Stephan'ın Beşlisi

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Stephan'ın Beşlisi (Kuinteti), içlerinden 4 tanesi "sıkışık galaksi grubu" oluşturduğu keşfedilen ilk galaksi kümesidir. 1877 yılında Édouard Stephan tarafından keşfedilen bu gruba, onun adı verilmiştir. Fotoğrafta sağ üstteki galaksi, bize en yakın olanıdır. "Sadece" 40 milyon ışık yılı uzakta... Bir diğer deyişle, o galaksiden bizim Dünya'mızı inceleyen gözler varsa, şu anda primatların yeni yeni dallanmaya başladığını görüyorlar. Daha ortada insana, hatta insansı maymunlara dair hiçbir iz yok!

İşçi Robotlar

Gökcisimlerinin Yüzey Kıyası

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder