Sorulara Dön
-1
Felsefe

Tanrı için belirtilen özellik ve benzeri şeyler her seferinde yanlış mıdır yoksa aynı miktarda doğruluk barındırabilir mi?

1
Anonim -1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

İnanç biçimlerine dahil olmak, kişinin kendi inanç biçiniminin öznel olmasını engellememektedir. Kişiler, inançlı - inançsız olarak tanımlansa bile, bu sonuca ulaşma nedeni tamamen kendisine özeldir. Bu nedenle inanç biçimlerine ait kavramlara anlam yükleme de kişisel olmaktan kurtulamaz temel genel tanımlara rağmen.

Tanrı ise en temel inanç biçimi kavramı olarak karşımıza çıkıyor. Bir inançlı kişi için tanrı, üstün yüce iken, inançsız biri genel olarak gereksiz ve anlamsız olacaktır, bunun nedenleri ve kapsamı kişiye özel olacaktır. (Hatta bir çok inanma ve inanmama ya neden olan tanrı tanımı hatalıdır. En bilinen örneği, dünyada acılara izin veren bir süper insan tanımı.)

Bu açıdan tanrısal özellikleri değerlendirirken tek bir tanım üzerinden gidilemez.

En genel haliyle, tanrısal tanımlarda tanrısal nitelikler sembolik verilir. İnsanın hemen anlayabileceği bir yaratıcı olmadığı için, kişiye verilmiş akıl ile tartabileceği haliyle sunulur. Böyle baktığımızda kişinin bu sembolik anlatımı nasıl anladığı ile çok yakından alakalıdır. Semavi dinlerdeki tanrı tasviri için yukarıda gözetleyen bir tanrı algısı tamamen yanlış olacaktır. Ya da yapılan olumsuzlukları dünyada cezalandırması gereken bir tanrı algısı yanlış olacaktır.

Burada esas olan, bir kavramın, içindeki çıktığı disiplinin tanımlarıyla ele almaktır.

Tanrı kavramını ele alacaksak, hangi inanış biçimine ait tanrıyı ele alıyoruz, bu inanış biçimine ait kaynak - öğretide tanrı tanımı referansları nelerdir konuları merkezde olmak zorunda. Bir çok inançlı olduğunu iddia eden birey ve inançsız olduğunu iddia eden birey, bu teorik derinliğe ulaşmadan tanrı kavramı için sonuca gitmekte.

Tanrının özelliklerinin bizzat doğruluğunu sorgulamanın bir yolu olamayacağı için, her tanrı kavramının içinden çıktığı öğreti - inanç biçimindeki tanımı ile algısı karşılıştırılabilir kültür içindeki. Bu da, aslında olan tanrı ile, o inanış şeklinin müntesiplerince algılanma biçimi arasındaki farkı verecektir. Tabii ki bizim o inanışın tanrı sı için algımızın farkını da.

Yani tanrısal özelliklerin doğru olup olmadığı bizim onu doğru anlayıp anlamadığımız ile ilgili aslında.

0
Teşekkür (1)
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın