Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
1
Neden diyanetin kitabında böyle bir cümle geçiyor ?
Bu fotoğraftaki cümle diyanetin gençlerle söyleşi adlı kitabından . Aklıma takılan soru şu, neden diyanet işleri gibi bir kurum insanlara bu tarz şeyleri empoze etmeye çalışıyor
490 görüntülenme
Neden diyanetin kitabında böyle bir cümle geçiyor ?
Neden diyanetin kitabında böyle bir cümle geçiyor ?
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
2 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Muhsin Alperen Yılmaz
Muhsin Alperen Yılmaz Biyoloji Öğrencisi

Merhaba.Kimin ya da kimlerin vasıtasıyla yazıldığından bağımsız olarak; cümlelerden yola çıkınca aslında sahip olunan fikirlerin,temel işlev bakımından insanlara aktarmak amacı güdüldüğü ortada.Ki bu gayet doğal bir durum.Zorla okutturulmadığı sürece herkes fikrini beyan edebilir.Ancak,burada ifadeler önem arz ediyor.Aslında bu salt evrim konu başlığı ile alakalı bir durum da değil.Kendi tanımlarında da belirttikleri gibi” hurafe olmayan “ya da “akla ve gerçeğe uygun olan” -her ne demekse- her şeyi doğru kabul ettiklerini anlatmışlar.Yine cümlelerde hurafe kavramını tanımlarken “din dışı durumlarda” dipnotunu düşerek sözümona “kanıtlanabilirlik” başlığı altında dogmaların,aslında kanıtlanabilir olduğunu söylemekle, salt bilimsel olguların varlığını ıskalayarak geçmişler.

508 görüntülenme
1
 • Raporla
Cevap
Emre Adıyaman
Emre Adıyaman Müslüman Biri

Sorunuzu evrim-abiyogenez kısmına eklemişsiniz ama daha çok dinin bilimle kurduğu ilişkide siyasetin önemi hakkında. O yüzden kendi görüşümü bu açıdan aktaracağım. Bildiğiniz üzere Türkiye'de 18 yıldır İslamcı bir parti iktidarda. Her ne kadar evrim teorisine Kuran üzerinden karşı çıkılamayacak olsa da, ve her ne kadar İslam tarihi boyunca da evrim olgusunu kendi sınırlı gözlemleri çerçevesinde ileri sürebilmiş Müslüman fikir ve bilim insanları olsa da (örneğin; İbn-i Haldun, Cahız, İbn-i Miskeveyh), bugün için evrim teorisine karşıt bir İslamcı partinin yönetiminde Diyanet, evrim teorisine sığ ve ideolojik diyebileceğimiz bir çerçeveden karşı çıkmaya çalışıyor. Bunun temelinde evrim teorisinin İslam'a zıt olduğu "hissi" yatıyor. İslamcı iktidar da böyle bir "hisse" sahip ve yasal olarak elde ettiği gücü bu his çerçevesinde kullanıyor. Az önce de yer verdim ama bu sefer vurguyu oraya taşımak istiyorum. Evrim teorisi Kuran ile açık ve doğrudan bir zıtlık içermediği gibi İnsan Suresi'nin 1 numaralı ayeti evrimi (hatta ve hatta insanın evrimini) ima ediyor. Üstelik bu yorum evrim teorisi ortaya konduktan sonra da ileri sürülmüş değil; gözlemleri kendi çerçevelerinde sınırlı olduğu için patenti Darwin'e ait olmakla birlikte İslam tarihinde de evrim düşüncesini savunmuş Müslüman fikir ve bilim insanları da var. Durum buyken Diyanet'in bu görüşlere DE atıf yapmadan üstelik kendi alanı dışındaki bir konuya "hurafe" demesini tamamen siyasi buluyorum. İktidar ve buna bağlı olarak Diyanet'in kadroları "liyakate göre" düzenlendiğinde bu tip hissi görüşlerden sıyrılacak ve halkı din-bilim ilişkisinde aydınlatmada, bilimin önemini vurgulamakta, daha iyi bir yere gelecektir diye umuyorum. Nitekim yine İslam Ansiklopedisi'nde farklı bir yazar tarafından yayımlanmış "tekamül nazariyesi" başlığı altında evrim teorisini savunan Müslüman görüşlere de yer verilmiş. 6 numaralı kaynaktan incelenebilir. Bu kişi Ali KIRCA'nın Siyaset Meydanı isimli programına çok meşhur Din, Bilim, Darwin konulu bölümüne de çıkmıştı. İzlemeyenler için 7 numaralı kaynağa linkini bırakıyorum.

