Sorulara Dön
1
Sahtebilim & Şüphecilik

Videoda bahsedilenler ne kadar doğru?

Https://www. Youtube. Com/watch? V=0xq3dn3r7mu&t=429s

3
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Saçmalamışlar. Önceikle Türkçe kuralı dedikleri "üç sessiz yan yana gelmez" kuralı yanlış. Türkçe sözcüğünde bile üç sessiz yan yana gelmiştir zaten. Bu kural, "Aynı hece içinde üç sessiz yan yana gelmez" biçiminde olmalıydı. Tıpkı bu arkadaşların yaptığı gibi, kuralları eksik alırsanız, yanlış anlaşılmalara yol açabilirsiniz. Örnek olarak seçtikleri "Mert topu attı" ifadesi başta hatalı örnektir. Neden? Çünkü Türkçenin kuralları, o cümlenin nasıl yazılması gerektiğini söyler, ancak ne yazacağınızı söylemez. Yani burada ne yazacağımızın da Türkçe kuralları ile belirlenddiğini ileri sürüyorlar. Oysa bu doğru değildir. Nitekim, aynı durum doğa yasaları için de geçerlidir. Doğanın yasaları, olayların nasıl işleyeceğini belirlerken, hangi olayın gerçekleşeceği işi olasılıkla ilgilidir. Ancak bir cümleyi yazmak, bilinç işidir. Olasılık ise bilinç işi değildir. Yani yazı tura attığınızı düşünün. Yazı gelme olasılığının %50 olduğunu biliyoruz. Ancak paranın havada dönmesi, eylemsizlik momenti, açısal momentumun korunumu, tork gibi birkaç fizik kavramının ürünü olduğu gibi, paranın yükselip yere inişi de kütle çekim kuvetleri ve Newton yasaları gibi birkaç kurala göre belirlenir. İşte burada paranın havadaki dönüş frekansı, paranın havada kalış süresi, başlangıçta hangi yüzün yukarı baktığı gibi değişkenler, yazının mı yoksa turanın mı geleceğini belirler. Ancka bu işlemler oldukça karmaşık olduğundan, %100 doğrulukla yanıtı bulmak olanaksızdır. Fizik yasaları paranın hareketini açıklar ve yere düştüğünde hangi yüüzn gelebileceğinin olasılığını verebilir ancak paranın neden atıldığını, kim tarafından atıldığını açıklamaz. Ancak bunlar bilinçli eylemlerdir. Tıpkı o cümlenin yazılması gibi...

Şimdi sorun şu: Bilim hiçbir zaman nedneleri sorgulamamıştır. Nasılı açıklar. Yani oalyın sürecini açıklar. Arkasında bir neden aramaz. Kaldı ki arasın, onun da olgusal olması gerekir. Yani elle tutulur, matematikle açıklanabilir bir yanıt olmalı. Eğer böyle bir yanıt yoksa, bu bilimin konusu değildir. Olgusal olmayan yanıtlar, bilimin dışındadır. Bilim olgusal yanıtları bulabilir ancak. Çalışma biçimi bunu doğurur.

Son olarak, bilim hiçbir zaman yaratıcı gücü reddetmedi. Ancak var olduğunu da asla kabul etmedi. Çünkü yaratıcı güç düşüncesi, olgusal bir gerçek olmadığından, yani bilimsel yöntemlerle ispatlanabilir olmadığından bilimin alanına girmedi. Ancak Tanrı düşüncesini ileri sürenlerin "ispat yükü" gerçeği gereği, varlığını olgusal olarak ispat etmeleri durumunda bilim memnuniyetle kabul edecektir. Ancak bunu "olgusal" olarak yapmaları gerekmekte. Öyle filozofik veya nakil yoluyla değil. Çünkü bilim öyle çalışmaz. Yok eğer yapamıyorlarsa, kusura bakmasınlar, biz işimize bakarız. Gerisi bizi ırgalamaz.

280 görüntülenme
7
Teşekkür (1)
Paylaş
7

Yaratılışçıların yeni postu.

Evrimi Bilimsel Platformda çütütemedikleri ,ona karşı somut kanıtlara sahip olamadıkları için bilimin meşruluğunu elinden almaya çalışıyorlar.

Somut kanıtlara dayanmayan Natüralist ve Materyalist olmayan bir bilim olamaz.Zira Bilim zaten bundan ibarettir. Aksi şekilde bir bilim bilim olma özelliğini yitirir. Bu bir nevi dört kenarlı bir üçgen çizmeye çalışmak gibi olur.

Bilime inanın , finansörü belli olmayan ,laf cambazlarına değil.

2
Teşekkür
Paylaş
2

Video bilimi rayından çıkarmayı amaçlıyor. Üçüncü boyutu, inceleme alanı dışına çıkaran bir bilimin saçmalığı açık. Çünkü hali hazırda üçüncü boyutu da algılayabiliyoruz. Eğer sadece iki boyutu algılasaydık doğrudan veya araçlarla algılayamadığımız üçüncü boyut hakkında bilimsel/deneysel bir çıkarım yapamazdık. Tıpkı şu anda algılayamadığımız dördüncü boyutla ilgili bilimsel/deneysel çıkarım yapamayacağımız gibi. Serinin dayandığı temel soru "Algımız dışındaki dördüncü boyutla ilgili konuşmak bilimin ilgi alanına girmeli midir" sorusu. Bu soru en nihayetinde, evet, bilim "felsefesiyle" ilgili. Dolayısıyla spekülasyona açık. Ancak bu spekülasyonda bilimi geliştirecek olan, pratik olan, seçenek hiç şüphesiz "girmemelidir" seçeneği. Zira algı dışındaki, deney ve gözlem dışındaki, bir boyut hakkında soyut akılla çıkarım yapmak "objektif/nesnel" değildir; öznenin soyut aklıyla ilgili olduğundan subjektiftir/özneldir.

1
Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın