Sorulara Dön
0
Felsefe

Semavi dinler neden reform ediliyor?

Dogmatik bir yapıya sahip olmalarına rağmen, teistler semavi dinleri neden yorum ve açıklamalar üzerinden, kusursuz kabul ettikleri dini reform etmeye çalışıyor? Ve bu durum değişmez kabul ettikleri en önemli kuralı reddetmek/es geçmek değil midir?

1
104 görüntülenme
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Öncelikle konu sadece din ile ilgili değil. İçinde insan olan hiçbir konuyu, insan faktöründen bağımsız açıklayamayız. Neden.

Teori ve pratik neden asla tam olarak bütünleşmez.

Ütopya, mükemmel sistemler neden asla uygulanamamıştır.

İşte insan faktörü burada karşımıza çıkıyor. Teori ne kadar kusursuzlaştırılmış olursa olsun, onu uygulayacak olan insan kusurlu ötesi olduğu için teori daima yolda kalacak. Bu nedenle aslında dinlerin de mükemmellik iddiaları asla doğrulanamaz ve yanlışlanamaz. Çünkü, tam olarak uygulanması kitlesel anlamda mümkün olmayacak.

Semavi bir dinin içeriği zaten sembolik anlatımlarla dolu, açıklanması gereken metinlerden oluştuğu için, her zaman diliminde ve her kültürde farklı anlaşılacaktır. Aslında bu da doğrudan din ile ilgili değil. Herhangi bir konuda detaylı bilgi veren bir kitabı da farklı zamanlarda ve farklı kültürlerde anlamak elbette ki farklı olacaktır. Aynı kitabı farklı zamanlarda biz de insanlara tek bir yöntemle değil, o zaman ve kültüre uygun biçimde aktarırız böyle bir misyonumuz varsa.

Dinlerin de açıklanmasında, içinde bulunulan bilimsel, felsefi kültürel düzeye uygun revizyonlar kaçınılmazdır. Zaten bu yüzden bir çok tarikat anlayışı günümüzde ciddi eleştirilere maruz kalmakta. Geçmiş yüzyıllara ait bakış açılarının halen mutlakmış gibi ele alınması ciddi sorunlar doğurmakta. Diyanet gibi dini anlatma misyonuna sahip kurum ya da cemaatler de kendilerin uygun açıklamalar, açılımlar, güncellemeler yaparlar. Dünya görüşünü din temelli yapılandıran bireyler için bu da bir ihtiyaçtır. Bunu da gözden kaçırmamak gerek. Dünya görüşünü bilim temelli yapılandıran bireyler için nasıl bir ihtiyaç ise.

İnsan faktörü, teoriyle buluşma oranında gelişme katetmiş demek olur. Ancak şu anda insan, doğru bildiğini uygulamaya halen uzak. Sigara içmenin ne kadar yok edici olduğunu bilmeyen yok günümüzde. Doğru zamanda uyuma, uyanmanın, yeme içmenin, fiziksel aktivitenin vs vs önemini hepimiz biliyoruz. AMA UYGULAMADA bilmeyle ters orantı söz konusu. Yani teori bir kulaktan girip diğerinden çıkıyor şimdilik insan için.

Bir çok felsefi, teorik, dini yanlışlar, hatalar, çelişkiler de tamamen insan kökenli. Bireysel yargı temelli.

Hatta yargılarıyla ürettiği din e inanan, yargılarıyla ürettiği dini reddeden ve kendini inançlı, ateist zannedenlerle dolu etrafımız.

Kendimize dikey olarak, rasyonel - hatalarımızı iyi yanlarımızı bütün olarak kabul ederek bakmak ve sorunlarımızı hatalarımızı eksikliklerimizi gidermek için çaba göstermek zorundayız.

196 görüntülenme
1
Paylaş
1

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et