Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Tasavvuf inancında cehennem nasıl ifade edilir?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Tasavvuf, din e ait ritüel, sembolizm ve kuralları bilinen bağlamından daha içsel - ruhsal bir planda yorumlanmasını sağlamış olsa da, çoğu zaman temel dini kurallar ile çelişmeye açık bir kapı olmaktan kurtulamamıştır.

Cehennem, ilahi kudretin isteği dışında yapılan faaliyetlerin ölüm sonrası, daha üst bir gerçeklik düzeyinde tanıklığı sonucu, kişinin tanrıya karşı suç işlemenin verdiği hal olarak görür bir yoruma göre. Tanrıyı bilmenin fizik evren perdesi dışı deneyim, hakikata ulaşma sonucu bireysel eksiklikler kaybolacağı için, tanrının yüceliği, iyiliği derin biçimde anlaşılır, ve ona karşı suç işlemenin ne kadar büyük bir zalimlik olduğu anlaşılır ve bu durumda kişi pişmanlıktan yanmaya başlar. Dünyaya, merkezini bulmak için gönderilmiş insan, buna uygun davranmadığı için hayvani yöne kaymış, olması gereken kişi olamamış ise, öldükten sonra yaşadığı pişmanlıkla yanmak, dünyada alması gereken noktaya ulaştıracaktır kişiyi. İnançlı olarak öldüyse, cennete gidecektir. Ancak işlediği günahların yüklediği negatif enerji, bireyi cennete götüremez. Bu yük ile duyduğu pişmanlığın ateşi ile yanar, saflaşır, özünü bulur. Cennete o şekilde girer.

Kendi içinde tutarlı görünmekte ise de, tasavvuf kendi içinde özellikle güncel yorumlarında boşluklar barındırmaktadır.

İnançlı kişilerin bu platformda dışlanma- küçümsenme vs nedenlerle yeterli açıklama yapmaması üzücü aslında.

Kurban kesmenin, tasavvuf açısından kişinin nefsini kurban etmesi olarak yorumlanması, ancak bunu nasıl yapacağının mullakta kalması gibi şeyh in tanrısal rolü vs konularda tasavvufun içinden çıktığı din ile çelişmeyen açıklamalara ihtiyacı var.

129 görüntülenme
Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim, gündelik düşüncelerimizi hassas bir şekilde düzenlemekten fazlası değildir.”
Albert Einstein