Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver

Wuhan virusu neden turki cumhuriyetlerde görülmedi?

Merhaba; bugün wuhan/ corona olarak bilinen virüsün türkiye'de görülmemesinin sebebinin türk genetiğinde ace-2 proteininin az olması olduğuna dair bir yazı okudum ancak geçerli bir kaynak bulamadım. Doğruluk payı nedir?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
1 Cevap

Merhaba ben de benzeri bir yazıyı türk haber kaynaklarında okudum. Oytun ERBAŞ hocamız bu konuyla alakalı 2 çalışma olduğunu söylemişti. fakat bunlar birer hipotez kanıtlanmış veriler değil. soruyu cevaplarken 19.03.2020 22sularında yazıyorum an itibariyle pandemi ilanı ve daha şimdiden 190 küsür vaka ve 3 kayıptan haberdarız. süreç içerisinde bu hipotezler doğru ya da yanlış değerlendirilecektir. fakat bu noktada tamamen doğru diyemiyoruz.

Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Dünyada her şey için, maddiyat için, maneviyat için, hayat için, başarı için en hakiki yol gösterici ilimdir, fendir. İlim ve fennin dışında yol gösterici aramak gaflettir, cahilliktir, doğru yoldan sapmaktır.”
Mustafa Kemal Atatürk
Geri Bildirim Gönder