Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Diyojen 1
Diyojen 1 Üye
2
Teistler hiçbir bilimsel niteliği olmayan mucizeleri nasıl açıklıyorlar?
Kutsal kitaplarda bilim ile çelişen bu gibi şeyleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
622 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
4 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Mustafa Ozan
Mustafa Ozan Lise Öğrencisi

Evreni bir bilgisayar oyununa, kanunları ise bu oyunun kurallarına benzetebiliriz. Bu bilgisayar oyununu oluşturan kişi kendi yaptığı oyunu oynarken kodlar kendisine ait olduğu ve istediği zaman değiştirebildiği için isterse hile yapabilir.

Evreni var eden tanrı da istediği zaman kendi koyduğu kuralları çiyniyebilir. Dolayısıyla mucizelere inanmak saçma değildir. Doğadaki tüm kanunları kendisi koyan bir yaratıcının kendi koyduğu kuralları bir anlık yok sayabilme veya bu kuralların sadece bir kişi tarafından yok sayılabilmesi için o kişiye özel güç verebilme yetkisi vardır. Bu mucizeleri bilimle uyuşmamasının nedeni ise yaratıcının kendi kurallarını çiynemesi ama bu olaylar dışında bu kanunlara birşey yapılmasına izin vermemesidir. Her ne kadar kulağa fantastik gelseler de bunlar mümkündür.

369 görüntülenme
1
  • Raporla
Cevap
Cem Ergünay
Cem Ergünay Mühendis

Normalde açıklayamıyorlar. Ancak teist olmaları, yani yaratıcı bir gücün olduğunu ve bu gücün yaşama dışardan müdehale edebileceğini kabul etmelerinden dolayı, "mucize"leri açıklamalarına çok da gerek kalmıyor.

Bu tartışmayı, nedenselliğin yok sayılamaması gibi bilimsel bir nedene çekmeye çalıştığınızda ise bilimsel cevaplardan çok felsefi cevaplara baş vuruyorlar. Aslında başvuran da çok yok, bu konu üzerinde düşünmüş olması gerek. Caner Taslaman' ın, ki kendisi felsefe profesörü olur, nedenselliği bozmadan mucizelerin oluşmasının mümkün olduğunu iddia ettiği bir kitabı vardı.

Olay şu ki, bilim dünyası mucizelere inanmaz. Hiçbir kanıtı olmadığı gibi, ne kadar uğraşılırsa uğraşılsın tekrarlanamazlar. Dolayısıyla bilimsel açıdan bir geçerlilikleri yoktur. Ölüleri diriltmek, ayı ikiye bölmek vs. mucizeleri ispatlanabilir şeyler olmadığı için teistlerin bunları ispatlamak gibi bir çabası da yok bildiğim kadarıyla. Bilimi rehber kabul eden bir birey içinse mucizeler üzerlerinde çalışılabilecek bir konu değildir. Hardcore teist bir bilim adamı olsaydım, o zaman mucizeleri ispatlamaya çalışırdım. Çünkü iddiaların geçerli olması ancak bilimle ispatlanırsa mümkün olur. Ama onların böyle bir çabası yokmuş gibi görünüyor.

963 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Caner Taslaman - Din Felsefesi Açisindan Entropi Yasasi. (04 November 2019). Alındığı Tarih: 04 November 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
6
  • Raporla
Cevap
Emre Adıyaman
Emre Adıyaman Teist Biri

Mucize yapısı gereği doğaüstü; bir olay doğaüstü değilse mucize olamaz. O yüzden dini metinleri mucizeler üzerinden yanlışlamaya çalışmak hatalı. İnsan doğa yasalarını aşamayan bir varlık olduğu için elçi olduğunu, Tanrı ile iletişime geçtiğini iddia eden kişilerden, doğaüstü bir olayla bunu kanıtlaması istenir. "Doğru söylüyorsan, Tanrı ile konuşuyorsan, söyle doğa yasalarını yaratan Tanrı'ya bu yasaları ihlal eden bir olay göstersin bize. Biz de Tanrı ile konuştuğuna inanalım." denir. Hiç kimse Tanrı'dan doğa yasalarıyla uyum içinde bir mucize istemez.

336 görüntülenme
1
  • Raporla
Cevap
Fırat Oğhan
Fırat Oğhan Lisans öğrencisi

bir müslüman olarak konuşayım; önemli olan mucizeleri bilimsel olarak değil mantıksal olarak açıklayabilmemizdir. şöyle ki bir ateistin dinleri, inançları ilk olarak mucize üzerinden eleştirmesi mantıksız olduğu gibi henüz kendisi ile allah'ın, peygamberin varlığını tartışmadığımız halde mucizelerin varlığı tartışmak da gereksizdir. önce "bir ilah var mı yok mu, varsa nasıl biridir, bizimle iletişime geçmiş midir, bizden ne istemektedir" gibi soruları cevaplamak gerekir. çünkü biz "asanın yılan olduğuna" inanmıyoruz biz "asayı yılan yapabilecek mutlak güçlü birinin varlığına" inanıyoruz.

bunun yanında gazali'nin nedensellik yok ardışıklık var görüşü gibi şeyleri de araştırmanı isterim ama detaylı açıklama için aşağı bırakacağım linke bakabilirsin

https://yek1blog.blogspot.com/2019/10/mucize.html

278 görüntülenme
0
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et