Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Özgürlük neden çoğu dinde kısıtlanmıştır?

1
Teşekkür (2)
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
1 Cevap

Bahsettiğiniz özgürlük hangi anlamda özgürlük tam anlayamadım ama elimden geldiğince cevap vermeye çalışacağım. Burada özgürlüğün tanımını iyi bilmemiz gerekiyor.Özgürlük basitçe başkasının sınırlarını işgal etmeden istediğimiz eylemi gerçekleştirmedeki serbestliğimiz olarak tanımlanabilir.Mutlak özgürlük ise istediğimiz bütün eylemleri gerçekleştirebilme iznine sahip olmamız demektir.Özgürlük ve mutlak özgürlük birbirine karıştırılmaması gereken iki ayrı kavramdır. Bireylerin mutlak özgürlüğe sahip olduğu bir toplum güçlünün zayıfı ezdiği büyük bir gladyatör arenasına dönüşür.Ve bu toplum eninde sonunda anarşi içinde yanar ve kül olur.Mutlak özgürlük sadece dinlerde değil günümüz modern toplumlarında da kısıtlanmıştır.Gelelim dinlerin özgürlükleri kısıtlamasına,tarih boyunca dinler toplumları kontrol altında tutmak için bir araç olarak bazı kişiler tarafından kullanılmıştır.Toplumların kendi kontrolünden çıkmasını istemeyen bu insanlar da toplumu "kendi sözlerinden çıkmayacak,oldukça durgun" şekilde biçimlendirmek istediklerinden bunu dini kuralları kullanma aracılığıyla yapmışlardır.Kısacası hem düşünce olarak hem de eylemsel olarak hareketleri kısıtlanmış bir toplum yöneticiler için daha az tehlike arz eder bunun sonucunda yöneticiler dini kullanarak insanların hareketlerini kısıtlar ve ortaya daha kolay zapt edilebilen bir toplum çıkar.

Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim, bizler daha insan olmayı bile hak etmemişken bizleri tanrı kılmıştır.”
Jean Rostand
Geri Bildirim Gönder