Not 1: Kaynak belirtmediğiniz için fotoğrafını paylaştığınız sözlerin Diyanet ile alakası olmadığını düşünenler ya da varsayanlar olabilir. Bu nedenle Google üzerinden ilgili sözleri tırnak içinde arattım. 1 numaralı kaynakta aynı sözlere Türkiye Diyanet Vakfı'na ait İslam Ansiklopedisi'nin "hurafe" başlığı altında da yer verildiği görülebilir.

Not 2: İslam ve Evrim ikiliği hakkında fazla detaya girmedim. Önceden yazdığım cevaplara atıf yapacağım. İlgilenen olursa onları da inceleyebilir ve İnternet'te bu konudaki tartışmalara bakabilir. Evrim teorisini geleneksel Adem yorumu ile de bağdaştıran yorumlar için de 4 numaralı kaynağa bakılabilir.

Bu Reklamı Kapat

Not 3: Evrim teorisini kabul eden bilim insanlarının aynı zamanda din ve Tanrı inancı ile ilgili ilişkisi hakkında 5 numaralı kaynaktaki yazı da incelemeye değer. Esas olarak PEW araştırma şirketinin verilerine dayanıyor. Bu durum evrim teorisiyle din arasında zorunlu bir çelişkinin olmadığını da kanaatimce ortaya koyduğu için Diyanet'in tutumunu hissi ve siyasi bir çerçeveye sokuyor.

278 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Y. Şevki YAVUZ. Türkiye Diyanet Vakfı'nın İslam Ansiklopedisi'nde Yer Alan "Hurafe" Başlığı.... (23 December 2020). Alındığı Tarih: 23 December 2020. Alındığı Yer: İslam Ansiklopedisi | Arşiv Bağlantısı
 2. E. ADIYAMAN. Kuran'daki "Ol Der Olur" Ve "Topraktan Yaratılma" Ifadelerinin Evrim Teorisiyle "Zorunlu Olarak" Çelişmediği Hakkında. (19 January 2020). Alındığı Tarih: 23 December 2020. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
 3. E. ADIYAMAN. İslam'da Bugün Evrim Teorisi Üzerine Tartışmanın Neden Olduğu Hakkında. (03 November 2019). Alındığı Tarih: 23 December 2020. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
 4. E. DOKO. Konu Başlığı "Evrim Ve Deizm" Olmakla Birlikte Içeriğinde Evrim Teorisinin Geleneksel Adem Düşüncesi Ile De Birlikte Yorumlanabileceğine Dair "Felsefi" Görüş. (22 May 2020). Alındığı Tarih: 23 December 2020. Alındığı Yer: YouTube | Arşiv Bağlantısı
 5. Ç. Mert BAKIRCI. Pew Araştırma Merkezinin Yaptığı Araştırmaya Dayanan Köşe Yazısı... Evrim Teorisini Ezici Çoğunlukla Kabul Eden Bilim Insanlarının Din Hakkındaki Görüşlerini De Sayısal Olarak Veriye Döküyor.. (28 October 2018). Alındığı Tarih: 23 December 2020. Alındığı Yer: BirGün Gazetesi | Arşiv Bağlantısı
 6. M. BAYRAKDAR. İslam Tarihinde Evrim Teorisini Savunan Müslüman Kişilerin Görüşlerine De Atıf Yapan Bir Yazı.... (23 December 2020). Alındığı Tarih: 23 December 2020. Alındığı Yer: İslam Ansiklopedisi | Arşiv Bağlantısı
 7. Ali KIRCA. Siyaset Meydanı'nın "Din, Bilim, Darwin" Konulu Bölümü... 6 Numaralı Kaynakta Atıf Yaptığım Yazar Mehmet Bayrakdar Da Bu Programda Evrimci Müslüman Görüşü Temsil Etmişti.. (23 December 2020). Alındığı Tarih: 23 December 2020. Alındığı Yer: YouTube | Arşiv Bağlantısı
0
 • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et