Puan Ver
0
Puan Ver

Uykunun evrimi ile karanlık korkusu arasında bir bağlantı olabilir mi?

Öncelikle kendi tahminimi paylaşmak istiyorum ama 300 karakter sınırına takıldım. Cevap olarak yazabilirsem hemen ekleyeceğim.

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Karanlık, av olma veya savaşma pozisyonundaki canlılar için yoğun bir stres yaratır. Cinlerle canavarlarla hiç işi olayan bir insan bile karanlıktan korkar çünkü karanlığın içinden ne geleceği belli değildir. Bu karanlık korkusu büyük ihtimalle genlerle taşınmış bir korkudur. Orada ne olduğunu bilmediğimiz yerler hep ürkütücüdür, uzak durmak gerekir. Canlılar karanlık korkusunu, uyku alışkanlığı kazanmadan önce kazanmış olmalılar. Güneş batarken güvenli bir yere girip saklanıyor olabilirler. Fakat saklandıkları yerde güneş doğana kadar her an kaçmaya ya da savaşmaya hazır bekliyorlardır. Bu da hayatları boyunca bitmeyen bir stres demektir.

Böyle bir ortamda saklanırken beynini ve vücudunu dış dünyaya kısmen veya tamamen kapatabilen bir canlı, bu yoğun stresten uzaklaştıysa direkt avantajlı konuma geçmiş olabilir. Stresten kurtulan vücut, kendi bakımını yapmaya, yenilemeye fazla öncelik vermiş olabilir.

Ben karanlık korkusuyla uyku düzenini birbiriyle çok alakalı görüyorum ama işin aslı nedir bilmiyorum. Okuduğum yazılar da uykunun tam olarak nelere bağlı olarak evrimleştiğini anlatmıyor. Bu tahminim ne derece doğrudur bilmiyorum.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsan için ileri sürülen en iyi tanım "nankör iki ayaklı"dır.”
Fyodor Dostoevsky
Geri Bildirim Gönder