Sorulara Dön
0
Teoloji & Din Felsefesi

Neden islam dışındaki görüşler lise çağındaki insanlar arasında havalılık göstergesi veya 'işine gelmiyordur' olarak yorumlanıyor?

Biraz saçma bir soru ama gerçekten ilginç geliyor. Sanki tanrı hatta islamın doğruluğu tamamen kesinmiş gibi daha neye inandığını bilmeyen bir sürü insan ne zaman kendi düşüncelerimi açıklamaya çalışsam bunun doğruluğu ile ilgilenmek yerine havalı olmak için yapılan zavallı bir hareket olarak yorumluyor.

2
155 görüntülenme
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Sosyal statü kişi tarafından değil diğerleri tarafından belirlenir. Yani dine inanmamayı seçen lise öğrencisi kendisini "havalı" görmez; ona bakan kişi o sosyal statüyü verir.

Dine inanmayan kişinin "havalı" olmak için bunu yaptığını söyleyen insan dine inanmamayı "havalı" olarak görüyordur. Bundan sonrası kedi uzanamadığı ete mundar der hesabı. Kabullenememe durumunun "havalı olmak için yapıyor" tarzı aşağılamaya dönüşmesi. ( Ayrıca bu davranış gizli homoseksüellerin toplum içinde homoseksüellere saldırmasına da benzer.)

Tabii ki ilgi odağı olmak için de bazı görüşler kabul edilebilir ama ateizm, deizm, agnostisizm ve benzeri görüşler farklı ve olağandışı görüşler değillerdir. Özellikle İstanbulda azımsanamayacak kişi Müslüman değildir. Hele sırf ailesi Müslüman diye Müslüman olan lise öğrencileri arasında İslam dışı görüşlerinin olması normal olandır. Asıl anormal olan Müslüman olan öğrencilerin İslam hakkında bilgileri olmadan Müslüman olmalarıdır.

İşine gelmiyordur demek ise Müslümanlar işine geldiği için Müslüman oldular kapısına çıkar. Bir çok kez dinin gereksinimlerinin zor olduğu iddiası birlikte ortaya atılır. Burada da ilk konuda ki gibi dini zor gören din değil dini uygulayan insanlardır.

Tabii bunlar öznel düşüncelerim. Diğer insanların düşünceleri hakkında net yanıt vermek imkansız.

121 görüntülenme
3
Paylaş
3

Kaynaklar

  • S Einarsen, et al. Aşağılama Psikolojisini İçeren Bir Makale. (25 Mart 2021). Alındığı Tarih: 25 Mart 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı

merhabalar Artun Kanıt

kendi tecrübelerimi söylemek gerekirse, lisedeyken sırf farklı olmak için (farklı olanlar sanki daha ilgi çekiciymiş gibi) herhangi bir düşünce yada bilimsel altyapısı olmayan fikirlere sahip o kadar çok insanlar gördüm ki, bana da biraz uç düşüncelere sahip olanlar havalı gözükmek için yapıyormuş gibi geliyor açıkçası, ama bu tabikî bir ön yargı ve yanlış bir şey. farklı düşünen birine neden böyle düşünüyorsun, seni böyle düşünmeye iten şey ne tarzında sorular sorarım, sırf farklı düşünüyor diye direk damgalamam bu daha hatalı, belki karşımdaki haklıdır, benim göremediğim bir şey görmüş olabilir sonuçta.

sana şöyle bir tavsiye vereyim, insanlarla (özellikle lisede) siyaset, din, futbol takımı gibi karşı tarafın düşüncelerinin hemen değişemeyeceği tartışmalara çok girme. üniversitelerde insanlar bu konuda daha olgun oluyorlar, biraz ilerde hem kendinden daha akıllılarını tanıyacaksın hem de daha hoşgörülülerini. ayrıca basit tartışmalar seni daha basit göstermekten başka hiç bir şey yapmıyor.

261 görüntülenme
2
Paylaş
2
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et