Sorulara Dön
0
Teoloji & Din Felsefesi

Semavi dinlerin (yahudilik, hristiyanlık, müslümanlık) hepsinin aynı tanrı tarafından gönderildiğini mi düşünüyorsunuz?

Tüm dinleri tek bir tanrının gönderme olasılığına da ayrıca nasıl bakıyorsunuz?

3
774 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Böyle bir şey olamaz çünkü tanrılar çok farklı.

İlk öncelikle yanlış bilinen şeylere değinelim; Değiştirilme iddiası Müslümanlar tarafından kabul edilir. Bir Hristiyan incilin, bir Yahudi Tevratın değiştirildiğini düşünmez. 4 incilinde mezheple alakası yoktur. Kitaplar farklıdır fakat hepsine inanılır.

Şimdi niye böyle bir şey olamaz dedim ona gelelim.

Tevrat Tanrısı

Kindar, saldırgan bir tanrıdır. İnsansal özellikleri vardır. Sinirlenir ve sevdiği kişileri kayırır.

Mutlak güç sahibi değildir. Melekleri sembolizm için değil ihtiyacı olduğu için yaratmıştır. Peygamberi ile güreş yapıp yenilmiştir.

İncil Tanrısı

Hristiyanlar eski ahit olarak Tevratı da kabul ederler. Fakat buna rağmen tanrı farklıdır. Tanrı koşulsuz affedicidir.

İsa hem tanrının oğlu hem de tanrının kendisidir. İnsanları korumak için yeryüzüne inmiştir.

Kuran Tanrısı

Not: Tanrı tanımını sadece ayetlerden yapacağım. Sinirlenen müslümanlar kaynak kısmından hangi ayetleri kullandığı görebilir.

Mutlak güç sahibidir. Tevrat Tanrısından en belirgin farkı budur. Ol der ve olur. Melekleri kullanır fakat Yehova gibi onlara ihtiyaç duymaz.

Tevrat tanrısı gibi belli bir grubu sever. Müslümanlara karşı hoşgörülü ve iyidir.

Saldırgan bir tanrıdır. Diğer dinlerden nefret eder. Yeryüzünde tek din islam oluncaya kadar savaşmayı emreder. İnanmayanlardan onları küçük düşürmek için cizye alınmasını emreder.

Kindardır. Eşcinselleri sevmez. Sırf Ebu Lehebe kin beslediği için ayet indirmiştir. ( Ebû Leheb’in elleri kurusun!).

Affedicidir fakat Hristiyanlıkta ki Tanrı gibi değil. Affetmediği günahlar vardır.

Sonuç olarak tanrılar benzer olsalar da aralarında farklar vardır. İslami bakış açısına göre bunun sebebi diğer dinlerin değiştirilmiş olmasıdır. Yahudilere göre islamın ve hristiyanlığın yalan olmasıdır. Bunlar kişiden kişiye değişir bu yüzden konuya objektif baktım.

661 görüntülenme
2
Teşekkür (1)
Paylaş
2

Kaynaklar

Semavi dinlerin sonuncusu, kendinden öncekileri de kapsar teolojik anlamda. Yani alternatif bir din değil, son ve sistem olarak olgunluğa ulaşmış bir yapı olarak getirilmiştir. İçerik olarak diğerlerini asla reddetmez bu yüzden, aksine içeriğinde bahseder kendinden önceki 3 sistemden. Bu açıdan dinbilimsel olarak zaten aynı Tanrı göndermiştir teoride bütün semavi dinleri. Ancak insan faktörü nedeniyle, indirilmiş, uzun zaman boyunca inanılıp uygulanmış bir dinin, geçersizleşerek yeni bir sisteme uyma gerekliliği insan kitleleri tarafından dirençle karşılaşmıştır. Bu da insanın kutuplaşmışlığı açısından gayet doğal. Ataları boyunca süregelmiş bir inanç sistemini değiştirmek hem kendiyle hem geleneği ile hem atalarıyla çelişmek olacaktır. Bu yüzden yeni sistemlere geçmek yerine aksine kutuplaşarak kendini yüceltmeyi seçmek oldukça insani görünmekte. Önceki 3 sistem bu yüzden kendilerini tek doğru, diğer sistemleri mutlak yanlış görür. Ancak son sistem olarak geldiği kabul edilen islam, hepsini kabul eder, ancak kendi yapısına dönüşmesi gerektiğini ifade eder. Biliyoruz ki dinleri özlerinden koparan bireyler olmuştur sürekli olarak. Hem kendini dindar olarak niteleyen kutuplaşmış zihinlere sahip bireyler, hem de bir inanca sahip olmayıp, kulaktan dolma bilgilerle yüzeysel bakan zihinler sürekli olarak dinleri manipüle etmiştir. Günümüzdeki gibi. Objektifliğin en yoğun kırıldığı, bireylerin rasyonalitelerini korumaktan aciz kaldıkları nadir disiplinlerden başındadır din maalesef. Kişiler yapı gereği kutuplaşmaktan kurtulamıyor. Bu da onların bakış açılarında gerçekliği yitirmelerine neden olmakta.

421 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0

Evet

(lakin İslam'ın dışındakiler değiştirilmiştir insanlar tarafından değiştirilmiştir mesela incilin kabul edilen 4 farklı kitabı vardır,İslam daki mezhepler gibi düşünülüyo lakin buda yanlıştır onlar farklı kitaplara inanırlar İslamdaki messepler ise hadislere göre yorum farkıdır)

486 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın