Evrim Ağacı Logo Evrim AğacıSoru & Cevap
Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
0

Ordovician'dan kalma derisi dikenli fosilleri şimdikiyle aynı oluyor da, nasıl kara hayvanı sadece 5 -10 milyon senede mavi balinaya evriliyor?

Mikro evrim ve adaptasyon kaçınılmaz bir gerçeklik olsa da kara hayvanının mavi balinaya dönmesi gibi makro evrime karşı sayısız bilim adamı şüpheli bir yaklaşım sergilemekte.

1
Anonim 0
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Öncelikle şunu atayım:

https://evrimagaci.org/soru/ordovician-era039dan-kalma-derisidikenli-fosillerinden-deniz-yildizlari-vesaire-ve-asagidaki-linkte-attigim-yosun-fosili-nasil-simdikiyle-ayni-5670#4677

Şimdiki ile aynı olmak diye bir şey yok. Çevre sürekli değişiyor, canlılar da değişmek ve evrimleşmek zorunda.

Bununla ilgili bazı içerikleri şuradan:

https://evrimagaci.org/recine-icinde-milyonlarca-yildir-korunan-turler-hic-degismemis-mi-7430

https://evrimagaci.org/bir-turun-milyonlarca-yil-boyunca-evrimlesmedigi-iddiasi-261

Ya yavaş evrimleşme vardır ya da bir bakışta fark edilemeyen evrim vardır. Ayrıntılı analiz yapılmalı.

Bununla ilgili bazı içerikleri suradan:

https://evrimagaci.org/evrimlesme-hizlari-ve-mozaik-evrim-her-canli-her-ozellik-her-gen-ayni-hizla-evrimlesmez-3201

https://evrimagaci.org/turlesme-7-evrim-hizi-tum-canlilarda-ayni-midir-farkli-midir-neden-56

Mikroevrim uzun vadede makroevrimi doğurur. Bunun ise birçok örneğini şuradan:

https://evrimagaci.org/mikroevrim-ve-makroevrim-yumusak-ama-istikrarli-bir-degisim-3230

https://evrimagaci.org/makroevrim-primat-dunyasindan-ornekler-7354

https://evrimagaci.org/insanin-evrimi-uzerine-60

https://evrimagaci.org/tek-hucreliligin-cok-hucrelilige-evrimi-videoya-kaydedildi-7627

https://evrimagaci.org/turlesme-8-evrim-devam-ediyor-guncel-turlesme-ve-evrim-ornekleri-161

https://evrimagaci.org/evrimcilerin-cevap-veremedigi-sorular-darwin-yok-evrim-yalan-2392

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_transitional_fossils

Hatta evrimsel süreç ile ilgili detaylı bilgiyi şuradan:

https://evrimagaci.org/yazi-dizisi/evrimsel-surec-5

Alabilirsiniz. İsterseniz fosilleri ve geçerliliğini Google Scholar gibi bir platformda kontrol edebilirsiniz.

0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Birçok insanda, Dünya’nın evrenin merkezinde ve kendilerinin de tüm türlerin merkezinde olduklarına inanmalarını sağlayan büyük bir ego vardır.”
Ann Druyan
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Takipçi UP İçerik Soru Cevap

Devamını Oku