Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Teistlere göre ihtiyacı olmayan bir tanrı neden insanlardan kendisine tapınmalarını ister?

2
Teşekkür (3)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
2 Cevap

Tanrılara insanlar arasında ne kadar ayıp ve kusur varsa hepsini yüklemişlerdir: Hırsızlık, zina ve birbirlerini kandırma. İnsanlar tanrıların kendileri gibi doğmuş olduklarını ve kendilerininkine benzeyen elbiseleri, sesleri ve biçimleri olduğunu sanmaktadırlar. Evet, eğer öküzlerin, atların ve aslanların elleri olsaydı ve onlar elleriyle insanlar gibi resim yapmasını ve sanat eserleri meydana getirmesini bilselerdi, atlar tanrıların biçimlerini atlarınkine, öküzler öküzlerinkine benzer çizerlerdi ve onlar her birine de kendi türlerine uygun bedenler verdirirlerdi. Habeşler tanırlarının kara ve basık burunlu, Trakyalılar ise mavi gözlü ve kızıl saçlı olduklarını söylerler.

Ksenophanes

Teşekkür (2)
Paylaş
8

Kaynaklar

  1. Filozofun yolu Üzerine başka yorum yapmaya gerek duymadım

Merhaba,

Ben Teist'im ancak Tanrı'nın insanlardan kendisine dini bir ritüel yolu ile veya sözlü ifade ile tapınılmasını istediğine inanmıyorum.

Tanrı'nın bizim dışımızda soyut bir kavram yada duyu organlarımızla algılayamadığımız bir fenomen olmadığına da inanmıyorum. Tersine Tanrı benden başlayarak ailem, tüm çevrem, canlı cansız tüm varlıklar ile en geniş kozmosu da kapsayan bir varoluşun iradesidir.

Sadece kafamı kaldırım emsalsiz ve kusursuz tasarımına farkındalık içinde baktığımda onun varlığını görebiliyor ve hissediyorum. Biz onun bir parçasıyız. Öyleyse bu bütünün bilgisini içimizde taşıdığımız Halografik bir evren.

Diğer türlü İnancım Tanrı'nın kendisine tapınmamı istediği yönünde olsaydı mantığım ile bir çelişki içinde olacaktı. Çünkü mantığım ihtiyacı olanın, isteyenin iradesi içinde bir zayıflık barındırır. Bu önerme inancımı "yanlış" olarak sonuçlandıracaktı. İnanç; kendi içerisinde asla çelişki barındıramaz, onu reddeder.

Oysa şimdi onun büyüklüğü ve harika iradesi karşısında saygı ile eğilerek şükranlarımı sunabiliyorum.

Farkındalığımız kendimize, çevremize, insanlığa canlı cansız tüm yaratımlara ve sonsuz kusursuz işleyen kozmosa yani Tanrıya ve onun iradesine olan iman ve ibadetimizdir.

Saygılarımla;

Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Ne Biliyoruz Ki? Halografik evren fikri ve Bilinç-Gerçeklik konularında bir çok bilim insanını fikirlerini bulabilirsiniz.
  2. Tanrılar Okulu / Stefano Ellio D'Anna Varoluş kodlarımıza geri dönmek, Tanrının bir parçası olduğumuzu yeniden görmek için Bireysel bir devrim önermekte.
  3. Güzel Bir Soru - Arama Sonuçları Web sonuçları Frank Wilczek Doğanın derininde yatan Tasarım anlayışı
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Ya hep birlikte var olacağız, ya hep birlikte yok olacağız.”
Bertrand Russell
Geri Bildirim Gönder