Evrim Ağacı Logo Evrim AğacıSoru & Cevap
Evrim Ağacı Soru & Cevap
0

Nasil bir ihtimaldir ki goz mercegi evrim gecirip olusurken evren olusmaya baslaman once dahi var olan 1/f=1/dc+1/dg formulunu uyguluyor?

Goz mercegi bir muhendislik harikasi oldugu halde doga bilincsiz bir sekilde buna nasil ulasabilir ki? Bu allahin bizimle iletisimi degildir de nedir?

4
156 görüntülenme
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
4 Cevap

Buna klasik bir cevap vereceğim.

Bir şeyin son haline bakıp "Bu ne kadar muhteşemdir!" "Bunu yapan Tanrı değil de kimdir?" Diye yorumlar yapmak yanlıştır. Çünkü hiçbir şey bir anda son hali ile var olmamıştır. Çok uzun süreçlerden, çok ilkel aşamalardan geçmiştir. Yani ortada bir bilinç olduğunu bu yolla bilmek mümkün değildir.

Bu kadar basit çıkarımlar ile var olmuş tüm insanlığın temel sorunlarından biri olan varoluş problemini çözemezsiniz. İstediğinize inanabilirsiniz fakat bilim inancınız konusunda size yardımcı olmayacaktır. Teşekkürler..

359 görüntülenme
7
Teşekkür
Paylaş
7

Bu soru vesilesiyle siz degerli bilim severleri aydinlatmak isterim.

Bilim de bazen keşif ederiz,keşfederiz, bazen de icat ederiz, sanirim bu iki kelimenin farkini herkes biliyordur.

Fizik ile kimya ve biyoloji arasindaki bag icatlarimizla degil kesiflerimizledir.

Fizikte kesfedilen bugun icin bilinen 4 temel kuvvet vardir. Fizik bu 4 temel kuvvet ile kimya ve biyolojiyle bağ kurar. (Bu kuvvetleri kesfedebilmemiz icin gerekli olan icatlar konumuzun disindadir)

Evrimsel surec bu 4 temel kuvvetin istedigi sekilde olmak zorundadir. Bilincsiz atomlarin bilincli canli olusturmasi icin gerekli kuvvetler bu 4 temel kuvvetten birkacidir. Canlilarin sekillerini de bu 4 kuvvet belirler.

Gelelim sizin sorunuza fizikte ince kenarli mercek olarak adlandirdigimiz bir icat vardir. Bu icadin dogada bir tesaduf sonucu olusabilecegini iddia etmek neye benzer biliyor musunuz? Cevabim son cumlemde olacak.

O kadar guzel bir yerden vurmussunuz ki bu kadar az elestiri almis olmaniza sasirdim. Yakinda herkes bu soru uzerinden sizlere yurur. Bu soruyu yabanci mecmuaya tasiyacagim.

Mercek dogada kendiliginden vaar olamaz, mercegin yaraticisi biz suurlu varliklariz.

Siz degerli bilim dusunurlerine sesleniyorum marsa arac gonderdik. Gonderdigimiz arac bir gozluk cami bulsaydi neler dusunurdunuz. Bizden once marsta birilerinin oldugunun delili olmaz miydi? Ayni gozluk camini gozumuzun icinde bulunca nasil olurda tesaduf diyebilirsiniz. Bu tutarsizlik degil midir?

Son bir tekrar ediyorum mercek gibi icatlarin yapilmasiyla, yercekim kuvvetinin kesfini, suyun kaldirma kuvvetinin kesfini, surtunme kuvvetinin kesfini, bu arada bahsettigim 4 kuvvetten bazilari bunlarin disinda seyler, birbirinden ayiriniz.

Bu icadin dogada bir tesaduf sonucu olusabilecegini iddia etmek neye benzer biliyor musunuz? Mona Lisa tablosunun yagan yagmur sonucu toprak disina cikmis bitki koklerine ulasan suyun kokteki pigmentlerle karisip ve sonrasinda da sicrayip daha onceden bal yapmak icin hazirlanan kovanin terkedilip zaman icerisinde puruzsuslesen ve bir tuval seklini alan yuzeye milyonlarca yilda farkli damlalarla sicrayip olusmasina benzer. Ihtimal yok mu var tabi ki de.

Sizleri selamliyorum bilimin aydinlik sokaklarindan karanlik sokaklarina gecmemeniz dileklerimle.

2
Teşekkür
Paylaş
2

Formüller gözlemlediğimiz olayları açıklamak için oluşturduğumuz modellerdir. Bu modeller %100 doğru olmayabilir. Örneğin biyolojide olayları açıklamak için modeller geliştirilir bu modeller gözlemlediklerimizi açıklamak, süreçleri anlamak için insan tarafından oluşturulan modellerdir. Örneğin kontrollü hücre ölümü bizim gözlemlerimiz sonucunda oluşturulan ve süreci anlamamız için ortaya konulan bir modeldir. Süreçleri anlama yetimiz artığında daha iyi modeller üretiriz ve bu daha iyi modeller kanserin vb. hastalığın çözümünü bize sağlar. Fizik açısından bakarsak da klasik fiziğin ve formüllerinin modern fiziğin oluşması ile yetersiz kaldığını görmekteyiz.

Yani bu formüller ve modeller olayları açıklamak için insan tarafından oluşturulan gözlemlere dayanan ve olayları kısaca anlamamızı sağlayan hesaplamalardır.

Ötesinde bu argüman Allah ile alakalı değildir, tanrı ile alakalıdır. Allah’ın var olup olmadığını araştırmak için Allah’ın kelamı olduğu iddia edilen kuran’a bakmak gerekir. Kuran da içinde formüller olan bir kitap değildir.

0
Teşekkür
Paylaş
0

İndirgenemez karmaşıklık ile ilgili videoyu buraya, gözün evrimi ile ilgili makaleyi de buraya koyuyorum. "Bilinçsiz Atomlar Nasıl Bir Araya Gelip Bilinçli Varlıklar Yaratabilir?" adlı videoyu buraya, tesadüf ile ilgili videoyu da buraya koyuyorum. Lütfen bakınız.

0
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Soru Sor
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Primatlar üzerinde çalıştıkça göreceksiniz ki, kendimizde değerli bulduğumuz her ne varsa -ki buna ahlak da dahildir- primat davranışları ile doğrudan ilişkilidir.”
Frans de Waal
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Takipçi UP İçerik Soru Cevap

Devamını Oku