Sorulara Dön
17
Teoloji & Din Felsefesi

Kuranda hatalar olduğu gibi bilimsel kanıtlar da var mı?

Bulutların Ağırlığı, Dağların Hareket Etmesi, Demirdeki Sır, Bir Çiğnemlik Et Parçası, Bebeğin Rahimdeki Üç Karanlık Devresi, Yeraltı Suları Ve Suyun Çevrimi, (ayetleri yazamadım harf sınırı yüzünden) Kuranın bunları bilimsel olarak o zamanlara göre bilinmesi mümkün olmamasına rağmen bahsetmesi garip değil mi?

17
33,216 görüntülenme
Hatırla (12)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
17 Cevap
Orijinal Soru: Kuran'da bilimle uyumlu veya uyumsuz ayetler var mıdır?

Evet, birçok hata vardır. En çok tartışılan ve aslında en bariz hatalardan birisi olan şey miras ayetlerindeki matematiksel hatadır. Kısaca tanıtayım.

"Kardeşleri olmayan bir adam (borç ve vasiyet bırakmadan) ölür. Geriye üç kız çocuğu, annesi, babası ve karısı kalır.

Bu durum için geçerli olan cümleleri okuyalım:

Nisa/11'den: "(Çocuklar) ikiden fazla kız iseler, (ölenin geriye) bıraktığının üçte ikisi onlarındır."

Nisa/11'den: "Ölenin çocuğu varsa, geriye bıraktığı maldan, ana babasından her birinin altıda bir hissesi vardır."

Nisa/12'den: (Karı için) "Eğer çocuğunuz varsa, bıraktığınızın sekizde biri onlarındır."

üç kız çocuğuna (toplam): 2/3 = 16/24

anneye: 1/6 = 4/24

babaya: 1/6 = 4/24

karısına: 1/8 = 3/24

toplam: 27/24. Böyle bir paylaşımı yapmak ise matematiksel olarak imkânsız. Çünkü pay, payda'dan büyük çıkıyor. Yani mal yetmiyor."

Bu hatayı çözmek için sonradan avliye ve reddiye sistemleri geliştirilmiştir. Ancak bu Kur'an'ın hatasını düzeltmekten başka bir şey değildir. Alıntı yaptığım yeri kaynak bölümüne bırakacağım, oradan devamını da okuyabilir ve detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Evrim konusu zaten yeterince bariz olmalı. Kur'an'da insan evrimi ile ilişkilendirebileceğimiz hiçbir ayet yoktur. Adem'in topraktan, Havva'nın onun kaburga kemiğinden ve geri kalan insanların bu iki insandan türedikleri ayetlerde çok net bir şekilde gösterilmekte. (15:16, 55:14, 37:11, 32:7, 23:12, 6:2, 30:20, 17:61, 7:12, 38:76)

Diğer bilimsel hatalardan da kısaca bahsedeceğim.

 1. Güneş ve Ayın yörüngede hareket ettiklerini söylemesine rağmen Dünya'nın hareketinden bahsetmez, bu da "Dünya Merkezli Güneş Sistemi"ne kapı aralar.
 2. Güneş'in çamurlu bir suda battığını söylemekte (18:86, 18:90).
 3. Meteorların aslında şeytana atılan yıldızlar olduğunu söylemekte (67:5).
 4. Önce Dünyanın, sonra evrenin geri kalanının yaratıldığını söylemekte (2:29).
 5. Evrenin toplamda 6 günde yaratıldığını söylemekte (50:38).
 6. Gökyüzünün düşebileceğini zannetmekte (52:44, 34:9).
 7. Nuh tufanının jeolojik kanıdının bulunmaması, tüm hayvanları gemiye almanın mümkün olmaması.

Bu Nuh tufanı mevzusuna biraz önem vermek lazım, çünkü çoğu kişi bunu bölgesel bir tufan zanneder. Ama bunun birkaç hatası var.

 • Eğer tufan küresel değilse, neden Nuh zamanını gemi yapmakla harcadı? Çok daha kısa bir süre içerisinde tufanın olacağı bölgeyi ailesi ile birlikte terk edebilirdi. Bölgedeki canlılar da aynısını yapabilirdi, hepsini gemiye doldurmak için gereken mucizeyi buna harcamak da mümkündü.
 • Neden Nuh tüm türlerden birer çift almakla uğraştı ki? Zaten çoğu hayvanın dünyada selden etkilenmeyen diğer bölgelerde de bireyleri olacaktı. "Nihayet emrimiz geldi ve sular coşup yükseldi. Nûh’a dedik ki: "Her türden (hayvan) birer çift ile -daha önce haklarında hüküm verilmiş olanlar dışında- aileni ve iman edenleri gemiye bindir!" Zaten onunla birlikte pek azı iman etmişti." (11:40).
 • "Nûh "Rabbim" dedi, "Yeryüzünde inkârcılardan hiç kimseyi sağ bırakma!" (71:26). Yeryüzü sadece spesifik bir bölge olarak da yorumlanabilir, ancak Nuh neden sadece tek bir grubu bu kadar umursasın ki? Ayrıca, diğer ayetlerle üst üste konulduğunda bu kelimenin tüm dünyayı kapsadığı yeteri kadar bariz değil mi?

Bunlar gibi birçok ayet daha sayılabilir. Aşağıda vereceğim Wikiislam makalesinden daha da fazla şey okuyabilirsiniz, çok kapsamlı bir yazı. Eğer gözümden kaçan olmadıysa tüm ayetlerin numalarını da vermiş olmalıyım, onları da kontrol edebilirsiniz. Bu arada, diğer sorunuzu da ben yanıtlamıştım. Eğer bir geçiş evresindeyseniz yardımcı olmayı deneyebilirim.

41,884 görüntülenme
32
Paylaş
32

Kaynaklar

Bunlar daha önce çok kez açıklandı. Tekrar açıklanır bunda sıkıntı yok. Asıl sıkıntı internet sitelerinde yazan her şeye inanman. Bilimsel denilen ayetlerin yorumsuz tam çevirilerine, eskiden nasıl çevrildiğine ve Arapça halindeki kelimelerin kökenine bakılmalı. Her okuduğuna inanma. Benim yazdıklarıma da inanma verdiğim kaynaklara bak. (K-> Kaynak, Numarası)

Hepsini uzun uzun tek tek açıklayamayacağım için yazdıklarımın yanına kaynaklarını koydum. Yazdığım şeylerin nedenini veya nereden geldiğini görmek için kaynak kısmına lütfen bak.

Her şeyden önce "Kuranın Bilmesinin İmkanı Yokken" diye bir şey yok. MS 600 yılı antik çağlar değil. Antik Yunandan olsun Antik Mısırdan olsun gökbilimi, biyoloji, kimya, matematik ve bir çok şey hakkında bir çok şey biliniyor. Kuranda yazan çoğu şey ya çeviri çarpıtmasıdır ya da daha önceki düşünürlerden aşırılmış bilgilerdir.

Demirin Gökten İndiği Söyleniyor İddiası

Hadid 25.sureden ortaya atılmıştır. Surenin tamamı okunursa gökten indirmek yerine bahşetmek, rızk vermek anlamına geldiği görülüyor bu ilk çürütme fakat bunu göz ardı etsek dahi;

Demirin gökten indirilmesi olarak kullanılan "enzelna" kelimesi 8 yerde daha geçiyor. (Sure Numarası/Ayet Numarası) 2/57, 7/160, 23/18, 24/1, 25/48, 31/10, 57/25, 78/14. Bunlarda rızk vermek anlamında geçiyor.

Mesela Araf 160. Ayette "enzelna" kelimesi bıldırcın ve helva için kullanılıyor. Nur Suresi 1. Ayette "enzelna" sure indirdik için kullanılıyor. Bu ikinci ve sağlam olan çürütme.

Üçüncü çürütme ise zaten demirin gökten indiğinin biliniyor oluşu. Zaten Mısırlılar kullandıkları ilk demiri asteroitten alıyorlar.(K3-4) Hatta Antik Mısır'da demire "Cennetin/Göklerin Metali" deniyor.(K4-5)

Böylece 1 değil 2 de değil tam 3 kere, Kuran'ın mucizevi bir şekilde demirin uzaydan geldiğini bildiği iddiası çürütülmüş oldu.

Kuranda Geçen Embriyo ve Çiğdemlik Et Parçası İddiası

Hemen hemen aynı kapıya çıktıklarından ikisine bir cevap vereceğim.

Direkt Bu Yazının Üstüne Tıklayarak kaynaklarıyla tam açıklamasını görebilirsin. Yine de özet geçmek gerekirse;

Alak ve Muminun suresinde geçen "alak" kelimesi kan pıhtısı demek. Embriyo yerine kullanılan "alaka" kelimesi ise "bağlı kalmak, sevmek" anlamında. Buradan "bağlı kalmak" anlamının embriyonun anne rahmine yapışmasına bir gönderme olduğu savunularak, alak yerine embriyo yazılıyor. Fakat koyduğum linkte de etimoloji linkinden görüleceği üzere alak ve embriyo arasında herhangi bir bağlantı yok.

Aksine kan pıhtısı anlamına gelen "alak" kullanılması Antik Mısırdan gelen bir yanlıştır ve bu Kurandaki bilimsel hatadır.

Çiğdemlik et parçası ise baktığım tüm eski meallerde "ete bürümek" olarak geçiyorken sadece yeni yazılan 2-3 çeviride çiğdemlik et parçası olarak geçiyor. Ne olursa olsun bunda mucizevi bir yön yok. MS 600 yılı için İnsanın anne rahminde ete büründüğü bilinen bir şey. (K7) Kurandan neredeyse 1000 yıl önce Hipokrat embriyo ve fetüs kavramları hakkında çalışmalar yapıyor.

Bebeğin Rahimdeki Üç Karanlık Evresi

İddia Zümer Suresi 6. Ayetten ortaya atılmış. Ayetin başında tüm insanlığın Adem ve Havva'dan geldiğini söylüyor. Buradan bile ayette bilimsel mucizeyi bırak ilkokul fen bilgisi yanlışı yapıldığı görünüyor. Ama konumuz ayetin ikinci kısmı;

Kesin çürütme şudur; Bir önceki konu ile çok benzer. Zaten insanın anne karnındaki evreleri çok çok daha önceden Galen, Hipokrat ve Aristoteles tarafından yeterince incelenmiş ve bu evreler genel sınırları ile biliniyor. (K7) Yani bahsedilen bilgi gerçekten olsaydı bile mucize ile alakası olmazdı.

Hatta burada mucize gösteren tanrısal kişiler Aristoteles, Galen ve Hipokrattır. Milattan önce embriyoloji hakkında o kadar şey keşfetmişler. Kuran bunları aşırınca iman et, Yunan filozofları sıfırdan keşfedince yapınca burun kıvır :)

Yeraltı Suları ve Suyun çevrimi?

Zümer 21. Ayet :"Görmedin mi? Allah gökten bir su indirdi, onu yerdeki kaynaklara yerleştirdi, sonra onunla türlü türlü renklerde ekinler yetiştiriyor. Sonra onlar kurur da sapsarı olduklarını görürsün. Sonra da onu kuru bir kırıntı yapar. Şüphesiz bunlarda akıl sahipleri için bir öğüt vardır." (K9)

Burada bilinemeyecek bilimsel mucize iddiası nedir tam olarak?

Kurandan 1300 yıl önceden beri çoğu nehrin yer altı kaynaklı olduğunu biliniyordu.(K10) Su döngüsü MÖ 500lü yıllarda aşağı yukarı keşfedilmişti. Sadece Antik Yunanda da değil aynı zamanda Çin'de de biliniyor.(K10). Bak MÖ 500 yıllarından bahsediyoruz. MS 600 yılında yazılınca mucize kabul edilen şey en az 1000 yıl önceden başkaları tarafından bulundu. Bu durumda bu adamlar peygamber mi oldular? :)

14,480 görüntülenme
10
Paylaş
10

Kaynaklar

 • Kuran Meali. Hadid 25 Demirin Gökten İnmesi. (26 Nisan 2021). Alındığı Tarih: 26 Nisan 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 • Kuranmeali. Enzelna Kelimesinin Geçtiği Ayetler. (26 Nisan 2021). Alındığı Tarih: 26 Nisan 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 • Jo Marchant. Mısırlılar Demiri Asteroitten Alıyor. (26 Nisan 2021). Alındığı Tarih: 26 Nisan 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 • smithsonianmag. Mısırlılar Ve Demir. (26 Nisan 2021). Alındığı Tarih: 26 Nisan 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 • suphecimelekblog. Antik Mısırda Demirin Uzaydan Geldiğinin Bilinmesi. (26 Nisan 2021). Alındığı Tarih: 26 Nisan 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 • Kuran Meali. Muminun Suresi 14. Ayet. (26 Nisan 2021). Alındığı Tarih: 26 Nisan 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 • Embryo.asu. Embriyolojinin Tarihsel Gelişimi. (26 Nisan 2021). Alındığı Tarih: 26 Nisan 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 • Kuran Meali. Zumer 6. Ayet. (26 Nisan 2021). Alındığı Tarih: 26 Nisan 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 • Kuran ve Meali. Zumer 21. Ayet. (26 Nisan 2021). Alındığı Tarih: 26 Nisan 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 • Wikipedia. Su Döngüsü En Aşağıda Tarihsel Süreci. (26 Nisan 2021). Alındığı Tarih: 26 Nisan 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Orijinal Soru: Kuran'da bilimle uyumlu veya uyumsuz ayetler var mıdır?

Bilimsel olarak yorumlanabilecek bazı ayetler var. Ancak bu yorumlar pek sağlıklı değil. Çünkü ayetlerin iniş sebeplerine, yapılan tefsirlere (ve yapılabilecek diğer tefsirlere), o ayetin kökenlerine (örneğin o ayetin bir benzerini İncil ve Tevrat'ta aramak) ve bilimin o konu hakkında tam olarak ne dediğine bakmak gerekiyor, ki bu şekilde kapsamlı araştırmalar sonucunda çoğu bilimsel 'mucize'nin aslında gerçek olmadığı sonucu ortaya çıkıyor.

Örneğin 21:33 ayetinde “Geceyi, gündüzü, güneşi ve ayı yaratan O’dur. Her biri bir yörüngede yüzüp gidiyor.” denir. Bunun mucize olduğunu iddia edenler vardır. Ancak eğer biraz düşünürseniz, bu düz dünya modelinde de gayet geçerlidir. Yapılabilecek tek tefsir bu olmadığı için mucize demek de pek sağlıklı olmaz.

Kur'an'da bilimsel hata var mıdır? Kesinlikle. Zaten Adem'in yaratılışı direkt olarak biyolojinin temellerinden biri olan evrim teorisi ile çelişmekte (15:16, 55:14, 37:11, 32:7, 23:12, 6:2, 30:20, 17:61, 7:12, 38:76). Veya kuşları Allah'ın tuttuğunu söyler (16:79) ki aerodinamikten habersiz olduğunu gösterir. Bunun dışında teolojik bir hata olarak 5:72-75 ve 5:116'yı gösterebilirim. Çünkü burada Hristiyanlıktaki kutsal üçlemeyi yanlış anlamaktadır. Meryem'in normal bir insan olduğunu, Tanrı olmadığını söylemektedir. E tamam da, kimsenin böyle bir iddiası zaten yok ki? Hristiyanlıktaki Kutsal Ruh İslam'da anlatıldığı gibi Meryem değildir. Onun dışında "Allah'tan başka ilah yoktur" demekte, ki yine kutsal üçleme "Allah'tan başka ilahlar da vardır" demiyor. Hristiyanlar da Allah tektir diyor. Daha da örnek gösterilebilir. Örneğin 6:75 ve 37:6-10 ayetleri meteorların(veya kayan yıldızların) şeytana atış talimi olan yıldızlar olduğunu söyler. Burada iki hata var, birincisi meteorlar hiçbir şeye atış talimi değiller. İkincisi, meteorlar (veya kayan yıldızlar) aslında yıldız değiller. Bunlar sadece insanlar tarafından ilkel bilgilerle böyle anlaşılabilecek yanlışlıklardır. 41:11-12 ayetleri evrenin dumandan oluştuğunu söylüyor. Burada duman anlamını veren Arapça kelime dünyayı oluşturan gaz bulutundan değil, direkt olarak ateşten çıkan dumandan bahsediyor ( دُخَانٍ ), dolayısıyla bilimsel olarak hatalı. Hatta normal gaz bulutundan bahsetse bile hatalı olacaktı, çünkü evrenin gaz bulutundan oluşmadığını biliyoruz. 81:2 ayeti yıldızların düşebileceğini söyler, ancak biliyoruz ki evrende mutlak yukarı ve aşağı kavramları zaten yoktur. Ayrıca eğer yıldızlar Dünya'ya doğru hareket etse bile yıldızlar Dünya'ya düşmezdi, Dünya yıldızlara düşerdi (bknz: Genel Görelilik). Daha da sayayım mı? Sayayım. Kur'an'a göre yıldızlar süstür ( 37:6 ). Ve 2:29 ayeti önce Dünya'nın, sonra bu süslerin (yani yıldızların) yaratıldığını söylüyor. Ki, söylemeye gerek bile yok, yanlıştır. 18:86 ve 18:90 ayetleri de güneşin çamurlu bir alanda battığını söylemekte. 50:38 evrenin 6 günde yaratıldığını söylemekte.

Liste uzatılabilir. Aşağıdaki kaynaktan kendiniz de okuyabilirsiniz.

20,714 görüntülenme
9
Paylaş
9

Kaynaklar

Bulutların ağırlığı:

﴾57﴿ Rüzgârları rahmetinin önünde müjde olarak gönderen O’dur. Nihayet o rüzgârlar ağır bir bulut yüklenince onu ölü bir memlekete sevkederiz. Orada suyu indirir ve onunla türlü türlü meyveler çıkarırız. İşte ölüleri de böyle çıkaracağız. Herhalde bundan ibret alırsınız.

﴾12﴿ Size korku ve ümit duyguları içinde şimşeği gösteren ve yağmur dolu bulutları meydana getiren O’dur.

﴾13﴿ Gök gürültüsü Allah’ı överek tenzih eder; O’nun korkusundan dolayı melekler de buna katılır. Onlar Allah hakkında tartışıp dururken O, yıldırımlar gönderip bunlarla dilediğini çarpar. O’nun azabı pek şiddetlidir.

Bulutların ağırlığı ile ilgili bilgilerin olduğu ayetler bunlardır. Burada takdir edersiniz ki herhangi birinin söyleyemeyeceği bir bilgi yoktur. Fakat bulutların çok yoğun ve ağır olduğuyla ilgili bilimsel açıklamaların ardından gerek tefsirlerde(kuran açıklamaları) gerek de meallerde parantez içindeki yazımlarla "aslında böyle demek istemiş Kuran" şeklinde açıklamalar türetilir. Fakat burada belirgin bir bilimsel gerçek yoktur.

Dağların hareket etmesi

﴾87﴿ Sûrun üflendiği gün, Allah’ın diledikleri dışında, göklerde ve yerde bulunanlar dehşete kapılır, hepsi boyunları bükük olarak O’na gelirler.

﴾88﴿ Dağları görür, onların durduğunu sanırsın; oysa bulutlar gibi hareket ederler. Bu, her şeyi sapasağlam yapan Allah’ın sanatıdır. Şüphesiz ki O, yaptıklarınızdan tamamıyla haberdardır.

Kalın yazılan kısmı cımbızlayarak bunun dağların hareketine veyahut dünyanın güneş etrafında döndüğüne yorumlayan müfeessirler vardır fakat bir önceki ayetteki altı çizili yerlere bakarsak bunun kıyamet gününde olacağından bahsedilmiştir. Yani yapılan yorumlama bilimsel gerçeklik ortaya konduktan sonra yine "bu demek istenmiş" tadında bir açıklamadır.

Devamını yazacağım daha sonra. Umarım şimdilik yardımcı olabilmişimdir.

7,670 görüntülenme
8
Paylaş
8

Kaynaklar

Orijinal Soru: Kuran'da bilimle uyumlu veya uyumsuz ayetler var mıdır?

merhabalar

açıkcası bu soruya sayısız kere cevap verdim ve bir kere daha vereceğim. insanlar açıpta kuranı kerimin mealini okumadığı için dinlerini araştırmadıkları için yanlış bir şey söylesen bile bir çok kişi anlayamıyor.

Onlara vaat ettiğimiz şeylerin bir kısmını sana göstersek de sana düşen vazife, ancak tebliğdir, seni öldürsek de ve hesap, bize aittir. Bizim, yeryüzünü etrafından nasıl eksiltip durduğumuzu görmüyorlar mı? Allah hükmeder, O’nun hükmünü denetleyecek yoktur; O’nun hesaba çekmesi de hızlıdır.(Rad 40-41) bu ayette de kafirlerin ülkelerini fethediyoruz anlamında kullanılıyor, önceki ve sonraki ayetleri incelersen anlarsın, burada bilimsel bir ayet göremiyorum.

Göğü kudretimizle biz kurduk ve şüphesiz bizim her şeye gücümüz yeter.(Zariyat: 47) gerçek meal budur. Eski meallerde de bu yazar, ama ne zaman ki evrenin genişlediği herkes tarafından bilinen bir şey oldu, o zaman bu meali GENİŞLEMEK olarak değiştirdiler. burada da bilimsel bir şey göremiyorum.

Kuranın mealleri genelde değiştiriliyor, Türk halkı Arapça bilmediğinden daha hoş anlamlar sunmaya çalışıyorlar. kuranda bilim dışı çok fazla ayet var, ortaçağ zihniyetiyle yazılmış çok fazla ayet var, bunlar hiç gündeme gelmez aksine hiç bahsedilmemeye çalışılır. örnek vererek anlatayım.

dünya düz oldugnu,gokyuzunun tavan oldugunu soyluyor(bakara:22)bu tavandan kimse kaçıp uzaya çıkamaz diyor(rahman:33) hatta bunun mucize oldugnu soylemek için bak tavanda catlak yok bu bir mucize diyor(mülk:3) yıldızların dünyaya düşmemesi için allah tutuyor diyor(Hac:65) yıldızlar atmosferin en yakın yerindedir diyo(mülk:5)güneş batımını camura batar olarak bahsediyor(kehf:86) allahın aerodinamikten bile haberi yok kuşlar boslukta allah tutuyor diyo(nahl:79) duman ve gazlar dunyanın kendi isteğiyle varmış!(fusillet:11) önce dunya oluştu sonra evren olustu (bakara:29) evrim yoktur yazar(araf:189)sperm kaburga arasından oluşuyor yazıyo(85:5-7)süt ineklerim mememlerinde diil karınlarında olusur diyo(nahl:66) yaşayan her canlı topluluk kurmuştur diyo(enam:38) ölenler biftekle yeniden hayata dondurulebilecegi yazıyor(2:72-73)denizler birbirine karışmıyor ve tatlı suda inci ve mercan yetişebilir diyor(rahman 19-22) daglar sabittir yazıyo ,onları siz zelzeleler ve depremlerden korumak için diktik diyor(nahl:15 enbiya:31 lukman:10)

10,587 görüntülenme
8
Paylaş
8

Kaynaklar

Orijinal Soru: Kuran'da bilimle uyumlu veya uyumsuz ayetler var mıdır?

Ben tek tek ayetlerle uğraşmadan asıl sorunuza cevap vereceğim.

Kimsenin daha önce bilmediği bilimsel ayetler Kuranda nasıl yazıyor? Cevap: Yazmıyor.

Cahiliye Dönemi mi?

Öncelikle 7.yüzyıl insanların yeni yeni evrimleştiği yıllar değil. Daha önceden de zaten Mısırlılar ve Yunanlar bilim ve felsefede yapıyorlar. Tabii ki şimdiki gibi değil fakat o zamanlarda da insanlar bazı şeyleri biliyorlar.

Aristotales embriyo üzerinde çalışmalar yapıyor, mısırlılar dünyanın güneş etrafında 365 günde döndüğünü keşfediyor, Pisagor dünyanın küresel olduğunu söylüyor. Ve bunun gibi bir çok şey genel sınırları ile biliniyor. İnsanlar toptan cahil değiller. (Bunları bir yerlerimden sallamıyorum. Kaynak kısmına bakabilirsiniz.)

Gerçekten Çeviri mi?

Ra'd Suresi 41. ayetin meallerine bakalım. 39 meal var. Farklı farklı mealler. Eski meallerin çoğunda " fetih ile kafirlerin topraklarını eksiltiyoruz." diye çevrilmiş. Yeni meallerde ise aralara parantezler koyarak "yeryüzünü küçültüyoruz" anlamında çevrilmiş. Ayet aynı ayet, çeviriler farklı.

Oysa bilimsel bir metin çevrilirken böyle çeviri farklılıkları olmaz, olamaz. 1-2 kelime farklı olur fakat anlam yine aynı kalır.

Kuran ayetlerine bakarsak her biri kişiden kişiye, zamandan zamana değişmiş.

"O zaman ayeti bilimsel çeviren alimler mi haklı diğerleri mi?" Sorusu akla geliyor. Bunun için çeviriye ihtiyaç duymayan toplumlara bakalım. Arap toplumları. Eğer bu ayetler öyle bilimsel iseler, ayetleri kendi dilinden okuyan araplar niçin bunu anlamıyor ? Oysa bu kadar bilimsel ayetin yazdığı kitaba sahip arap toplumları bilimde en ileri toplum olmalıydı.

Veyahut eski zamanlara bakalım. Mesela 1300 yılı. Hangi islam alimi evrenin genişlediğini veya demirin gökten indiğini söylemiş? Hiç biri. E kuran değiştirilmemişse bu ayetler hep yazıyordu. Bunu 1970 yılından sonra okuyan islam alimleri fark ettiler de ortaçağ da yaşayan alimler salak mıydı? Aynı metni okuyup apaçık olan bilimsel ayeti nasıl göremediler?

Kendi dilinden okuyan araplar bilimsel ayeti anlamıyor, bir olay keşfedilmeden önce kuranı okuyan alim bu bilimsel ayetleri anlamıyor; 2021 yılında bilim adamları keşfettikten sonra, her sene değişen türkçe meali okuyan müslüman anlıyorsa bir durup düşünelim.

5,805 görüntülenme
5
Paylaş
5

Kaynaklar

 • Dorothy Regan Haskett, Valerie Racine, Joanna Yang. Aristotales Ve Embriyoloji. (29 Ocak 2021). Alındığı Tarih: 29 Ocak 2021. Alındığı Yer: wiktionary | Arşiv Bağlantısı
 • Wikipedia. Dünyanın Yuvarlak Oluşu. (29 Ocak 2021). Alındığı Tarih: 29 Ocak 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 • thinkafrica. Mısırlılar Ve 365 Gün. (29 Ocak 2021). Alındığı Tarih: 29 Ocak 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Orijinal Soru: Kuran'da bilimle uyumlu veya uyumsuz ayetler var mıdır?

merhabalar İsmail Çelik

duymak istemeyecegin şeyler yazıcam buraya malesefki ama evet kuranı kerimde adaletsizlik ve bilimle çelişen çok şey var.mesela:

ADALETSİZLİKLER

erkekler, sırf para kazandıkları için kadınlardan üstün tutmuştur ve hatta kadınlara şiddet uygulama hakkı vermiştir(nisa:34)

kuranı kerimin ceza anlayışı kısasa kısastır.biri sana ne yaptıysa aynısı hatta misliyle cezalandırman gerekir(bakara:178 ve nahl 126)

savaştan ganimet olarak olarak sayısız kadın almak ve bu kadınlarla evlenmeye izin veriliyor(nisa:24 ve muminun:6)

mirastan kadınlar az pay alır(nisa:11-12)

köleler sırf sistem gereği,köle olarak dogdukları için özgür insanlar daha üstündür deniliyor(nahl:75)

savaşları, yağmalamayı ve işkenceyi uygun görüyor(muhammed:4 ve maide:33-38)

erkekler 4 kadınla evlenebilir ama kadınlar yapamaz yada erkekler daha ergenliğe girmemiş kadınlarla evlenip boşanabilir(nisa:3 ve talak:4)

Nisa 23 ensesti yasaklıyor, Ahzab 50 sadece peygambere izin veriyor.

BİLİMLE ÇELİŞEN AYETLER

dünya düz oldugnu,gokyuzunun tavan oldugunu soyluyor(bakara:22)bu tavandan kimse kaçamaz diyor(rahman:33) hatta bunun mucize oldugnu soylemek için bak tavanda catlak yok bu bir mucize diyor(mülk:3)

yıldızlar atmosferin en yakın yerindedir diyo(mülk:5)güneş batımını camura batar olarak bahsediyor(kehf:86) allahın aerodinamikten bile haberi yok kuşlar boslukta allah tutuyor diyo(nahl:79) duman ve gazlar dunyanın kendi isteğiyle varmış!(fusillet:11) önce dunya oluştu sonra evren olustu (bakara:29) gece oldugunda allah tavana ortu ortuyor diyo (araf:54) gunesle ay aynı yorungede donuyor diyo(şems:1-2) kayan yıldızlar şeytana atılan taşlardır diyo(mülk:5)

evrim yoktur yazar(araf:189)sperm kaburga arasından oluşuyor yazıyo(85:5-7)süt ineklerim mememlerinde diil karınlarında olusur diyo(nahl:66) yaşayan her canlı topluluk kurmuştur diyo(enam:38) ölenler biftekle yeniden hayata dondurulebilecegi yazıyor(2:72-73) guneşi ve ayı allah tutar diyo(rad:2) denizler birbirine karışmıyor ve tatlı suda inci ve mercan yetişebilir diyor(rahman 19-22) daglar sabittir yazıyo ,onları siz zelzeleler ve depremlerden korumak için diktik diyor(nahl:15 enbiya:31 lukman:10)

diyoda diyo bunlara daha fazlasını da ekleyebiliriz ama cok sıkıldım yazmaktan ama sonuç açık.kuranı kerimde adalette bilimde yoktur.inanıp inanmamak size kalmıştır elbette ama muslumanlık nedir? ne değildir?kuranda ne yazar?ne yazmaz?kuran sizden ne ister ?ne istemez? bunları herkez bilip arastırıp oyle inanması işte bu inanç olur. bunun aksi körü körüne inanmaktır ve bu körlük insanı zehirler.

8,004 görüntülenme
4
Paylaş
4

Kaynaklar

Orijinal Soru: Kuran'da bilimle uyumlu veya uyumsuz ayetler var mıdır?

Rad 41 “ Bizim yeryüzüne gelip onu uçlarından eksilttiğimizi görmediler mi ? Allah dilediği gibi hükmeder onun hükmünü bozacak kimse yoktur ve o hesabı çabuk görendir." Bu ayetteki Mucize iddiası Dünya'nın uçlarından Hidrojen Oksijen gibi gaz iyonlarının eksildiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır diyolar ama bu ayetin gaz iyonlarıyla alakası yoktur Rad 41. Ayette kafirlerin yerlerinin Peygamber fetihleriyle fethedilmesinden bahseder. Rad 41. Ayete bakarsanız onlar görmüyorlar mı ki şeklinde başlar eğer bu ayetin başında onlar görmüyorlar mı ki derken onların açık bi şekilde görülebilen şeyleri göz ardı etmesinden bahseder Mesela Tevbe 126 “ Onlar her yıl imtihan edildiklerini görmüyorlar mı ? ” Yasin 31 “ Müşrikler görmüyorlar mı ki,onlardan önce nice kavimler helak ettik.” bu gibi ayetlerde onlar görmüyorlar mı ki derken onların açıkça görebildikleri şeyleri göz ardı etmesinden bahseder. Rad 41. Ayette de kafirlerin yerlerinin Peygamber fetihleriyle fethedildiğini kafirler görmesine rağmen göz ardı etmesinden bahseder Rad 41 de dünyadan gaz iyonlarının eksildiğinden bahsetmesi imkansızdır çünkü gaz iyonlarının eksildiğini kafirler o zamanda bilmiyo ve de gözle göremiyo zaten Rad 41 de onlar görmezler mi diyerek onların görebildikleri şeyi göz ardı etmesinden bahseder. Kafirlerin yerlerinin fethedilmesinden bahsettiğinin 2. Kanıtı ise Rad 41 e dikkatli bakarsanız “ Allah ın Yeryüzüne gelip yeryüzünü çevresinden eksilttiğini söyler.” eğer burda Dünyanın çevresinden gaz iyonlarının kesilmesinden bahsetmedi yeryüzüne gelip demezdi Mesela Kuran Zariyat 48. Ayette “Yeryüzünü de biz döşedik...” der ama yeryüzüne gelip yeryüzünü döşedik demez Kaf 7 , Neml 61 ve daha onlarca ayette Allah Göğü inşa etti, yeryüzünü döşedi, Dağları kazık yaptı gibi Ayetler vardır ama hiçbir ayette Allah yeryüzüne gelip Dağları kazık yaptı, Yeryüzüne gelip Göğü inşa etti gibi ayetler yoktur. Rad 41. Ayette yeryüzüne gelip dediği için bu ayet Dünyadan gaz iyonlarının eksildiğinden bahsetmiş olamaz. Peygamber fetihleriyle yeryüzüne geldiğinden bahsetmiş olabilir. Enbiya 44. Ayete bakarsak da Dünyanın uçlarından gaz iyonlarının eksilmesinden bahsedilmediğini anlayabiliriz Enbiya 44. Ayette “ Bizim yeryüzüne gelip yeryüzünü çevresinden eksilttiğimizi görmezler mi, o halde kafirler mi galip gelecek ? ” Bu ayetin sonunda o halde onlar mı galip gelecek diyo ve ayetin öncesinde onların neden galip gelemeyeceklerini söylüyo eğer burada dünyanın çevresinden gaz iyonlarının eksilmesinden bahsetseydi o halde kafirler mı galip gelecek demezdi çünkü Dünyanın çevresinden gaz iyonlarının eksilmesinin kafirlerin galip gelmesiyle hiçbir alakası yoktur. Dünyanın çevresinden gaz iyonları eksiliyo o halde kafirler mi galip gelecek demek, Dünya yuvarlaktır o halde kafirler mi galip gelecek demek gibi bişey ama Peygamber fetihleriylle kafirlerin yerlerinin çevresinden eksilmesi kafirlerin galip gelmesini engeller yani uzun lafın kısası bu ayetin Dünyanın çevresinden gaz iyonlarının eksildiği anlamında kullanılmadığını 3 sebeble açıkladım bu ayette Dünyanın uçlarından gaz iyonlarının eksilmesinden değil Peygamber fetihleriyle kafirlerin yerlerinin fethedilmesinden bahsediliyor.

1,998 görüntülenme
1
Paylaş
1

Kaynaklar

Orijinal Soru: Kuran'da bilimle uyumlu veya uyumsuz ayetler var mıdır?

İncil komple değiştirilmedi o da Allah'ın kelamı tabii aynısını, "Allah'tan başka ilah yoktur." diyecekler onu da geçtim Hıristiyanlık olarak baz almayın çok tanrılı dinleri için denmiş.

Hz. Nuh'a gemi yapımında yardım eden Allah tarafından cezalandırılmış ve yeryüzüne gönderilmiş taşlaşmış melekler ve bu taşlaşmış meleklerin boyutları çok büyüktür yani bu durumda Nuh'un tüm canlıları gemiye alacağım kadar büyük bir gemi yapması Hiç de abes kaçmaz. Hatta 2 tane yapsa bile abes kaçmazmış ve Nuh tufanı da cezalı melekler Nuh'a kendi iradeleriyle yardım ettikleri için cezaları affolup cennete tekrar alınmışlardır, tufan bir nevi melekler içinde bir sınav olmuştur.

Miras konusu öyle yazdığın gibi payda ve payda toplamakla o hesabı yapılmaz. Nisa 12 kadın için çocuğu varsa 1/8 çocukların yani diğer ikisi babanın miras bırakması nisa 12 annenin miras bırakması yaptığın hesap anne ve baba mirasını toplamak ki anne mirasını çocuktan başkasının alabileceği yazmıyor sen annenin mirasını dede ve neneye de kattın.

3,124 görüntülenme
1
Paylaş
1

Kaynaklar

 • Elmalı Hamdi yazir. (2021). Kuranı Kerim. Yayınevi: İhlas. sf: 23453543.

İnsanın yaratılışını anlama yolunda

Aslında insanın yaratılmasını anlatan ayetlerin büyüklüğünü daha iyi anlamak için insanlık tarihinde geriye doğru gidip, insanın yaratılışını keşfetmeye dair atılan adımlara bakmak bile yeterli olacaktır. Doğrusu mikroskoplar keşfedilene kadar insanın anne karnındaki yaratılışına dair bir araştırma yapılamamıştı. 1677 yılına gelindiğinde Hamm ve Leeuwenhoek isimli iki araştırmacı, ilk nesil mikroskoplardan birini kullanarak erkek üreme hücresi olan spermleri incelediler. Bu araştırmalarının sonucunda da, her bir sperm hücresinin içinde her şeyiyle tamam bir insan bulunduğunu öne sürdüler. Onlara göre bu sperm hücresi rahme düşüyor ve orada doğacağı hale kadar büyüyordu. Yani her bir sperm hücresinin içinde mikroskobik bir insan vardı. (The Developing Human, Moore and Persaud, 5th ed., s. 9.)

18. yy.’da ise kadın yumurtası keşfedildi ve bilim adamları da “Yanılmışız!” dediler. “O mikro insancıklar, sperm hücrelerinde değil yumurta hücrelerinde bulunuyormuş!..”

19. yy.’a geldiğimizde ise insanoğlu nasıl yaratıldığını anlama noktasında önemli bir adım attı ve anne karnındaki yaratılışın safha safha, merhale merhale, aşama aşama olduğunu keşfetti. Ve hâlâ keşfetmeye devam ediyor.

40-50 yıl önceki bilimsel metinler bile bu gelinen noktada yetersiz ve hatta bazen komik olacak kadar geçerliliğini yitirdiği halde, Kur’an’ın asırlardır kainattan verdiği haberler eskimek bir yana, araştırmalara yol gösterecek kapsamdadır. İnsanı safha safha, iç içe binbir olağanüstü aşamalarla yaratan Allah (cc.), her insanda tekrarladığı, bu müthiş olayı ondört asırdan beri Kur’an’ında açıklıyor.

Bu konuda gerçekçi bir değerlendirmeyi, anatomi ve embriyoloji dalında dünyanın en meşhur bilim adamlarından biri olan Prof. Keith L. Moore’un ifadelerinde görüyoruz. The Developing Human adlı kitabı sekiz dile çevrilen ve 1984 yılında anatomi dalında en yüksek dereceli madalya ile ödüllendirilen Prof. Moore şöyle diyor:

“İnsan embriyosunu evrelendirmek çok zor olduğu için—çünkü sürekli bir değişim süreci geçiriyor—Kur’ân ve Sünnet’ten hareketle yeni bir sınıflandırma önerilebilir. Bu sınıflandırma basit, kuşatıcı ve günümüz embriyolojik gerçekleriyle uyum içinde. Kur’ân ve sünnet üzerine yapılan çalışmalar, insan embriyosuna ilişkin yeni bir sınıflandırma yapmamıza olanak verdi. Aslında bu inanılmaz bir olay. Çünkü yararlandığımız bilgi, yedinci yüzyılda kayıt altına alınmış. Gerçi embriyolojinin kurucusu Aristo, tavuk yumurtaları üzerine dördüncü yüzyılda yaptığı incelemelerde civciv embriyosunun çeşitli evrelerden geçtiğini farketmişti; ama bu evreler hususunda detaylı bir bilgi ortaya koyamadı. Embriyoloji tarihine baktığımızda, yirminci yüzyıla gelene kadar insan embriyosunun evreleri hakkında çok az şey bilindiğini görüyoruz. Bu sebeple, Kur’ân’daki embriyo tanımları, yedinci yüzyıldaki bilimsel bilgiler üzerine yapılmış olamaz. Geriye mantıklı tek bir izah kalıyor: Bu tanımlar Hz. Muhammed’e (asm) Allah’tan vahyedilmiştir. O (asm.), bu detayları kendi ilmiyle bilemezdi, çünkü kendisi ümmi birisiydi.”

389 görüntülenme
0
Paylaş
0

Kaynaklar

 • Prof. Volkan Tuzcu. Yaratılış Mucizesi Ve İnsan. (27 Ekim 2021). Alındığı Tarih: 27 Ekim 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı

Bu hususta kendince açıklama yapanlar, bazı noktalarda yanılmaktadırlar ve niyetleri de ayetleri anlamaktan ziyade insanların kafalarını karıştırmaktır. Güya ayette matematik hatası varmış da bu durum, Kur’an’ın –hâşâ- bir insan eseri olduğuna ya da –hâşâ- Kur’an’ın değiştirildiğine dair bir delilmiş gibi öne sürülmüştür.

Hâlbuki ayette söz konusu edilen husus, adil miras paylaşımıdır. Yoksa matematik hesabı yapmak değildir. Bütün payların toplamı “1” rakamını bulacak diye bir şart da yoktur. Hesabın 1’ i bulmadığı durumlarda avliyye yöntemi devreye girer ve ayetin maksadı olan adil miras paylaşımı gerçekleştirilmiş olur.

Ağza dolanan ve problem olarak gösterilen durum şudur: Miras paylaştırılırken bazı durumlarda payların toplamı, paydadan daha yüksek çıkmaktadır. Bu duruma İslam Hukuku’nda avl veya avliyye denilir. Bu durumda şu çözüm ortaya konmuştur: Payların toplamı ne çıkmışsa, paydada o rakam esas tutulur ve miras yeniden bölüştürülür. Böylece herkese hakkı verilmiş olur. Neticede herhangi bir haksızlık söz konusu olmaz.

327 görüntülenme
0
Paylaş
0

Kaynaklar

Kuran, bir kere bilim kitabı değildir bunu anlamamız lazım. Yani 1400 sene önce çıkmış bir kitabı hem bilimle açıklamak hem de bilimle sorgulamak pek de doğru değildir¹.

Ayrıca Kuran'da bilimsel ayetler varmı derseniz cevap vereyim evet Kuran'da bilim mevcuttur².

Ama bunun yanında yorumlanması gereken ayetlerde vardır tabiki³.

Ama temel olarak "Kuran'da bilim yoktur" demek çok yanlış olur. Kuran'da hiç olmasa bile net bir şekilde iki- üç tane bilimle ilgili ayet vardır. Örnek:

Şems 2

Enbiya 32⁴ ⁵

Kuran bir yasa kitabıdır⁶. Arada kıssa verir, hikaye verir, evrenden bahseder ve dahası. Kuranı okuyan insan görür ki Kuran'da yasalar verilmiş kanunlar verilmiş. Yani Kuran, insanları uyaran bir kitaptır diyebiliriz.

Notlar

¹https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/10189

²https://drive.google.com/file/d/1XN_5-MrJUDtc-5rHHua8thOTjdmAgjWC/view?usp=drivesdk

³https://drive.google.com/file/d/1XNx6MfiBTt1BGvge5Vwj9I0O2xlImi-3/view?usp=drivesdk

⁴https://www.islamveihsan.com/bilime-isik-tutan-ayetler.html

⁵Kur'an-ı kerîm ve açıklamalı meâli (Diyanet çevirisi)

⁶https://drive.google.com/file/d/1XVNTgOXEYW6t7TW8v8Xjmgvz8gViTiZQ/view?usp=drivesdk

1,067 görüntülenme
0
Paylaş
0

Kaynaklar

Merhaba, Kuran'da bilimsel hata yoktur ama tam olarak anlaşılmayan az sayıda ayet kaldığı doğru.

Ben bu sitede birçok kez İslam hakkında yazı yazdım zaten tekrar aynı şeyleri yazmak saçma olur.

Sadece birkaç tane yeri açıklamak istiyorum diğerlerine benim profilimdeki kaynaklar ve yazılardan ulaşabilirsiniz.

Neml suresi:

﴾87﴿ Sûrun üflendiği gün, Allah’ın diledikleri dışında, göklerde ve yerde bulunanlar dehşete kapılır, hepsi boyunları bükük olarak O’na gelirler.

﴾88﴿ Dağları görür, onların durduğunu sanırsın; oysa bulutlar gibi hareket ederler. Bu, her şeyi sapasağlam yapan Allah’ın sanatıdır. Şüphesiz ki O, yaptıklarınızdan tamamıyla haberdardır.

﴾89﴿ Kim (ilâhî huzura) iyilikle gelirse ona daha iyisi verilir; o gün onlar kıyamet dehşetinden de etkilenmezler.

﴾90﴿ Ama kimler de kötülükle gelirse işte onlar yüzüstü cehenneme atılırlar. Yaptıklarınızın karşılığından başkasını mı göreceksiniz?

88-ayete dikkatli bakın bu ALLAH'ın sanatıdır diyor, kıyamet ise Allah'ın gazabı.

Ayrıca dağları görür durur sanırsın, kıyamet'te evren coşacak dağların hareketini hissetmemek mümkün olur mu?

80,33:

Fakat o kulakları sağır edici ses geldiği zaman.

Ses dalgalarının kulakları patlatacak güçte olduğunu nereden bildi acaba?

Gök çatlar olarak çevrilen ayetlerin bazılarında açılınca anlamı var bu gibi durumlarda atmosferden bahsediliyor olabilir, çatlama kısmı ise evrenin dokusu olduğunu düşünüyorum.

Rahman 33:Ey insanlar ve cinler topluluğu, göklerin ve yerin çaplarını aşmaya gücünüz yetiyorsa, aşıp geçin. Bir yetkiye sahip olmadan geçemezsiniz

Dünyanın 2 çapı vardır ve çap olarak çevrilen kelime gerçekten de çap anlamına geliyor.

Bu arada Kuran'da tatlı suda mercan yetişir yazmaz.

Profilimdeki bütün kaynakları bitirdiğiniz vakit, gerçekten Kuran hakkında çok fazla bilgi sahibi olacaksınız.

O zaman inanıp inanmamak size kalır, yeter ki İslam'ı doğru bilin.

﴾2﴿ Gökleri görebileceğiniz bir direk olmaksızın yükselten, sonra arşa istivâ eden, güneşi ve ayı emrine boyun eğdiren Allah’tır; her biri belirlenmiş bir vakte kadar akıp gitmektedir. İşleri Allah düzenliyor; âyetleri de açıklıyor ki rabbinize kavuşacağınıza kesin olarak inanasınız.

Size bir kaynak attım onu okuduktan sonra profilimdeki İslam ile ilgili yazılara bakabilirsiniz.

1,976 görüntülenme
0
Paylaş
0

Kaynaklar

Orijinal Soru: Kuran'da bilimle uyumlu veya uyumsuz ayetler var mıdır?

