''T. rex'' Bizlere, ''Stegosaurus'' Cinsi Dinozorlara Olduğundan Daha Yakın Zamanda Yaşadı!
''T. rex'' Bizlere, ''Stegosaurus'' Cinsi Dinozorlara Olduğundan Daha Yakın Zamanda Yaşadı!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Dinozorlarla ilgili garip fikirlere sahibizdir. Örneğin binlerce farklı türüyle dinozorların hepsinin çok kısa bir zaman aralığında yaşayıp yok olduğuna dair ilginç bir sanrı toplumda yaygındır. Benzer şekilde, tüm dinozor türlerinin aynı anda var olup, aynı anda yok olduğuna dair bilinçsiz bir varsayım da oldukça sık rastlanan bir hatadır. Bu hatalı düşüncelerin birkaç sebebi olabilir. Bunlardan biri, Jurassik Park'ta dinozorların hep bir arada gösterilme nedeni olabilir. Bir diğeri ise, dinozorların kuşlara ve timsahlara giden soy hatları haricinde hep birlikte ve tamamen yok olmuş olmaları olabilir. Belki de hep birlikte yok olmalarından ötürü, hep birlikte yaşadıkları izlenimine kapılıyoruzdur. Örneğin dinozorların yok oluşuyla ilgili bir diğer yaygın sanrı, sanki Kretase-Tersiyer Kitlesel Yok Oluşu'na neden olan göktaşının sadece dinozorları yok ettiği gibi bir algıdır. Halbuki o dönemde yaşayan tüm türlerin yüzde 75'i yok olmuştur; dinozorlar bunlar arasında en iri ve ilgi çekici grup olmaları sebebiyle popülerdirler.

Nedense dinozorlar arası mücadele dendiğinde akla gelen "dev dişli, ufak pençeli T. rex" ile "büyük sırt plakalarına sahip otobur ama zırhlı şişko dinozor" örneklerini alalım. Bilinmeyen bir sebeple birçok çocuk kitabına bu iki dinozor arasındaki mücadele girmeyi başarmıştır. Halbuki o sırt plakalarına sahip olan Stegosaurus cinsi dinozorlar günümüzden 170 milyon yıl kadar önce evrimleşmiş ve 130 milyon yıl kadar önce yok olmuşlardır. Meşhur T. rex ise günümüzden 67 milyon yıl kadar önce evrimleşip, 65 milyon yıl önce yok olmuştur. Yani gerçekte, Stegosaurus ile T. rex hiçbir zaman karşılaşmamıştır!

Hatta ilk evrimleşme dönemlerini dikkate alacak olursak, çok ilginç bir gerçekle karşılaşırız. Stegosaurus'un evrimleştiği zaman ile T. rex'in evrimleştiği zaman arasında 103 milyon yıl vardır. T. rex'in evrimleştiği zaman ile biz Homo sapiens'in evrimleştiği zaman arasında ise 66 milyon yıl vardır! Yani Stegosaurus ile T. rex arasındaki zaman aralığı, T. rex ile bizim aramızdakinden bile daha uzundur! Bir diğer deyişle T. rex bizlere, o meşhur savaştaki rakibi Stegosaurus'tan 30 küsür milyon yıl daha yakın bir zamanda yaşamıştır!

Embriyonik Nöronların Nakli Beyin Hastalıklarının Tedavisine Işık Tutuyor!

Elementlerin Resimli Periyodik Tablosu

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder