Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Anonim Üye
0
Kurandaki iddaları çürütme yolları çok kolay olmasına rağmen neden çürütemiyoruz?
mesela hz yahya hakkında Allah daha önce bu isimde kimseyi yaratmadıgını söylüyor. hz yahya dan önce yahya isminde biri hakkında belge bulmamız yeterli ama bulamıyor muyuz yoksa aramıyor muyuz? hz yusuf kıssası için en güzel kıssa diyor. biz hz yusuf kıssasından daha güzel bir kıssa neden yazamıyoruz?
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Ufuk Derin
Ufuk Derin Skeptik

Bu tamamen kişinin bakış açısına bağlı olan bir şey. Belki Yahya diye biri bile yaşamadı, belki yaşadı. Takmıyorum. Ama sadece eleştirel düşünüyorum. Kuran'ın doğruluğu veya yanlışlığını bile savunmuyorum.

Ben "birisinin" rastgele, hiç görülmemiş bir isim koyduğunu görüp kendime mucize çıkarabilirim. Sonuçta var böyle kişiler. O zamana dek görülmemiş isim koyma merakı. Ama güzellik gibi öznel bir kavramı alıp daha güzelini yazamadığını iddia etmek zaten çürütülemez veya kanıtlanamaz bir iddia. Neyi gösterirsen göster inanana göre en güzeli Kuran, inanmayana göre değil.

Mucize çıkarmaya çalışanlar zaten birçok çelişkiyi kendi yaratıyor. Örneğin Kuran'ın benzerini yazma konusunda forumlarda sosyal medyada birçok kişi "parodi" ayetler yazıyor. Ama inanan kişi yine "Allah'tan kopya çektiniz." der ve inanmaya devam eder. Her şeye gücü yeten sıfatının yol açtığı onca çelişkiye rağmen "Allah saçma iş yapmaz." diyebilirler mesela. Bunun Allah'ı kısıtladığını ve Allah kendi sıfatları ile kendini sınırlamış olmasına rağmen. "Sular birbirine karışmıyor." derler, bilimsel olarak karıştığını gösterirsin. "Mucize" olarak sunmaya çalıştığı şey, çelişkiye sebep olur, "Orada öyle denmiyordu." aslında der. Bilimden çok fazla haberi olmayıp sadece dini okuma yapanlarla tartışma yapsanız bile bilimsel olarak birçok hata bulursunuz.

Bu Reklamı Kapat

Zaten inanmayan kişilere soracak olursanız "birçok hata olduğunu" sebepleri ile söyler. İnananlara soracak olursanız o hataların neden hata olmadığını açıklamaya çalışırlar. Birçok farkı soruda, cevapta, sitede vs. bunları bulabilirsiniz. O kadar çok var ki. Yani bir kesim "bazı iddiaların çoktan çürütüldüğünü" bir kısım da "çürütülemediğini" iddia ediyor ve gerekçelendiriyor zaten. O yüzden yüklü bir şekilde "Neden çürütülemedi?" diye de sormak bence saçmadır, "Çürütülmesine rağmen neden çürütülememesi için yeniden açıklama getirmeye çalışıyorlar?" demek de saçmadır.

106 görüntülenme
1
  • Raporla
Cevap
Arda Adnan Kalkan
Arda Adnan Kalkan Düşünebilen bir insanım

Kuranda bazı yerlerde sizi yarattım yazıyor, bazı yerlerde ise sizi böyle yarattık yazıyor. Kaç kişi ya da varlık yarattığı konusunda çelişki apaçık ortada. Kadınları erkeklerin kemiğinden yarattım yazıyor. Evrime aykırı. Ayrıca tanrı kesinlikle kadını değersiz, erkeği değerli yapmaz. Kadın ve erkeği eşit görür. O nedenle Kuranı tanrı yazmamıştır. Nisa suresinde "şöyle yapan" kadınları dövün diyor. Tanrı böyle bir şey söylemiş olamaz. Kuranı dönemin çok yaratıcı ya da zeki bir insanı yazmıştır. Tanrı olabilir. Tanrıya inanmak da mümkündür. Ancak tanrı Kuranı yazmış olamaz.

106 görüntülenme
0
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et