Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Ömer Avc
Ömer Avc Üye
0
Türkiye'nin ekonomisi neden bu kadar kötü?
Türkiye'ye ne oluyor da böyle ekonomisi günden güne kötüleşiyor? Ne yaparsak ekonomiyi düzeltebiliriz? Ürün fiyatlarının artışı dolara bağlı olarak değişir mi?
1,331 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Timuçin Kurt
Timuçin Kurt Memurum, bir bilimseverim.

Pek çok sebebi var...

-Ülkemizin kullanılabilir tarım alanı 25.000.000 hektarın üzerindedir ama Hollanda'nın ise bize karşılık yaklaşık 1.000.000 hektardır. Buna rağmen tarım gelirimiz Hollanda'nın neredeyse 10'da 1'idir. Yani kabaca Hollanda'dan 250 kat daha fazla tarım geliri edebilecek iken bu durumumuz acı vericidir. Bunun başlıca sebepleri ise çiftçiye yeterli destek verilmemesi, tarımı güçlendirici politikalar/teşvikler sunulmaması, bilimsel/bilinçli ve eğitimli bir tarım politikasının eksikliği, tarım girdi fiyatlarının (gübre, mazot vb.) yüksekliği ve dışa bağımlı olması, üretim maliyetleri bu kadar yükseldiği için en temel tarım ve hayvancılık ürünlerini bile (ülkemizde bir zamanlar rahatlıkla karşılayabiliyor iken) artık ithal ediyor olmamız.

-Yap-işlet-devret modeli, müşteri garantili otoyol/köprü/hava alanı, hasta garantili şehir hastaneleri, yüksek vergi/ek vergi (özellikle sabit gelirli vatandaşlara), yüksek gelirli şirket, firma, holding vb. gibi kişi ve tüzel kişilere vergi affı, sürekli olarak inşaat temelli bir ekonomi politikası olabilir.

Bu Reklamı Kapat

-Kamu İhale Yasası'nın son hükumet yaklaşık 200 kere değiştirilmesi, iç piyasada dövizin serbest olması (Türk Parasının Kıymetini Koruma Kanunu'nda Turgut Özal döneminde yapılan değişiklikle ki bir çok gelişmiş ülkede yabancı paralar iç piyasada kullanılmaz, ihtiyacı olabilecek kişiler örneğin ihracatçılar bunu kendi merkez bankaları aracılığı ile yapabilirler)

-Her köşesinden adeta tarih fışkıran ülkemizde kültür turizminden ziyade tatil turizmine önem verilmesi/teşvik edilmesi.

-Üniversite öğrencilerinin, akademisyenlerinin, her türlü bilimsel proje gönüllüsünün ülkemizden çok yurt dışından destek görmesi.

Bu Reklamı Kapat

-Kritik/stratejik önemdeki kamu kurum ve kuruluşlarının özelleştirilmesi.

-Geleceğin teknolojik altyapısı sayılabilecek işlemci, transistör, yapay zeka, her türlü motor, elektronik vb. gibi başlıklarda yeterli eğitim (üniversite bölümleri, meslek liseleri gibi) seviyesi ve içeriğinin olmaması. Bu alanlarda yatırım, ar-ge olmaması, bunlara bağlı olarak bu ve benzeri ham madde, ara mamül anlamında tamamen dışa bağımlı olmamız, dışa bağımlı olduğumuz için bir yeni nesil ürün üretebilmek için sürekli olarak başka ülkelerden ham madde ve yarı mamulu alırken ülkemizden ciddi miktarda döviz çıkışı olması, döviz kurundaki oynaklık nedeniyle gerekli malzemeyi dışarıdan alırken sürekli zarar görmemiz olabilir.

-Dışarıdan ciddi yatırım alamamaktayız. Bunun sebebi ülkemizde yargı, insan hakları gibi konularda dışarıda iyi bir görünüme sahip olmayışımız olabilir.

-Gelir dağılımındaki ve vergi alımındaki adaletsizlik. (Örneğin bir asgari ücretliden alınan vergi bir kuyumcudan alınamamaktadır. Kuyum ürünlerinde kdv alınmaz, ya da bir futbolcu sabit %15 gelir vergisi verirken bir memur kademeli olarak gelirine göre yıl içinde %15, %20, %30, %35, %40 gelir vergisi öder.)

bu böyle sürer gider, sadece aklıma gelenleri yazdım, umarım yeterli olmuştur. Bu arada kaynak gösterme zorunluluğu olduğu için ekte bir kaynak belirttim ama bu konu oldukça kapsamlı. Bu yüzden mazur görün.

1,121 görüntülenme

Kaynaklar

  1. yok. Vergi Dilimi. (28 July 2021). Alındığı Tarih: 28 July 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
3
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et