Sosyal Medyanın Bilime Katkısına Bir Örnek

Sosyal Medyanın Bilime Katkısına Bir Örnek

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

2011 yılında Brian Sidlauskas isimli bir balıkbilimci, bir Güney Amerika ülkesi olan Guyana'ya giderek orada üzerinde pek araştırma yürütülmemiş bir nehirdeki canlıları incelemeye karar verdi. Amacı, nehrin biyoçeşitliliğini kataloglamaktı. Ne var ki Guyana'nın gümrük yasaları, ülke dışına çıkarılacak her bir canlının raporlanması ve tanımlanmasını zorunlu kılıyor. Bu, oldukça büyük bir sıkıntı, çünkü Silauskas çok kısa bir zaman dilimine sahipti ve çoktan 5000 farklı balık türü tespit etmişti; ancak bunlar henüz kategorize edilmemişti. 

Dolayısıyla Sidlauskas, elindeki tüm balıkların bütün fotoğraflarını Facebook'a yükledi ve Dünya'nın dört bir tarafından kendisine yardım edebileceğini düşündüğü araştırmacıları bu albüm içerisinde etiketledi. 

Sonuç? 24 saatten kısa bir sürede, 5000 balık türünün her biri tanımlanmış ve kategorize edilmişti.

 

Kaynak: Vimeo

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder