Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
0
Puan Ver

Teistlere göre ihtiyacı olmayan bir tanrı neden insanlardan kendisine tapınmalarını ister?

2
559 görüntülenme
Teşekkür (3)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Tanrılara insanlar arasında ne kadar ayıp ve kusur varsa hepsini yüklemişlerdir: Hırsızlık, zina ve birbirlerini kandırma. İnsanlar tanrıların kendileri gibi doğmuş olduklarını ve kendilerininkine benzeyen elbiseleri, sesleri ve biçimleri olduğunu sanmaktadırlar. Evet, eğer öküzlerin, atların ve aslanların elleri olsaydı ve onlar elleriyle insanlar gibi resim yapmasını ve sanat eserleri meydana getirmesini bilselerdi, atlar tanrıların biçimlerini atlarınkine, öküzler öküzlerinkine benzer çizerlerdi ve onlar her birine de kendi türlerine uygun bedenler verdirirlerdi. Habeşler tanırlarının kara ve basık burunlu, Trakyalılar ise mavi gözlü ve kızıl saçlı olduklarını söylerler.

Ksenophanes

819 görüntülenme
Puan Ver
8
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
8

Kaynaklar

  1. Filozofun yolu Üzerine başka yorum yapmaya gerek duymadım

Merhaba,

Ben Teist'im ancak Tanrı'nın insanlardan kendisine dini bir ritüel yolu ile veya sözlü ifade ile tapınılmasını istediğine inanmıyorum.

Tanrı'nın bizim dışımızda soyut bir kavram yada duyu organlarımızla algılayamadığımız bir fenomen olmadığına da inanmıyorum. Tersine Tanrı benden başlayarak ailem, tüm çevrem, canlı cansız tüm varlıklar ile en geniş kozmosu da kapsayan bir varoluşun iradesidir.

Sadece kafamı kaldırım emsalsiz ve kusursuz tasarımına farkındalık içinde baktığımda onun varlığını görebiliyor ve hissediyorum. Biz onun bir parçasıyız. Öyleyse bu bütünün bilgisini içimizde taşıdığımız Halografik bir evren.

Diğer türlü İnancım Tanrı'nın kendisine tapınmamı istediği yönünde olsaydı mantığım ile bir çelişki içinde olacaktı. Çünkü mantığım ihtiyacı olanın, isteyenin iradesi içinde bir zayıflık barındırır. Bu önerme inancımı "yanlış" olarak sonuçlandıracaktı. İnanç; kendi içerisinde asla çelişki barındıramaz, onu reddeder.

Oysa şimdi onun büyüklüğü ve harika iradesi karşısında saygı ile eğilerek şükranlarımı sunabiliyorum.

Farkındalığımız kendimize, çevremize, insanlığa canlı cansız tüm yaratımlara ve sonsuz kusursuz işleyen kozmosa yani Tanrıya ve onun iradesine olan iman ve ibadetimizdir.

Saygılarımla;

199 görüntülenme
Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. Ne Biliyoruz Ki? Halografik evren fikri ve Bilinç-Gerçeklik konularında bir çok bilim insanını fikirlerini bulabilirsiniz.
  2. Tanrılar Okulu / Stefano Ellio D'Anna Varoluş kodlarımıza geri dönmek, Tanrının bir parçası olduğumuzu yeniden görmek için Bireysel bir devrim önermekte.
  3. Güzel Bir Soru - Arama Sonuçları Web sonuçları Frank Wilczek Doğanın derininde yatan Tasarım anlayışı
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Yaşadığım her şeye rağmen, insanların halen iyi kalpli olduğuna inanıyorum.”
Anne Frank