Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
1

Neden yaygın dinler teistiktir?

öğrenmek için.
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
1 Cevap
Cevap
Eh İşte
Eh İşte Akıllı

Herhalde monoteist demek istedin. Yani niçin tek tanrılı dinlerin daha çok inanan sayısına sahip olduğunu soruyorsun. Bunun bir çok sebebi var.

Köleler:

Bu Reklamı Kapat

Öncelikle en çok nüfusa sahip olan iki din Hristiyanlık ve İslam köle dinleridir. Köleliği tamamen kaldırmış olmasalar da kölelere bazı haklar tanımıştırlar. Böylece yüzlerine bile bakılmayan insanlar direkt bu dinlere geçiş yapmışlardır. Geldiği yerlerde köle sayısı özgür insan sayısına göre azımsanmayacak derecede olduğu için çıkışları çok zor olmamıştır.

Temel:

Bu Reklamı Kapat

İslam, Hristiyanlığın; Hristiyanlık Yahudiliğin devamıdır. Ve 3üde mitolojiler ve efsaneleri temel alır. Yani halka yepyeni peygamberler, Tanrılar ve ilahi hikayeler anlatmadılar.

Hristiyanlık geldiğinde Yahudiliği tamamen reddetmedi. Musa peygamberdir ve İsa da ondan sonra gelen Mesihdir dediler. İslamda, Hristiyanlığı tamamen reddetmedi. İncilde Allahın kitabı ama değiştirildi dedi.

Halkın zaten aşina olduğu kişileri ve hikayeleri biraz değiştirdiler. Halkın inanması daha kolay oldu. Hem de önce ki inanışlarda ki hatalar giderilmiş oldu.

Yahudilik M.Ö 2000 yılında ortaya çıkıyor. Hristiyanlık 2000 yıl sonra İslam ise Hristiyanlıktan 500 yıl sonra. Böylece eskimiş, bilim ve mantık dışı; bir önceki dini reddetme sebeplerine yer verilmiyor.

Bulundukları Ortam:

Dini sitelere bakınca her bir peygamber çok zorlanmış gibi gözüküyor fakat aslı böyle değil. Muhammed'in geldiği topluma putperestlik diyorlar fakat putperestlik öyle net bir din değil. İnsanların inandıkları veya uyguladıkları kurallar yok. İnandıkları kesin sınırları olan dinler yok. Yeni bir sayfa gibi düşün. Yazılanları silip tekrar yazmak zorunda kalmıyor samavi dinler.

Başka Dinleri Engelleme:

Çok tanrılı dinler zaten çok tanrılı oldukları için başka dinleri engellemekle çok uğraşmazlar. Zaten sözünü dinleyecekleri ve onlara emir veren bir Tanrıda yoktur. Hristiyanlık, Yahudilik ve İslam hep çok tanrılı inanışların oldukları yerlerde yayılmışlardır.

Bu Reklamı Kapat

Tabii ki toplumda çıkan her yeni din dışlanır ve engellenmeye çalışır. İbrahimi dinler özellikle çok mağdur edebiyatı yapar bu konudan. Fakat ibrahimi dinler yaşadıklarının çok daha fazlasını yaşatmışlardır.

Muhammed dinini yaymaya başlayınca onu öldürmüyorlar veya hapsetmiyorlar. Belirli bir süre müslüman alımları yapılıyor. Tabii ki olay belli bir raddeye gelince normal olarak iki taraf karşı karşıya geliyor. Bir müslüman bu karşılaşmaya "islamı engellemeye çalıştılar" diye bakarken; o zaman bir mekkeli " Muhammed Mekkenin lideri olmak için asker topluyor" olarak bakıyor.

Müslümanlar ise Muhammed ile, Mekkeye girdiğinde Kabede ki putları yıkıyorlar. Dinden çıkmanın cezası islami ülkelerin neredeyse hepsinde idam. Başka bir dinin tomurcuklandığını gördüklerinde direkt eziyorlar ve bir toplumun İslamın Allahına inanmamaları onlara savaş açmak için yeterli bir sebep.

Mesela Osmanlıda ki Devşirme sistemini düşün. Gayrimüslümlerin çocukları küçük yaşta alınarak müslüman yapılıyor. Bu durumda başka bir din nasıl çıksın ? Hem başka bir din yaymanın cezası idam hem küçük yaştan beri beynin yıkanıyor.

Bu Reklamı Kapat

Hristiyanlar başka inançlarda olan kişileri asıyorlar hatta devasa ordular toplayarak din savaşları veriyorlar. Derebeylik sistemi ve soylular var. Bu soylular sadece topraktaki kalelerin evlerin değil aynı zamanda insanlarında sahibi. İnsanlar açlıktan ölen ailelerini beslemek için avcılık dahi yapamıyorlar yasak olduğu için. Ve otoriter olduğu için başka bir din çıkarmayı bırak, durumlarından şikayet edemiyor insanlar.

Yahudiler şuanda bile "vadedilmiş topraklar" için o kadar insan öldürüyorlar. Yahudiler, yeni bir dine inanan Hristiyanları öldürdüğü için hristiyanlar dinlerini pagan olan Roma dünyasına yaymaya başlıyorlar.

Sonuç olarak ibrahimi dinler başka dinlerin doğmaması için ellerinden geleni yapıyorlar. Çünkü tek Tanrıya inanıyorlar ve bu Tanrı diğer dinlerden nefret ediyor. Ve bu tek tanrının dediğini yapmak zorundasın. İbadet yalnızca "bir" tanrıya yapılır.

Politika/Siyasi Güç:

Bu Reklamı Kapat

Yahudiliğin en önemli Peygamberi Musa olsa bile Davud zamanında bile var. Peygamber olan Davud aynı zamanda bir kral. Davudun oğlu Süleymanda kral. Yani adamlar ülkede ki en güçlü kişiler.

Muhammed, Mekkenin en köklü ve zengin ailelerinden birisinden geliyor ve etrafındakiler yine Mekkenin güçlü insanları. (Hatice, Hamza, Ebubekir, Ömer...) Dedesi, Mekkenin en büyük otoritesi hatta sahibi gibi bir şey.

Burada İsa handikaplı gibi gözükebilir fakat Hristiyanlığı yayan asıl kişi İsa değil.

Mesela Romaya Hristiyanlığı ilk yayan Pavlos denen Yahudi birisi. Akdenizde ki en büyük ticaret merkezi Tarsus da yaşayan esnaf tarzı bir iş adamı. Ailesi koyu yahudi olduğu için yahudiler arasında da saygınlığı var. Okumuş görmüş aydın birisi. Üstelik bu adamı okutan kişi Gamaliel, Yahudilerde Kanun Koyucu. Yani yahudiler arasında çok büyük bir otorite.

En önemli noktalardan biriside İbrahimi peygamberlerin aynı soydan gelmeleri. Bu soy öyle boş beleş bir soyda değil. Baya büyük krallara dayandırılıyor hepsi. İsa , Davud peygamberin büyük büyük torunu; Muhammed İbrahim Peygamberin oğlu İsmail Peygamberden gelen büyük büyük torunu. Bu peygamberler hem baba oğul hem kral.

Bunun dışında çok tanrılı dinlerde adam akıllı peygamber tarzı insanların olmaması. Monoteist dinleri anlatan kişilerin iyi eğitimli olduklarından halk üzerinde daha iyi etki bırakmaları ve hitabet yeteneklerinin güçlü olmaları tarzı bir sürü sebep daha var.

Kaynaklar

 1. Wikipedia. Pavlos Hristiyanlığı Romaya Yayan Yahudi. (21 Aralık 2020). Alındığı Tarih: 21 Aralık 2020. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
 2. İbrahimi Dinler. İbrahimi Dinler. (21 Aralık 2020). Alındığı Tarih: 21 Aralık 2020. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
 3. Wikipedia. Yahudi Tarihi. (21 Aralık 2020). Alındığı Tarih: 21 Aralık 2020. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
 4. Wikipedia. Hristiyanlık. (21 Aralık 2020). Alındığı Tarih: 21 Aralık 2020. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
 5. Wikipedia. İslam. (21 Aralık 2020). Alındığı Tarih: 21 Aralık 2020. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
 6. Tarihiolaylar. Yahudiliğin Doğuşu. (21 Aralık 2020). Alındığı Tarih: 21 Aralık 2020. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
0
 • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et