Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Teist inanışlar şöyle diyor: "tanrı yaratılmadı, oluşmadı zaten vardı. Başlangıçtan söz edilemez vs. " o zaman akla şu geliyor?

Eğer herhangi bir şey zaten var olabiliyorsa her şey böyle olabilir. Yani yaratıcıya gerek yoktur. Bu konuda fikirleriniz nedir?

2
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
2 Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Teistler öyle bir şey demiyor. Dedikleri şey var olmaya başlayan her şeyin bir nedeni olduğu. Buna ek olarak bilfiil sonsuzun tutarsız olduğunu söylüyorlar. Tanrı ezeli bir varlık olduğu için nedeni olamaz zaten. Bir şeyin nedeni olması için ezeli olmaması gerekmekte.

Teşekkür
Paylaş
0

Bu sanırım Stephen Hawking'in de bi' görüşüydü. Bence de birşey kendi kendine oluşabilir ama her koşulda değil diye düşünüyorum. Mesela bi' futbol topu kendi kendine var olamaz. Olması için çeşitli materyaller falan gereklidir. Fakat Tanrı'ya gelince işler değişiyor sanki. Çünkü mekân ve zamanın dışında olan bir varlıktan söz ediyoruz. Belki de bu şeylerin dışında olması ona bu gücü (kendi kendine var olma) veriyordur. Bana sorarsan zaman, olayları sıraya sokan olgudur. Zaman olmaz ise olaylar sıraya giremez. Öyleyse zamanı yok edersek "bundan önce şu oldu", "şundan sonra bu olmuştu" gibi ifadelerde bulunamayız. Ve birşey var olmadan "önce" o şey yoktur. Ondan "önce" birşeyler olmuş ki, o şey de var olmuştur. Mesela futbol topunun şişirilmesi. Çok açıklayıcı olmadı yine de belki yardımcı olur. Sorduğun soru için teşekkür ederiz. :)

Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Filozoflar, dünyayı hep farklı şekillerde yorumlamaya çalıştılar. Fakat önemli olan, onu değiştirebilmektir.”
Karl Marx
Geri Bildirim Gönder