Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Harter Yua
Harter Yua Üye
2

"Allah yoksa atomları birleştirip insan üret." mantıklı bir ifade mi?

Bıraktığım görselde bana dinini dayatmaya çalışan kişinin bir yorumu görülmekte. Nasıl cevap vereceğimi bilemiyorum. Tanrı kavramı çelişkili midir? Tanrı kusursuz mudur? Kusursuz ise neden bizi yaratma gereği duydu? Bana dediği ben cumadan gelene kadar bana insan üret mantıklı bir ifade mi? Bilgili arkadaşlar cevaplayabilirse sevinirim.
456 görüntülenme
"Allah yoksa atomları birleştirip insan üret." mantıklı bir ifade mi?
"Allah yoksa atomları birleştirip insan üret." mantıklı bir ifade mi?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
3 Cevap
Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis Düşünür

merhabalar Harter Yua

bu arkadaş çok bilgisiz olduğu için, bilimden anlamadığı için bu bilgisizliklerinin yerini kendi içinde "tanrı" kavramı doldurduğundan dolayı "her şey tanrıdan dolayı vardır, tanrı olmazsa olmaz" demekte aslında kısaca. -git atomlardan insan oluştur- ne demek mesela? insan atomdan oluşur, yani içimizde özel bir nur falan yok:) ha milyonlarca yıllık bir evrim var o ayrı bir şey ama mucizevi bir şey değil. o atomları düzene sokan şey biyoloji kanunlarıdır, bakın dikkatinizi çekerim bilinmeyen bir güç demiyorum, bilinen bir güç biyoloji kanunları diyorum.

Bu Reklamı Kapat

tanrı kavramı çelişkilidir(bana göre) çünkü kısır bir döngüdür. eğer tanrı hiç yaratılmamışsa, hep varsa ve hep var olacaksa madde neden yaratılmak zorunda olsun ki? belki de madde denilen şey hep vardı ve var olacaktır? belki hiç haberdar olmadığı fizik, biyoloji ve kimya kanunları da ebediyen var olacak olabilir? yani tanrının ebediyen var olması ve onsuz hiç bir şeyin yaratılamayacağı bir çelişkidir.

arkadaşının yaptığı en büyük safsata senin bilgisizliğini kullanıp imkansız bir şey istemektir. yani "işte bu konuyu bilmiyorsun o yüzden benim açıklamam en doğrusu!" demeye getiriyor aslında. bir konuyu bilmemen demek kafadan sallama herhangi bir açıklamayı kabul edebileceğin anlamına gelmiyor. "evren nasıl oluştu bilmiyorsan tanrı vardır ve o yapmıştır" demek bir bir safsatadır.

Bu Reklamı Kapat

o zaman salla sende -spagetti canavarı vardı ve spagetti canavarı kereviz yemeyi çok seviyor. bundan dolayı bigbang ile dünyayı ve evreni yarattı ki insanlar kereviz yetiştirsin.- sende ona bunu söyle. bigbang dan önce ne oldu? nasıl oluştu biliyor musun? bilmiyorsun o zaman benim spagetti canavarı hikayem en doğru ve mantıklı olan buna inanman lazım, spagetti canavarı ve kereviz sevdası olmasaydı hiç bir şey olmazdı. bana inanmıyorsan cahilsin.(anlamışsındır ne demek istediğimi:)

bir de tavsiye vereyim din, siyaset, sanat gibi tartışmaları herkesle yapmamalısın dostum, hem aranızdaki bağı sarsabilir hem de bunları cahillerle tartışmak hiç bir şey kazandırmaz sana. öğrenmek için tartış, üste çıkmak için değil.

