Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Anonim Üye
0

Selam, aşağıdaki videoda bulunan iddiaları da çürütebilir misiniz acaba?

YouTube videolarınızı ilgiyle takip ediyorum çok teşekkür ederim. Video: (Evrim Teorisinin Çöküşü 1 A9 TV HD Belgeseli)
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Cevap
Ufuk Derin
Ufuk Derin Öğrenci-Okur

O kadar boş bir video ki. Cevap vermeyi seçerek yeterince vakit kaybediyorum, o yüzden çoğunlukla link atacağım. Siz attığım linkleri okuyup kendiniz görün. Videoda birçok kez aynı argümanları tekrar ediyor onlar için tekrardan atmayacağım bazı linkleri.

Başlayalım.

Bu Reklamı Kapat

Klasik bir başlangıç:

https://evrimagaci.org/dunya-gunese-1-metre-daha-yakin-veya-uzak-olsaydi-donmaz-veya-yanmazdik-1741

Bu Reklamı Kapat

https://evrimagaci.org/faydali-mutasyonlar-ve-tasarim-illuzyonu-evrendeki-her-sey-insanlar-icin-mi-var-817

O kadar mükemmel işliyor ki yaşayan bütün türlerin %99'u yok oldu:

https://evrimagaci.org/evrim-tarihi-tureyisler-tarihinden-ziyade-yok-oluslari-tarihidir-3863

https://evrimagaci.org/soru/evrim-canlilarin-dis-gorunumundeki-bu-sanatsalligi-nasil-degerlendiriyo-sadece-insanlar-neden-bilinc-sahibikonuyu-saptirmadan-anlatirsaniz-sevinir-10409#9421

Evrimin Materyalist felsefe olduğu iddiası vs için: https://evrimagaci.org/yaratilis-evrim-surekliligi-skalasi-scott-skalasi-evrimin-felsefi-yorum-surekliligi-5346

https://evrimagaci.org/evrim-bilim-ve-inanc-bilim-icin-dinsizlik-sart-mi-367

Videoda sayısız defa geçen "tesadüf" için:

https://evrimagaci.org/soru/evrimde-rastgelelik-mi-vardir--7078#5821

Bu Reklamı Kapat

Evet canlılar tek bir atadan geliyor. (https://scholar.google.com.tr/scholar?hl=tr&as_sdt=0%2C5&q=last+universal+common+ancestor&btnG=&oq=last+univers ) Ama canlılığın nasıl başladığı evrimin alanı değildir. Buna abiyogenez teorisi bakar.

Evrimi destekleyen veri yok veya "ilk hücre oluşması imakansız." gibi argümanlar için: https://evrimagaci.org/a/9561

Spontane jenerasyon da canlılığın cansızlıktan "puf diye bir anda var olması"dır. Evet bu çürütülmüştür. Günümüzdeki abiyogenez ile ilgisi yoktur.

https://evrimagaci.org/spontane-jenerasyon-ve-pasteur-deneyleri-abiyogenez-teorisi-curutulmus-bir-teori-mi-95

Bu Reklamı Kapat

Protein olayı için: https://evrimagaci.org/bir-protein-tesadufen-kendiliginden-ve-dogal-sureclerle-olusamaz-mi-7384

Miiler deneyine yönelik eleştiriler için: https://evrimagaci.org/millerurey-deneyine-yonelik-elestiriler-ve-aciklamalar-deney-hatali-mi-140

https://evrimagaci.org/soru/birbirine-bagli-ayni-anda-olmasi-gereken-kan-pompalayan-kalp-temizleyen-bobrek-oksijen-yerlestiren-akciger-organlar-evrim-ile-nasil-aciklanir-7661#6608 (İlerilerde indirgenemez komplekslilikten bahsediyor.)

https://evrimagaci.org/hurdaliktaki-boeing-747-rastgele-cizilen-mona-lisa-tablosu-maymunlarin-yazdigi-hamlet-ve-evrim-ile-ilgili-diger-benzetmeler-uzerine-163

Bu Reklamı Kapat

Doğal seçilim geyiği ata dönüştüremez dedi... Zaten geyiğin ata dönüşmesi gibi bir iddası yoktur evrimin. Kuzen türler birbirinden gelmez. Bunun yanı sıra evrimin çeşitlilik yaratan ve seçilim mekanizmalarını, türleşme örnekleri ve makroevrim ile ilgili saçma iddialar ile ilgili yazı atıyorum ileride de doğal seçilim ile türleşme gözlemlenmedi diye iddiaları var zaten:

https://evrimagaci.org/evrim-mekanizmalari-1-evrimi-tetikleyen-mekanizmalar-nelerdir-104

https://evrimagaci.org/evrimde-turlesmeyi-gozleyebilir-miyiz-8034

https://evrimagaci.org/turlesme-8-evrim-devam-ediyor-guncel-turlesme-ve-evrim-ornekleri-161 (Bütün yazı dizisini okumanızı tavsiye ederim.)

https://evrimagaci.org/galapagos-adalarinda-sadece-2-nesilde-yeni-bir-darwinin-ispinozu-evrimlesti-7309

https://evrimagaci.org/bir-balik-turu-gozlerimizin-onunde-superhizli-sekilde-2-yeni-ture-evrimlesiyor-4278

https://evrimagaci.org/makroevrim-ile-ilgili-en-temel-yanilgi-balik-hala-balik-bakteri-hala-bakteri-kus-hala-kus-5332

Diğer bir konu ise Lamark. Evet. Lamark'ın evrim görüşü hatalıdır. Örneğin milyonlarca nesil boyunca bireylerin gözlerini oyarsan bu, evrime sebep olmaz. Peki nasıl olur bir organın körelmesi?

Kullanılmayan ya da artık bir işlevini yitirmiş bir organın üretimi, bakımı masraflıdır. Dolayısıyla popülasyon içerisinde bu organları üretmeyenler ya da daha körelmiş şekilde oluşmasını sağlayan kalıtsal mutasyon taşıyanlar , enerji tasarrufu bakımından diğerlerine göre avantajlı konuma geçerler. O organa harcayacakları enerjiyi hayatta kalmak ve üremek için kullanabilirler. Böylece nesiller içerisinde olan organı en az (veya eksik olarak) üreten ve hatta hiç üretmeyenler, en avantajlı olanlardır. Bunlar daha fazla üreyecek ve o organların üretilmesine engel olan genetik mutasyonları gelecek nesillere aktaracaklardır. Böylece nesiller içerisinde o organlar körelir.

Bunun bir örneğini burada bulabilirsiniz:

Bu Reklamı Kapat

https://evrimagaci.org/meksika-tetrasinin-gozleri-evrimde-ara-gecis-turlerine-harika-bir-ornek-3868

Darwin'in ayıdan balina evrimleştini söylemesi de klasik bir yalan. https://evrimteorisionline.com/2013/04/14/charles-darwin-balinalarin-ayilardan-evrimlestigini-gercekten-iddia-etti-mi/

Mendel ile ilgili bir kısım var. Mendel Darwini çürüttü diyen kişinin modern senteze ayrıca evrim mekanizmalarından çeşitlilik mekanizmalarına bakması gerek.

https://evrimagaci.org/modern-sentez-ve-evrimin-genetik-altyapisi-modern-evrim-teorisinin-16-temel-ilkesi-3169

Bu Reklamı Kapat

Faydalı mutasyonlar için: https://evrimagaci.org/a/9300

Mutasyonlar %70 oranında nötr ya da nötre yakın, %20 oranında zararlı, %10 oranında yararlıdır. Akademik makalesine bakabilirsiniz atacağım yazının kaynaklar kısmında.

https://evrimagaci.org/faydali-zararli-ve-notr-mutasyonlar-ne-siklikla-gerceklesir-evrime-nasil-etki-eder-4246

Canlıların son halleri ile puf diye tamamen rastgele bir şekilde yukarıda attığım boing uçağı örneğinde olduğu gibi evrimleştiği sanılmış, yukarıda linkleri var, geçiyorum.

Bu Reklamı Kapat

Richard Dawkins faydalı mutasyon örneği veremedi aldatmacası için de buna bakabilirsiniz. https://evrimagaci.org/a/9331

Vee video sonunda da aynı argümanları tekrar ediyor. Lütfen atılan bütün linklerdeki yazıları okuyun.

Kaynaklar

  1. Evrim Ağacı. Evrim Ağacı (Linkleri Buraya Aktarmak Uzun Sürer, O Yüzden Sadece Bunu Koyuyorum.). (15 Kasım 2020). Alındığı Tarih: 15 Kasım 2020. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
1
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et