dolayıdır.


Bu görsel ve/veya içerik, Bilime Dair Her Şey isimli Facebook sayfası tarafından hazırlanmış, sayfanın faaliyetini durdurması sonrası içerikler sayfa yöneticilerinin kararı, talebi ve/veya onayıyla Evrim Ağacı'na aktarılmış ve hediye edilmiştir. Bu nedenle içerik, Evrim Ağacı'na ait sayılmaktadır. Evrim Ağacı, içerik üzerinde gerekli gördüğü her türlü değişikliği yapma hakkını saklı tutar.

Kitlesel Yıkım Silahları: Depo Yıkıcılardan, Tsar Bomba'ya...

Galileo'nun Ay Çizimi ve Ay'ın Gerçek Hali

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder