Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Dinozorlarla ilgili garip fikirlere sahibizdir. Örneğin binlerce farklı türüyle dinozorların hepsinin çok kısa bir zaman aralığında yaşayıp yok olduğuna dair ilginç bir sanrı toplumda yaygındır. Benzer şekilde, tüm dinozor türlerinin aynı anda var olup, aynı anda yok olduğuna dair bilinçsiz bir varsayım da oldukça sık rastlanan bir hatadır. Bu hatalı düşüncelerin birkaç sebebi olabilir. Bunlardan biri, Jurassik Park'ta dinozorların hep bir arada gösterilme nedeni olabilir. Bir diğeri ise, dinozorların kuşlara ve timsahlara giden soy hatları haricinde hep birlikte ve tamamen yok olmuş olmaları olabilir. Belki de hep birlikte yok olmalarından ötürü, hep birlikte yaşadıkları izlenimine kapılıyoruzdur. Örneğin dinozorların yok oluşuyla ilgili bir diğer yaygın sanrı, sanki Kretase-Tersiyer Kitlesel Yok Oluşu'na neden olan göktaşının sadece dinozorları yok ettiği gibi bir algıdır. Halbuki o dönemde yaşayan tüm türlerin yüzde 75'i yok olmuştur; dinozorlar bunlar arasında en iri ve ilgi çekici grup olmaları sebebiyle popülerdirler.

Nedense dinozorlar arası mücadele dendiğinde akla gelen "dev dişli, ufak pençeli T. rex" ile "büyük sırt plakalarına sahip otobur ama zırhlı şişko dinozor" örneklerini alalım. Bilinmeyen bir sebeple birçok çocuk kitabına bu iki dinozor arasındaki mücadele girmeyi başarmıştır. Halbuki o sırt plakalarına sahip olan Stegosaurus cinsi dinozorlar günümüzden 170 milyon yıl kadar önce evrimleşmiş ve 130 milyon yıl kadar önce yok olmuşlardır. Meşhur T. rex ise günümüzden 67 milyon yıl kadar önce evrimleşip, 65 milyon yıl önce yok olmuştur. Yani gerçekte, Stegosaurus ile T. rex hiçbir zaman karşılaşmamıştır!

Hatta ilk evrimleşme dönemlerini dikkate alacak olursak, çok ilginç bir gerçekle karşılaşırız. Stegosaurus'un evrimleştiği zaman ile T. rex'in evrimleştiği zaman arasında 103 milyon yıl vardır. T. rex'in evrimleştiği zaman ile biz Homo sapiens'in evrimleştiği zaman arasında ise 66 milyon yıl vardır! Yani Stegosaurus ile T. rex arasındaki zaman aralığı, T. rex ile bizim aramızdakinden bile daha uzundur! Bir diğer deyişle T. rex bizlere, o meşhur savaştaki rakibi Stegosaurus'tan 30 küsür milyon yıl daha yakın bir zamanda yaşamıştır!

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 13/11/2019 01:35:48 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2752

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Reklam
Reklam
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Ahlaklı bir birey, geçmişteki hareketleri ve güdüleri üzerine kafa yorup, bazılarını doğru bulup diğerlerini kınayabilen kişidir.”
Charles Darwin
Geri Bildirim Gönder