Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
0
Puan Ver

Neden dinde ibadet vardır? Neden dua ederiz?

Allah kaderimizi bizim için en hayırlısı olacak şekilde yazdı deriz o zaman neden dua ederiz ki? İbadet etsekte etmesekte allahtan birşey eksilmez yada ibadetler yaşantımızı daha iyi hale getirmez o halde neden ibadet ederiz?

1
102 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Kader konusu analiz edersek, anlamak kolaylaşacak.

Tasarımcının olacakları bilmesi, bizim faaliyetlerimizi BELİRLEYEMEZ. Çünkü bir tasarımcının neyi bildiğini bilmiyoruz. Onun bilmesi, bizim ne yapacağımızı belirlemiyoruz. Ne yapacağımı her ihtimalde ben belirliyorum.

Yani kaderin benim üzerimde faaliyete geçme anlamında hiçbir etkisi bulunmamakta.

Bütün dinlerde ibadet vardır; çünkü sosyal bir çıktıdır. Sosyal yaşamın bir sonucu olan her sistemde eylem olmak durumundadır. Ancak dine ait faaliyetlerde temel olan şey, bireyin gelişimidir. Nasıl yoga yapmak, sanatsal faaliyetle ilgilenmek bireyin gelişimini olumlu etkiliyorsa, dini ritüeller de bu şekilde etkiye sahiptir. Yoga gün içinde minimum 1 saat parasempatik sisteme girme zorunluluğumuzu yerine getirmekte olduğu gibi, dini ritüeller de gün içine yayılmış biçimde parasempatik sisteme girişi garantiye almaktadır. İnsan gelişimi disiplin, düzenli çalışma ve yoğunlaşma ile gerçekleşmekte. Bütün disiplinler için bu kaçınılmaz mutlak bir işleyiştir. Genel olarak dini yaklaşım, bunu sistemleştirerek korumaya almıştır. Diğer yandan üzerinde bulunulan gezegenin elektromanyetik alanıyla uyumlanma sürecini yerine getirmektedir günlük ibadet. Vücudun elektromanyetik alanını resetleyen suyla etkileşim de bunun bir parçası olarak ilginç.

Biz henüz kuru kurallar bütünü zannediyoruz dinleri. Kökleri itibariyle bütün dinler, aynen antik tıp yöntemleri gibi insan merkezli sosyal sistemler aslında. Fayda ve gelişim paydalarında buluşan deneyime dayalı yapılar. Ancak insan faktörü gereği yozlaşma, içeriğin boşaltılması, araçsallaştırma - menfaat elde etme gibi nedenlerle hurafe ile ilişkilendirilmiştir bir çok sosyal yapı malesef.

Nasıl temel hastalığın oluşmasını engelleyen koruyucu hekimlik kurallarını uygulamanın faydası bize ise, dini kuralları uygulamanın faydası da bireyedir. Çünkü zaten sosyal yapılar insan merkezlidir. Hiçbiri insanın kötülüğünü amaç edinmez. Temelde dini kurallar yaşamdan kopuk, ayrı, insanı sınırlayan kurallar olmamalarına rağmen, kültürel geleneksel nedenlerle ayrışmaya uğrayan, kişisel - kitlesel menfaatlere ulaşmada araçsallaşması nedeniyle yozlaşan kurumlara dönüşmüşlerdir. Ancak bu insan faktörünün oluşturduğu olumsuz dönüşüm artık geri dönüşü çok zor bir noktada olduğu için, gerçeği öğrenmek bireye ait bir göreve dönüşmüş durumdadır. Hiçbir kurum - merci tarafsız olmadığı için, elde edilen bilgilerin manipülatif olmaması mümkün değildir günümüzde.

Nasıl her bireyin varoluş yorumu öznel ise, elde ettiği bilgi de böyle öznel kendi çabasıyla elde ettiği tarafsız bilgi olmak zorundadır her konuda. Aksi takdirde başkalarının düşüncelerini yargılarını taraflaşmış önyargılarını kendi düşüncemiz zannedecek kapalılığa maruz kalabiliriz.

144 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Ben; Einstein'ın beyninin kıvrımları veya kütlesiyle, onunla neredeyse eşit yeteneğe sahip kişilerin pamuk tarlalarında ve terhanelerde yaşayıp öldüğü gerçeğinden daha fazla ilgilenmiyorum.”
Stephen Jay Gould