Tarihöncesi İnsan Dişleri ve Gerçek 'Paleo Diyeti'

Bu yazı, Science Alert isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Yeni yapılan araştırma orijinal 'paleo diyeti'nin buğday ve arpa da içerdiğini, günümüzde düşünülenin aksine sadece et ve sebzelerden oluşmadığını gösteriyor.

Cambridge, Cardiff, UCL ve York üniversitelerinden araştırıcılar, 9,000 yıl önce geç Mezolitik Dönem'de ve Mezolitik-Neolitik geçiş döneminde yaşamış olan dokuz insana ait dişlerdeki fosilleşmiş bitki kalıntılarını incelediler.

Antik plak tabakasının içinde hapsolmuş şekilde binlerce yıldır saklanan mikrofosillere ulaştılar. Araştırıcılar, plak tabakasının içinde en az dört yüz yıl daha bu insanların diyetlerinde olmaması gerektiği düşünülen tahıl kalıntılarına rastladılar.

Öncü araştırıcı Dusan Borić, "Uzun zamandır var olan görüş, Paleolitik Dönem'in çoğunda ve Mezolitik Dönem'de, et ve balıktan gelen hayvansal proteinlerin asıl besin kaynağı, bitkilerin ise çok sınırlı tüketilen besinler olduğu düşüncesiydi." diyor.

Genel olarak Mezolitik Dönem insanlarının geniş ağaçlık alanlarda yaşayan avcı-toplayıcılar olduğu düşünülüyor.

Neolitik ya da Cilalı Taş Çağı insanlarının ise, ilk defa tahılları eken ve tarımı geliştiren insanlar oldukları düşünülüyor.

Bulguların Balkanların iç bölgelerinden geliyor olması ve Mezolitik Dönem insanlarının diyetlerindeki evcil tahılların keşfi, ilk Neolitik topluluklarla, yerel toplayıcılar arasındaki sosyal ağların arkeologların önceden düşündüğünden daha fazla olduğu anlamına geliyor.

Borić, "Yapılan keşfin ait olduğu döneme baktığımızda bu karmaşık avcı toplayıcı grupların çok daha uzaktaki insanlarla iletişim halinde olduğu fikri bize yakın geliyor. Bu bulgunun yanında, Yunanistan'ın ve Adriyatik'in sahil bölgelerinden gelen karındanbacaklılardan yapılmış boncukları da gün yüzüne çıkardık." diye ekliyor.

Kaynaklar ve İleri Okuma:

Dişlerimiz hakkında 5 ilginç gerçek

Bumerangla Öldürülen Antik Aborijin

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim