Sorulara Dön
-1
Evrim & Abiyogenez

Şayet müslümanlar haklıysa bu kadar genin 2 insandan gelmesi gerekir. Genlerin 2 insandan gelemeyeceği kanıtlayıp bu hususu neden kapatamıyoruz?

Cevap ne olursa olsun nobel ödülü garanti soru

2
Anonim -1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Bilim ve bilim karşıtı bir tartışma bilimsel düzeyde yapılamaz da ondan. Nihayetinde evrim karşıtlığı için bilimsel metoda aykırı davranmak gerekir. Bilimsel metodu bilmeyen bilimin ürettiklerini de ayırt edemez. Mecburen evrim karşıtlığı salt kötü niyet içeren bir harekete dönüşür.

Örneğin profiline baktığımda ''Bilimin kendisi evrim yoktur derken bilim adamları neden evrim vardır diyo? olabilir bile demiyo ilk hücre oluşamaz fosil kayıtlar yok sanat var?'' şeklinde bir soru görüyorum. Bunu yazabilmek için konudan muazzam derecede bir haber olman lazım. Çünkü bu sorunun cevabını bir google araştırması ile ;

Lisans düzeyinde https://www.hotcourses-turkey.com/study/training-degrees/international/evolutionary-biology-courses/cgory/rh.313-4/sin/ct/programs.html

Yüksek Lisans https://www.hotcourses-turkey.com/study/training-degrees/international/postgraduate/evolutionary-biology-courses/slevel/3/cgory/rh.313-4/sin/ct/programs.html

Doktora https://www.hotcourses-turkey.com/study/training-degrees/international/doctoral/evolutionary-biology-courses/slevel/58-3-3/cgory/rh.313-4/sin/ct/programs.html#search&catCode=RH.313-4&subQualId=58&parentQualId=3&nationCode=204&nationCntryCode=204&studyAbroad=N&studyOnline=N&studyCross=N&studyDomestic=N&studyPartTime=N&startOnlineCampusLater=N&manStdyAbrdFlg=N&parentCatEngName=Applied%20and%20Pure%20Sciences&childCatEngName=Biology&ldcsCatEngName=Evolutionary%20Biology&restRefineFlag=Y&pageNo=1&refreshFlag=Y

seviyelerinde evrimsel biyoloji eğitimi veren saygın üniversiteleri görerek alabilirdin. Yani mutlak suretle bilimin evrimi reddettiği yerde herhalde Yale, Harvard gibi üniversitelerde evrimsel biyoloji dalında doktora yapmanın mümkün olmayacağını herkes anlar.

Şimdi, şarlatan veya troll olmadığını varsayarak ben soruyorum; yazdığın şekilde bir kanıta, yukarıda yaptığım 20 saniye süren google araştırmasını bile yapamayan bir insan nasıl ulaşabilir, konuyu nasıl değerlendirebilir?

Evrim karşıtlığı bilimin dışında kalan, bilime karşı sürdürülen mücadeledir, art niyet içerir. Kaldı ki din bilimden bütünüyle farklı bir anlayışın ürünüdür.

Araştırmaya kalkarsan zaten bugün insanlığın iki insandan türemediğinin anlaşıldığını görürsün.

0
Teşekkür
Paylaş
0

merhabalar Yavuz Türk

öncelikle şu konuda anlaşalım. insanlar kendi dinlerini bilmiyorlar! gitsen dindar bir muslumanla konussan mesela kuranı hiç türkçe okumadığını,din hakkında genelde kulaktan dolma bilgilerin olduğunu görürsün. insanlar inandıkları şeyi sorgulamıyor ve araştırmıyor. ki bu sadece muslumanlar için değil, hristiyanından yahudisine kadar hepsi aynı. sen kuranda sadece bu hata mı var sanıyorsun? kuranı kerim hatalarla dolu bir kitap. kuranda dünya düzdür yazıyor, gökyüzü tavandır der, ayı ve güneşi allah tutar der, güneş çamurda batar der, kadınları aşağılar, kendi içinde çelişen ifadeler vardır, miras dağıtımında matematik hataları vardır, hatta yer yer arapça gramer hataları vardır ve daha fazlası. sence insanlar bunları bilerek mi inanıyor?

şöyle bir açıklama daha yapayım, sahte mucizeler, yalan bilimsel argümanlar, ayet bükmeler falan o kadar çok yanlış öğretiliyor ki müslümanlık. çünkü şu bir gercek ki arapça bilmiyoruz, ve eğerki hayır orda öyle yazmıyor başka anlamı var dense karşı çıkılamıyor. insanlar bu sahte güzelliğe bu yüzden inanıyor, yani başka birşey diyormuş gibi gösterdikleri için... mesele senin bu her insanın 2 insandan gelmesinin yorumu şu şekilde:

hz adem ilk peygamber evet, ama ilk insan değil!

SONUÇ= neye inanmakta ve neye inanmamakta özgürsündür, ama eğerki inandığın inanç kendi içinde çelişen yada hatalı bir inançsa ve inatla bunu savunuyorsan bu seni yobaz yapar, eğer hataların farkında değilsen ve araştırmıyorsan bu seni cahil yapar. eğer doğru dine inanıyorsan bu şüpheler dini küçültmez aksine doğruluğunu daha da ispatlar.

0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın