Sorulara Dön
1
Evrim & Abiyogenez

Türler arası geçiş var mıdır?

'genetik bilimi türler arası geçişin mümkün olmadığını gösteriyor' diyen bir şahıs var kaynağı nedir bilmiyorum bu konuda açıklama yapmanız mümkün mü?

1
Teşekkür (3)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Evet, vardır. Örneklerini ve mekanizmalarını buradaki yazı dizimizde bulabilirsiniz. Türler arası geçişin olmadığını, olamayacağını, bugüne kadar türler arası geçiş hakkında yazılan binlerce makalenin her birinin hatalı iddialarda bulunduğunu gösterebilen hiçbir akademik çalışma bulunmamaktadır. Dolayısıyla akademik olmayan kaynaklardan veya akademik gibi gözüken kişilerin bilimsel yayınlar yoluyla değil de kitle iletişim araçları üzerinden bilimin geri kalanıyla örtüşmeyen açıklamalarını ciddiye almamanızı önemle öneririz; çünkü bu şahsi fikirlerin hiçbir değeri yoktur.

Yukarıdaki linkte çok sayıda kaynak ve spesifik örnek bulacaksınız; ancak bir zamanlar türlerin kendi içinde de değişemeyeceğini iddia eden sahtebilim dallarının uzantısı olan bu kişiler, zaten mantık safsatası yapmaktalar: Eğer bir tür kendi içinde değişebilirse, türler arasında da değişebilmek zorundadır. Türlerin bir özelliği değiştiğinde, daha önce değişen bir özelliği eski hâline dönmemektedir. Bu durumda, yüz binlerce karakteristik ile tanımlanan bir türün özellikleri birikimli olarak değiştiğinde, nihayetinde ayrı tür (hatta ayrı cins, familya, sınıf, vs.) olarak tanımlanacak miktarda değişim biriktirmek zorundadır. Bir nehir yatağını yılda 0.25 milimetre kazıyorsa, 100 milyon yılda 2.5 kilometre kazmış olmak zorundadır. Türler, kendi içlerinde değişip de türler arası değişmemezlik edemezler, çünkü "tür sınırı" diye bir şey yoktur. Ki zaten fosiller, genler, anatomi, fizyoloji, davranışlar ve diğer tüm bilim dallarından gelen veriler, türler arası geçişin olduğu binlerce örneği akademik olarak ortaya koydu.

Aksini söyleyenler, şahsi inançlarının propagandası için zemin hazırlama çabasındalar ve neredeyse hiçbir zaman dertleri evrim değil, sonradan pazarlayacakları kendi inanç sistemleri... Bu nedenle bu tür karşıtlıkları hiçbir zaman bilimsel ve akademik bir formda bulamazsınız, her zaman şahsi inançlar ve bilimle ilgili olmayan argümanlarla harmanlanmış şekilde sunulurlar.

Tür geçişiyle ve bunun mekanizmalarıyla ilgili akademik literatür inanılmaz derin ve hiçbir tartışmaya yer bırakmıyor (alandaki tartışmalar, "Türler, başka türlere evrimleşebilir mi?" konusunda değil, "Türler, başka türlere hangi mekanizmalarla evrimleşiyorlar?" konusunda). Birkaç derlemeyi aşağıya bırakıyorum (bunlardan bazıları türleşmeyi sadece doğadan gelen örneklerle değil, matematiksel olarak da ifade edebileceğimizi ortaya koyan makaleler).

Öne Çıkarılan Cevap
9
Teşekkür (5)
Paylaş
9
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.

Kaynaklar

Cevap Ver
Bu soru yeni cevap alımına kapatılmıştır. Tekrar açılana kadar lütfen diğer soruları ziyaret ediniz.
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın