Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Polifazik uyku düzenini uygulamak istiyorum ve 18 yaşındayım. Sınava hazırlık sürecinde sağlık açısından zihinsel açıdan sorun yaratır mı,düzeni nasıl?

2
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
2 Cevap

Bu konu hakkında Türkçe yazılmış en iyi kaynak (Evrim Ağacı'nın yazısından sonra) bence ekşi sözlüktür. Bu başlığa yazılmış en iyi yazıyı da aşağı bırakacağım. Alışma süreci, uyku düzeni, püf noktalar ve öneriler gibi önemli noktalar yazılmış. Polifazik uykuyu deneyimleyen yabancıların blog yazıları var ama Türkçe bir blog yazısı yok. Bu başlıkta ("çok fazlı uyku") girilmiş diğer ekşi sözlük yazılarına da bakarsanız deneyimlemiş birkaç kişinin de yazılarını göreceksiniz.

Teşekkür (6)
Paylaş
7

Kaynaklar

  1. ekşi sözlük

Yüzyılın dehası Leonardo Da Vinci'nin de iştirak ettiği söylenen, zamandan tasarruflu uyku alışkanlığıdır. Bilinene göre günlük uykudan %50 oranında kâr etmekle de sonuçlanabiliyor. Ele alınan metal bir nesne ile uykuya dalınır, nesne yere düşünce uyanılıyor ve bir sonraki sefer uyuma zamanı geldiğinde tekrar bu metal nesneyi ele alarak uyunuyor. Bu şekilde ne kadar uyunması gerektiği de belirtilmiş oluyor. Geçtiğimiz ay tamda bugün, Evrim Ağacı tarafından bir içerik oluşturulmuştur. Polifazik yani bilinen adıyla çok fazlı uyku konusunda hedeflerinize yardımcı olacak niteliktedir.

Teşekkür (2)
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. Evrim Ağacı Evrim Ağacında geçen oluşturulmuş içerik
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Evren'in merkezi olmamamız bir yana, hiçbir özel yaratılışa sahip olmayışımız bizim için bir şoktur. Bir çeşit kilden yola çıkıp, şu anki maymun mertebesine ulaştık. Bu gerçek hoşumuza gitmiyor.”
Douglas Adams
Geri Bildirim Gönder