Sorulara Dön
-2
Evrim & Abiyogenez

Patrick matthew kim?

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

sadece googula senin sorunu yapıştırdım (Patrick matthew kim?) bu kadar basit sende yapabilirsin böyle bu kadar kolay bulabileceğiniz soruları sormayınız

Patrick Matthew

İskoç toprak sahibi ve tarımcı

Makale Geçmişine Bakın

Patrick Matthew (20 Ekim 1790 doğumlu, Perth , İskoçya yakınlarında - 8 Haziran 1874, Errol yakınlarında öldü), İskoç toprak sahibi ve tarımcı, en çok doğal seçilim yoluyla evrim teorisinin erken bir tanımını geliştirmesiyle tanınır . 1831'de ormancılık üzerine bir kitapta yayınlanan fikirleri, İngiliz doğa bilimcileri Charles Darwin ve Alfred Russel Wallace tarafından geliştirilen ve otuz yıl kadar sonra yayımlanan çeşitli kavramlarla benzerlikler taşıyordu .

Matthew, İskoçya , Perth yakınlarındaki bir çiftlik olan Roma'da John Matthew ve Agnes Duncan'ın oğlu olarak dünyaya geldi . Agnes Duncan'ın yakın akrabaları arasında , 1797'deki Camperdown Muharebesi'nde İngiliz deniz kuvvetlerini Hollandalılara karşı yöneten Amiral Adam Duncan gibi Kraliyet Donanması'nın yüksek rütbeli üyeleri de vardı . 1807'de 17 yaşındayken, babası Matthew'un ölümünden sonra Gourdiehill malikanesinin (Errol yakınlarındaki Amiral Duncan'dan miras kalan bir mülk) bakımını üstlendi. Daha sonra zamanının çoğunu arazide binlerce meyve ağacını yönetmek ve tahıl yetiştirmekle geçti. Bununla birlikte, evrensel erkeklik için çabalayan bir İngiliz işçi sınıfı parlamento reform hareketi olan Çartist hareketinde de aktifti.oy hakkı , oy pusulası, yıllık olarak seçilen Parlamentolar ve diğer talepler.

Darwin'in Türlerin Kökeni Üzerine'yi (1859) açıklamasından yaklaşık 28 yıl önce Matthew , metni temel olarak silvikültür (ormancılık dalı, orman oluşumunu kontrol etme teorisi ve pratiğine odaklanan ormancılık dalı) ile ilgili olan Deniz Kerestesi ve Ağaççılık Üzerine (1831) yayınladı. , kompozisyon ve büyüme) Kraliyet Donanması gemilerinin inşası ile ilgili oldukları için. Ayrıca yapay seçilimle ilgili düşüncelerini, çalışmada ağaç geliştirmeye uygulandığını ifade ederek, yeterince güçlü olmayan ağaçların "çoğalmadan erken düşeceğini", nişlerinin olduğunu belirtti.daha uygun örneklerle değiştirilir. Matthew ayrıca yeni türler geliştirme olasılığını da belirtti: "Büyük farklı koşullar altında aynı ebeveynlerin soyu, birkaç kuşakta birlikte üremeden farklı türler haline gelebilir." Bu tür fikirler , Darwin ve Wallace tarafından daha eksiksiz bir şekilde geliştirilen adaptasyon ve türleşme sürecini önceden haber veriyordu . Matthew çalışmaları Ancak, rolünü vurguladı felaketler Türleşmenin-benzeri Fransız zoolog sürüş içinde Georges Cuvier ‘ın catastrophist teorileri-yeni hangi türlerin kitlesel yok ortaya çıktı. Bu bakış açısı, rekabete odaklanan Darwin'den farklıydı.ekolojik rahatsızlıklardan nispeten uzak bölgelerde yaşayan popülasyonlarda meydana gelir

Nisan 1860'da, Darwin'in Türlerin Kökeni Üzerine yayımlanmasından aylar sonra , İngiliz bahçecilik çevrelerinde popüler bir süreli yayın olan The Gardeners Chronicle ve Tarım Gazetesi , kitabın Times of London incelemesinden uzun uzun alıntı yaptı . Matthew değil Darwin, gelişmiş ve aynı çok yayınlanmış ettiğini editöre mektupta cevap verdi doğa yasası ait seçim önceki yıllarda ve alıntı yaparak iddiasını yedeklenen Açık Deniz Kereste ve Fidancılık. Matta'nın iddiası, birkaç hafta sonra, Matthew'in açıklamasını birkaç yıl "öngördüğünü" kabul ederken, aynı zamanda Matthew'un çalışmalarına ilişkin bilgisizliğini de kabul eden Charles Darwin tarafından desteklenmiş görünüyor.

1
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın