Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Teistler ruh kavramını sadece kabul mü ediyorlar, yoksa açıklamanın bir yolu var mı?

Tek hücrelilerin ruhu var mı, ruh ne yolla geliyor, belli bir gelişim aşaması oluşmadan neden gelmiyor, neden ruhun varlığı sadece beden bütünlüğüne bağlı vs vs....

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
2 Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver

Spiritüalizm hangi teist görüşlerde vardır?

Genellikle manevi yanımıza dokunmak isteyen dini görüşlerde ruh, nefs kavramlar ortaya atmış. Dine inanan ama felsefe ve bilim ile azıcık arası olan kişiler rasyonel ve nesnel bir şeyler görmek istediklerinde epifiz bezi, DMT, 21 gram vs gibi komplolarına kurban gidiyor. Günümüzde ruha inanlardan birkaçı James Porter Moreland, Richard Swinburne...

Teşekkür
Paylaş
2

Öncelikle soruyu gözden geçirelim: Teistler ruh kavramını sadece kabul mü ediyorlar, yoksa açıklamanın bir yolu var mı?

Soru, Teist görüşün, ruha karşı bir ön kabulle mi (burada önkabul olmalı yanlızkabul değil) yoksa başka argümanlarla destekleyerek mi inanıyorlar diye sorulduğunu varsayıyorum.

Ruh kavramı, önkabul gerektirmesi için kavramın kim tarafından ortaya atıldığını soralım? Ruh, ölümden sonraki hayata inanan teist dışı çok tanrıcılıkta da yaygınca kullanılmıştır. Örneğin : çok Tanrılı Yunan mitleri, ölülerin yaptıkları eylemlere göre Hades'in ölüler dünyasında ruhları aracılıgıyla yargılanacaklarına ınanıyorlardı.

Teistlerin bu görüşe eklemesi yanlızca tanrıların çok değil tek olduğu yönüne bir argümandı. Bu nedenle zaten ruh kavramının Teist tanımını içeren olgunun kendi tanım içeriklerindeki kavramlardan bir kavram olduğunu belirtmeliyiz. Bu nedenle soruya kendi içinde bir açıklık getirmek mümkün değildir ve önkabulle sahiplerdir demekle yetinmeliyiz.

Yalnızca bu önkabul sonrasında, diğer gördükleri argumanları bu olguyu desteklemek için kullanabiliriz.

Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Elektron, bir teoriden ibarettir. Ancak doğanın nasıl çalıştığını anlamamızı o kadar kolaylaştırır ki, gerçek olduğunu bile söyleyebiliriz!”
Richard Feynman
Geri Bildirim Gönder