346 görüntülenme
7
  • Raporla
Cevap
Ufuk Derin
Ufuk Derin Agnostik

Bir konuda savunma yaparken şunu düşünmek gerekiyor. Benim söylediğim savunmanın karşıt versiyonuna nasıl tepki verirdim? Burada söylenen ifadeyi söyleyen kişi şunu düşünmeli. "Ya ben böyle dedim de benim savunmam 'O zaman Allah gözümüzün önünde yaratsın da görelim?' E şu anda böyle bir şeyi görmüyoruz. Demek ki Allah yok." demek ile aynı."

Bunu söyledikten sonra çok muhtemeldir ki şu anda gördüğümüz doğum olayını da mucizeye, Allah'ın yaratmasına bağlamaya çalışacak ama doğa üstü bir durum görmüyoruz ki. Doğal süreçler ile işliyor bu durum. Daha önce burada anlattığım "bilinçsiz süreç" gelişime de etki ediyor. Yani kimse bir çaba sarf etmek zorunda değil, bir bilinç veya irade olması zorunlu değil. Yani kendi argümanını kendisine çevirirsek "Allah'ın yarattığını görmüyoruz , o halde Allah yok, varsa şimdi yaratsın. Yaratmıyor. Şu andaki doğumlar vs kanıt değil, anlattım. O halde Allah yok." argümanına çıkıyor, yani kendi savunduğu mantık, kendisine karşı kullanılabilir.

Bu Reklamı Kapat

Bir diğer açı da bu doğal süreç milyonlarca yıllık evrimsel sürecin birikimi, biz puf diye oldu demiyoruz ki. Asıl onu savunan taraf (genelde) onlar olur. Bir diğer taraf da hadi diyelim yapıldı. "Siz Allah'tan kopya çektiniz ondan oldu." diyecekler bu sefer de. Her türlü bir yol bulmaya çalışacak ama son derece hatalı bir savunma yöntemi.

Ayrıca bu argüman herhangi bir Tanrı'yı kanıtlamadığı gibi (tabii ki mantıksal olarak) belli bir inançtaki bir Tanrı'yı da (Allah, Zeus vb.) kanıtlamıyor.

Bu tür hatalı veya eksik mantıklar ile karşıdakine inanç pazarlamaya çalışmak aslında çok yanlış. İnançlı kişilerin çok dikkatli olması gerek. İnancını hatalı bir şekilde savunmak, kendi inançlarına yaptıkları çok büyük bir ayıp. Bu yüzden öncelikle kendi argümanlarını bu şekilde eleştirebilmeliler. Kendi argümanınızı eleştirmek, kendinizi ve inancınızı doğru savunmak ve küçük düşürmemek adına yapabileceğiniz en kıymetli şey. Bu kişiler bu tür davranışlara devam ettikçe "inançlarını hatalı bir şekilde savunmaktan başka çareleri olmadığı" izlenimi yaratmış ve kendi inançlarına kendileri zarar vermiş oluyorlar. Örneğin hatalı savunmaları da inançlarının yanlış olduğuna kanıt değil. Doğru bir mantık ile inandıkları sürece inanabilirler ama bu durum kendi inançlarına zarar veriyor, bunu anlamaları gerek.

188 görüntülenme
3
  • Raporla
Cevap
Can Temir
Can Temir Psikoloji Öğrencisi

Evrim Teorisiyle ilgili hiçbir şey bilmediği aşikar. İlk canlının 3 milyar 700 milyon yıl önce oluşmuştu eğer yalnış hatırlamıyorsam. Evrem arkadaşın bahsettiği kadar kısa sürelerde işlemiyor. Yani cevabı mantıktan tamamen uzak. Kaynak kısmına bıraktığım Evrimağacı'nın bu konuyla alakalı bir videosunda bu gibi safsatalara verilecek çokça cevap bulabilirsiniz.

159 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Çağrı Mert Bakırcı. Evrimi Neden Çürütemiyorlar? Çünkü Yalan Söylüyorlar!. (11 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 11 Haziran 2021. Alındığı Yer: Evrimağacı | Arşiv Bağlantısı
1
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et