Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Vahşi Kedi Sığınağı, fotoğrafta gördüğünüz Tasha isimli pumanın 3. evi. İlk evinde damızlık olarak kullanılıyordu. Orada bir garaja kapatılarak 9 sene boyunca bakıldı. Sonunda çatıda bir delik yakalayarak kaçmayı başaran Tasha'yı neyse ki sahibi "kaçak" olarak ihbar etmedi; çünkü ateşli silahlarla öldürülmesinden korkuyordu.

Tasha, sonunda aç ve korkmuş bir şekilde evine döndü. Fakat sahibi, artık onu hapis tutmaması gerektiğini anlamış olacak ki, ikinci evine teslim etti. Ne var ki ikinci evi daha da beterdi: 3 metreye 6 metrelik bir kafes! 

Pençeleri ilk sahibi tarafından kesildiği için şu anda halen pençesiz, yürümesinde sıkıntılar var ve görüş yeteneği bozulmuş. Özellikle de yüksek seslerden çok çabuk korkuyor. 

Sonunda Vahşi Kedi Sığınağı'na getirilen Tasha, 11 yıllık işkence gibi bir hayat sonrasında, sonunda huzurlu bir ev bulabildiği için kısa sürede ortama adapte olmuş. Giderek güçleniyor, sağlığı daha iyi hale geliyor ve bu durum, sığınaktaki uzmanları mutlu ediyor.

Pumalar, Puma concolor olarak bilinen bir türdürler. Kimi dilde dağ aslanı, puma, panter, dağ kedisi, katamont gibi isimlerle bilinirler. Günümüzde soyu tehdit altında olmayan kedilerdendir. Türün ilk olarak 11 milyon yıl kadar önce Asya'da evrimleştiği düşünülmektedir. Ne yazık ki yeterli fosile ulaşılamaması, mtDNA analizlerini doğrulamamızda güçlükler çıkarmaktadır. En yakın kuzeni dilimizde "yaguarundi" olarak bilinen, göreceli olarak ufak bir kedi türüdür. Bu iki kuzenin en yakın akrabasının ise çitalar olduğu düşünülmektedir. Kuzey Amerika'daki puma popülasyonunun 10.000 yıl kadar önce Kılıç Dişli Kaplanlarla birlikte yok olduğu ileri sürülmektedir. Ancak sonradan güneyden göç eden popülasyonlarla yine Kuzey Amerika'da da pumalar yaygınlaşmıştır.

 

Kaynak: TWS

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder