Sorulara Dön
3
Teoloji & Din Felsefesi

Vegan müslüman olur mu?

Arkadaşlar, müslümanlar hepinizin bildiği gibi her yıl kurban bayramı adlı bir dini ayda hayvanları tanrı yolunda kurban ediyorlar. Sonuç olarak veganlarda hayvanlara kıyılmasına tamamen karşılar. Hem vegan hem müslüman biri olabilir mi?

5
1,101 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
5 Cevap

Bu aslında bir teoloji sorusu. Kısa cevap evet.

Şimdi İslam sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı emreder[2] ve bunu kişinin en yakınından itibaren başlamasını söyler.[1] Kurban ibadetinin amacı da budur. Bildiğiniz üzere kurban kesmek hanefi mezhebinde vacip, diğerlerinde ise sünnettir. Dolayısıyla kurban kesmeyen birine günahkar diyemeyiz.

Ancak "hali vakti yerinde olan biri" yakınındaki fakir müslümanları gözetmez ise o zaman günahkar olur. Çevrenizde et yemeye gücü yetmeyen bir fakir varsa, bunun ihtiyacını karşılamalısınız, ister kurban keserek, ister kasaptan et alarak. Zekatınızı vermiş olsanız bile bu yükümlülük sizden düşmez. Bunun dışında Vegan olmanızda herhangi bir sakınca yoktur.

1,041 görüntülenme
1
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

Bu sorunun bence kesin bir cevabı yok ama İslam, hayvanların, insanların beslenmesi için var olduğunu söyler. Bunun aksi şekilde düşünmek günah olabilir ama Müslüman olunmayacağı anlamına gelmez.

793 görüntülenme
1
Teşekkür
Paylaş
1

Herhangi bir dine mensup olan birinin o dindeki tüm sevapları yapması gerekir mi? Bu soruya cevabınız evet ise o zaman vegan müslüman olmaz cevabınız hayır ise kısmen olabilir. Ancak her ikisininde, veganlık ve İslam, kendine has prensipleri vardır. Bir vegan hayvan tüketimine tamamen karşıyken diğer tarafta bu kutsal bir görev olarak görülüyor. Vegan bu hayvan tüketiminin yanlış, hastalıklı, kötü olarak değerlendiriyorsa bu direkt Allah'ın kelamını yok saymak ve aşağılamak olur ki bu da büyük bir günah olur. Ama yok, sadece hayvan kökenli bir şeyi yemiyor ve kendince her canlının yaşam hakkı olduğunu savunuyor ise burda ciddi bir sorun yok bence. İslam 4 eş serbest dedi diye 4 eş ile evlenmek zorunda değiliz ya da kölelik serbest diye köle almak zorunda değiliz. Ben bunları kişinin insiyastifine bırakılmış şeyler olarak görüyorum

808 görüntülenme
1
Teşekkür
Paylaş
1

Veganizm hayvansal ürünleri tüketmenin etik olmadığını savunan bir görüştür. Yani etik pozisyonudur, neyin ahlâklı olduğuna ve neyin ahlâklı olmadığına karar verme pozisyonudur. Ve İslam'la hiçbir şekilde örtüşemez.

Sebebi açıktır. Siz hayvanları kendiniz için öldürmeyi etik görmezsiniz, ancak Allah bunları ''siz öldürüp yiyin diye'' yarattığını söyler (“Allah, kimine binesiniz, kimini yiyesiniz diye sizin için hayvanları yaratandır...'' (Mü’min, 40/79-81)). O hâlde Allah'ın nimetlerini Allah'ın niyetine uygun kullanmanın etik olmadığını düşünüyorsunuz. ''Allah'ım eyvallah yaratmış etmişsin ama, bunlar yenmez yahu! Sen hiç etikten anlamıyorsun sanırım.'' diyorsunuz. Siz Allah'tan daha iyi mi etik biliyorsunuz? Hayvanları yemek etik değilse ve Allah hayvanları yemenizi emrettiyse, Allah kasıtlı olarak ahlâksız mı davranıyor? Herhalde eğer gerçekten ahlâksızlık olsaydı Allah'ın haberi olurdu, o hâlde ahlâksız olduğunu bildiği hâlde, isteye isteye ahlâksız şeyleri emrediyor/öneriyor!

Üzerinde birkaç cümlelik düşündüğünüzde açık bir şekilde görürsünüz ki bu Allah'a şirk koşmaktır. Ya Allah'tan daha fazla biliyorsunuz ve hayvan yemenin etik olmadığı sonucuna varabildiniz, ki geçmiş olsun, Allah'ın bazı şeyleri bilmediğini ve hatta sizin Allah'ın bilmediklerini bildiğinizi iddia ederek dinden çıktınız; ya da Allah tabii ki bunun etik olmadığını biliyor, ama bir sebepten ötürü hâlâ et yememizi söylüyor! Ki yine geçmiş olsun, dinden çıktınız.

Hatta Allah'ın ''etik olmadığını bilmeme'' durumunu biraz daha açıp Allah'ın düpedüz dangalak olduğunu da söyleyebiliriz! Çünkü siz hayvanların etik olmadığını dünyayı gezip bilinmeyenleri açığa çıkararak öğrenmediniz, evinizde oturup akıl yürüterek bu sonuca vardınız. Allah bu akıl yürütmeleri yapamadı mı? Ya siz hatalısınız, ya da Allah! Ve eğer vegan kalmaya devam edecekseniz, akıl yürütmesi hatalı olan Allah'tır.

105 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0

Bende uzun zamandir vejetaryanim. Ancak Islam'a da inanan birisiyim.Bence dinin her söyledigini zaten yapmiyoruz. Bana da Hayvanlari yemek yanlis geliyor ama dinde dogru olan seyler oldugunu da düsünüyorum bu yüzden müslümanim. Sonucta bu beslenme sekli, icin rahat degilse ve bu besinleri sevmiyorsan yemene gerek yok yemek zorunlu degil.

569 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın