Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
0
O devirde Hz.Muhammed (SAV) gökteki 7 gezegeni nereden biliyordu?
387 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
2 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Görkem Öge
Görkem Öge Kozmoloji meraklısı.

Güneş Sistemimizdeki gezegenlerin varlığı, 1600'lü yıllarda Galileo Galilei ile keşfedilmiştir. Daha önceki dönemlerde gezegenlerin, yıldızlardan fark sunmayan birer gök cismi olduğu sanılıyordu. İslam Dininin peygamberi olan Hz. Muhammed'in gezegenlerin farkında olduğuna dair bilgiyi nereden edindiniz bilemiyorum ama tarihte bu yönde bilimsel bir kaynak yok bildiğim kadarı ile. Ekte ilgili bilimsel araştırmaların tarihi bulacaksınız.

367 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Wikipedia. Güneş Sistemi. (03 February 2021). Alındığı Tarih: 03 February 2021. Alındığı Yer: wikipedia | Arşiv Bağlantısı
1
 • Raporla
Cevap
Zühtü Mete Dinler
Zühtü Mete Dinler Su Ürünleri Yüksek Mühendisi (Doktora Öğrencisi)

İnsanlık çok uzun zaman önce var oldu. Bugün biz bu zaman dilimini yeterince algılayamadığımız için bize kısa bir süre gibi geliyor. Örneğin yazı 3500 yıl önce Sümerler tarafından bulundu. Sümerler tarım ve ticaret yapabilen bir insan topluluğu (millet) idi. Fakat insanlık belki de 11.500 yıl (Türkiye'de-Göbeklitepe) önce yine aynı yörede tarımı buldu. Tarımı bulmadan da önce avcı - toplayıcı ve gezgin idiler. Bu durumun ne kadar önce olduğunu net bir tarih veremiyoruz. Hatta tarımın ilk nerede yapıldığını bildiğimize eminiz (geniş bi bölge içinde) ancak kesin şu kadar yıl öncedir diyemeyiz. Bir çok farklı kaynak farklı tarihler vermektedir. Ancak Arap yarım adasının kuzeyinde, ülkemizin güneyinde Dicle ve Fırat nehirleri arasında (Irakda 9000 yıl önce), Ummanda (10.000 yıl önce), veya bu günkü İsrail (23.000 yıl önce) yakınlarında dahi bulunmuş olabilir. Bir çok bilim adamı tarımın ilk nerede başladığını net söyleyemez. Çünkü bir şeylerini eken, bir şekilde bir olgudan yararlanan zeki birilerinin (atalarımızın) bir bitkiyi, birden çok yerde ve birden çok zamanda bulduğu varsayımına inanıyoruz.

Peki neden? Sorduğun soruya bu şekilde bir yanıt veriyorum. Sevgili arkadaşım, sabret lütfen. İşte tarımı bulan ilk insanlar neden buldukları bir bitkiyi yeniden yetiştirmeyi bir iki nesil yürütüp unuttu. Aradan bin yıl geçtikten sonra yeniden tekrar buldu. Çünkü o insan toplulukları hiç bir şekilde herhangi bir nesneye yazı yazamıyorlardı. Bildiklerini ancak sözlü olarak ve çok somut kelimelerle anlatabildikleri bir dilin kıskacı altında idiler. Sözlü anlatımlar doğası gereği çok hızlı değişir. Bu gün bir baba oğluna hayat hikayesini anlatır. Oğlu bu hayat hikayesinden dersler çıkarır. Aynı dersi kendi çocuklarına anlatırken çeşitli değişiklikler yapar. Neyse sözlü iletişim tek bir yerde çok sağlam gelişmiştir. Din ve dinsel güçlerin tanımında. Avcı toplayıcı insan toplulukları öyle uzun zaman boyunca açık gökyüzü altında yaşadılar (Tahminen ilk homo türün ortaya çıkışından yani 2,5 milyon yol önceden 50 ile 25 bin yıl önceye belkide 11.500 yıl önceye).Ama Çağlar boyunca yaşayan tüm nesiller, tüm hayatları boyunca gökyüzündeki yıldızları izlediler. Zamanla onları bazı şekillere benzettiler (Takım yıldızlarına). Ama gökyüzündeki yıldızlar yerlerinde sabit durmazlar, onlar farkettiler ki çocukları doğduğunda gökyüzünde olan yıldız şekilleri, evladı 1 yaşına bastığında aynı yere geliyordu. İşte bu farkındalık da oldukça uzun zaman almıştır. Çok çeşitli kaynaklarda çok fazla zaman diliminden bahsedilse de net olarak 300 bin (300000) yıl önceden başlayarak gökteki yıldızları tanıdılar. Onları tanrısal güçlerle, hayatlarındaki iyi ve kötü olaylarla ilişkilendirdiler.

Öyle ki artık belli kümelerdeki yıldızların isyankar olduklarını fark ettiler. Bu yıldızlar aslında gezegenlerdir. Bu gün biz bunları bu şekilde biliyoruz. Ama atalarımız olan o insanlar onlara tanrısal güçler atadılar. Ve zamanla gök yüzündeki bu isyankar yıldızlara isimler vererek, hikayeleştirerek anlattılar. Bu nedenle Sümerler tekerleği bulduğunda veya yazıyı bulduğunda gökyüzünde Sümerlerin sihirli sayısı 12 burçda, 12 tanrı, 12 ay, ve 7 isyankar gezegeni biliyorlardı. Öyle ki yazıyı bulduklarında yaptıkları ikinci iş bir takvim yapmak oldu, çiftçi olan bu kişiler, "buğdayı, aslan ufukta iken diktim. Domuzi ninannayı dölledi" gibi ifadelerle yazılar yazdılar. Bu hem bir deneme (pro bilim) idi hemde artık babalarından öğrendikleri bilgiler kayıt altında idi. Sümer devleti yaşadı ve yok oldu, dilini konuşanlar zamanla azaldı. Ama sümer dili için akadça sözlükler yazılmıştı, biz onların neleri bildiğini bu sayede öğrendik. Ve artık her çiftçi okulda yada baba evinde neyi ne zaman yapacağını gök yüzündeki yıldızları takip ederek yapıyor hale geldi. (Hatta Muazzez İlmiye Çığ'ın bir kitaında bir çiftçi babanın oğullarına ve torunlarına çiftçiliğin nasıl yapılacağına dair bir kitap (o zaman için) - mektup bulunur. Bu mektupta gezegenlerin hangi konumunda hangi bitkiyi ekmesi, hangi bitkinin ne zaman olğunlaşacağını yazar ).

Bu Reklamı Kapat

Sözün özü, İnsanlık gezegenleri Hz. Muhammed (SAV) zamanında biliyordu. Ama gezegenleri çok uzun zaman önce bir tanıya adamayı bırakmışlardı, sadece eski zamanlardan kalan tanrısal adları, gezegenlere yadigar kalmıştı. Hatta günümüzdeki gibi, ışık kirliliği olmadığından keskin gözler venüsün (sabah yıldızı) biraz kırmızı olduğunu, Marsın yılın belli zamanlarında geri döndüğünü biliyorlardı.

Peygamberimiz Günümüzden takribi 1450 yıl önce yaşadı. Hz İsa 2020 yıl önce, Hz Süleyman 2900-3000 yıl önce, Hz Musa 3200-3500 yıl önce yaşadılar ve onlarda göklerdeki yıldızları ve gezegenleri ayırt edebiliyorlardı. Hz Musa zamanında Sümer çoktan yok olmuştu. Sümerler hz Nuh'un tufanını kayıtlara geçirdiler (tabletlere). Ama Hz Nuh zamanında da Sümer milleti henüz tarih sahnesinde değildi. Teleskopları yoktu. gökyüzünde, günümüzdeki ışık kirliliği olmadığından kafalarını kaldırmaları, kumların, otların üzerine yüz üstü yatıp sadece hayat boyu gökyüzünü seyredip, hatırlamaları gerekiyordu.

Bu arada doğrudan kimse yazmaz ama Hz Adem (as) insan suetinde yaratıldı (doğdu), ilk buğdayı ekti (tarımı bulan ilk kişi), ise tarımın başlangıcı olan tarihler olan son 25- 9 bin yıl önce yaşayan bir insandı. Ama ilk insanın yaradılışı, insanın, insan bilincine, kendini bilme bilincine sahip olduğu zamana çok daha eski olan bir tarihe ait olabilir (Mesela 300 bin -500 bin yıl önceye). En azından Yuval Noah Harari'yi okuduğunda kafanda bu manzara ortaya çıkacaktır. O zaman bazı bilgilerin bir biri ile çakışmadığını anlayabilirsin). Arkeoloji, nelere kadirsin ;)

Bu Reklamı Kapat

(Cevap biraz uzun oldu, ama senin sorun güzeldi, ondan. Aşağıdaki kaynakları okumanı tavsiye ederim.)

Ekleme (11 Nisan 2021): Onca yazıp 7 gezegenle neyi kast ettiklerini yazmamışım. Bu nedenle bir ilave yapayım. Teleskop bulunupta dünyanın güneş etrafında kesinlikle döndüğünün net şekilde anlaşılmasından önce Avrupa'nın karanlık ortaçağında Merkür, Venüs, Mars, Jupiter, Satürn, Ay, ve Güneş'in dünya etrafında dönen 7 gezegen olduğuna inanılıyordu. Bu nedenle Peygamberimiz Zamanında 7 gezegen biliniyordu. Ancak bunlardan 5'i günümüzde gezegen olarak kabul ediyoruz. İslamın aydınlanma çağında da bazı bilim adamları dünyanın yuvarlak olduğunu, güneşin etrafında döndüğünü kitaplarında yazmışsada genel de kabul görmemiştir. O zamanın anlayışı sebebiyle. Yoksa Neptün, Uranüsü veya plütonu görecek çıplak gözü olan civan mert 1800'lü yıllara kadar çıkmadı.

294 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yuval Noah Harari. (2021). Hayvanlardan Tanrılara Sapiens. Yayınevi: Kolektif Kitap. sf: 412.
 2. Yuval Noah Harari. (2021). Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi. Yayınevi: Kolektif Kitap. sf: 456.
 3. Muazzez İlmiye Çığ. (2021). İnanna’nın Aşkı Sumer’de İnanç Ve Kutsal Evlenme. Yayınevi: Kaynak Yayınları. sf: 2019.
 4. Muazzez İlmiye Çığ. (2021). İbrahim Peygamber: Sumer Yazılarına Ve Arkeolojik Buluntulara Göre. Yayınevi: Kaynak Yayınları. sf: 181.
 5. Muazzez İlmiye Çığ. (2021). Uygarlığın Kökeni Sümerliler 1. Yayınevi: Kaynak Yayınları. sf: 280.
 6. Ekrem Akurgal. (2021). Hatti Ve Hitit Uygarlıkları. Yayınevi: Phoenix. sf: 352.
 7. Arif Müfid MANSEL. (2021). Ege Ve Yunan Tarih. ISBN: 978-975-16-0726-3. Yayınevi: TTK. sf: 772.
0
 • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et