Kurandaki bilimsel ayetler:

Öncelikle yazımın temeli şu iki Kuran ayetine dayanacak:

﴾24﴿ Kur’an’ı okuyup düşünmezler mi? Yoksa kalpler üzerinde kilitleri mi var?

39,23:

Allah, hadisin en iyisini; muteşabih, ikişerli bir Kitap halinde indirdi. Ondan, Rabblerine karşı içtenlikli saygısı olanların tüyleri ürperir. Ardından da benlikleri ve kalpleri Allah'ın öğüdü ile huzura kavuşur. İşte bu, Allah'ın doğru yolu gösteren kılavuzudur. Onunla dileyeni doğru yola iletir; Allah, kimi sapkınlıkta bırakırsa, artık ona doğru yolu gösteren bulunamaz.

Burada Kuran'ın benzeşmeli bir kitap olduğu yazıyor, yani bazı ayetler benzeşmeli anlamlara geliyor, bazılarıysa muhkem yani değişmez.

Örnek:

Nisa / 4:78

Nerede olursanız olun, sağlam kalelerde de olsanız, ölüm gelir sizi bulur. Onlara, bir iyilik isabet etse, "Bu Allah'tandır." derler. Onlara, bir kötülük isabet etse, bu "sendendir." derler. De ki: "Hepsi Allah'tandır."* Bunlara ne oluyor ki söylenen sözü anlamaya yanaşmıyorlar!

Burada buruc kelimesi kale olarak kullanılmış, daha doğrusu büyük yapılar olarak.

Buruc / 85:1

Burçlar sahibi gökyüzüne ant olsun,

Burada ise yıldızlar büyük yapılara benzetilmiş, bugün yıldızların büyük yapılar olduğunu biliyoruz ama baktığımızda ufacık görünüyorlar...

Bu arada bu 1. bilimsel ayetti.

2- Evrim teorisi, Müslüman bilim adamları da, yüzyıllar önce bu ayetlerden evrim tarzı bir şey anlamışlar.(Bu sitede bununla ilgili yazı var.)

Nuh suresi 14. Ayet:

"Oysa O, sizi çeşitli aşamalardan geçirerek yarattı."

Aşama diye çevrilen kelime: أَطْوَارًا

Bu kelime ayrıca evrim anlamına geliyor: gelişme , tekamül , gelişim , evrim , gelişmek , kılıklanmak [Genel]

(Müteşabih ayetler...)

Nuh suresi 17. Ayet:

"Allah, sizi yerden bir bitki gibi bitirdi."

Burada bitki gibi derken mecaz anlam var aynı kelime bu ayette de kullanılmış:

Ali imran suresi 37. Ayet:

Bunun üzerine Rabb'i onu iyi bir şekilde kabul etti. Ve onu iyi bir şekilde yetiştirdi. Onu, Zekeriya'nın korumasına verdi. Zekeriya ne zaman mihraba girse, onun yanında yiyecek bir şey bulurdu. "Ey Meryem! Bunlar sana nereden geldi?" derdi. O da "Bunlar, Allah'tandır." derdi. Kuşkusuz, Allah, dilediğini, hesapsız olarak rızıklandır.

3- Göğü kendi kudretimizle biz bina ettik ve biz elbette genişleticiyiz.

4- İnsan suresi 1-3 ayetlerde; devir, çağ kelimesi kullanılmış. Dünya'nın yaşı ve Homo sapiens türünün dünyadaki varlığı düşünülürse bu ayetler doğrudur.

5- Tatlı ve tuzlu suyun karşılaştığı yer Alaska Körfezinde, Arabistan'dan 10.000 km uzakta...

6- Kuran'da her şeyin Allah'a secde ettiği yazar aynı kelime güneş ve ay için de kullanılmış. Dönme hareketi olabilir, Kabe'deki gibi.(Evrendeki her şey hareket halinde)

7- Tur suresi(gök taşı)

44.Gökten düşmekte olan parçalar görseler, "Bunlar, üst üste yığılmış bulutlardır" derler.

45.Artık sen çarpılacakları günlerine kadar onları kendi hallerine bırak.

Bunun gibi birçok bilimsel ayet vardır Kuran'da, tek tek yazmak aşırı uzun süreceği için birkaç bilgi verdikten sonra hazır kaynak atmanın daha doğru olduğunu düşünüyorum.

Attığım sitelerdeki bütün yazılara katılmıyorum ama Müslüman olmam konusunda bana yardımcı oldular.

Tabii sonuç olarak din konusu inanca dayanıyor, bu kaynaklar beni tatmin ediyor ama inceleyecek herkes için yeterli olup olmadığını bilemem.

2,002 görüntülenme
0
Paylaş
0

Kaynaklar

 • KuranMucizeler. Kuranmucizeler. (09 Temmuz 2021). Alındığı Tarih: 09 Temmuz 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 • S. B. Köse, et al. İslam'ın Altın Çağında Evrim Teorisi: Müslüman Düşünürler, Doğadaki Evrim Yasasına Yönelik Neler Söyledi?. (09 Temmuz 2021). Alındığı Tarih: 09 Temmuz 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 • Sorgulayan Müslüman. Kur'an'ın Allah'tan Geldiğinin Büyük Delili!. (09 Temmuz 2021). Alındığı Tarih: 09 Temmuz 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 • BilimveYaratilisAgaci. Kuran'a Bilimsel Bakış. (09 Temmuz 2021). Alındığı Tarih: 09 Temmuz 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 • J. Lang. The Purpose Of Life. (09 Temmuz 2021). Alındığı Tarih: 09 Temmuz 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Orijinal Soru: Kuran'da bilimle uyumlu veya uyumsuz ayetler var mıdır?

Kuran'da bilimsel ayet yoktur, tıpkı bilimsel bir eserde vahiy olmaması gibi... Din ile bilimi birbirlerine karıştırmak ya da karıştırmaya çalışmak çok anlamlı bir çaba değil. İkisi tamamı ile farklı kategori.

5,270 görüntülenme
0
Paylaş
0

Kaynaklar

 • Yazar Yok. Din Ile Bilim (Bertrand Russel). (23 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 23 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Orijinal Soru: Kuran'da bilimle uyumlu veya uyumsuz ayetler var mıdır?

"Kur’an-ı Kerim’in asıl gönderiliş gayesi evren hakkında bilgi vermek veya teknolojik keşifleri önceden haber vermek değildir. Kur’an’ı Kerim öncelikle ve asıl olarak; aklı ile kendisini yaratan bir varlığı bulmaya muktedir olan insanın elinden tutmak ve ona, yaratıcının sıfatları, kainat ile ilişkisi ve ibadetler gibi konularda aklı ile bulamayacağı meselelerde yardımcı olmaktır. Bununla birlikte Kur’an yüzlerce ayetinde insandan etrafına bakmasını ve kainatı seyrederek onu yaratan yaratıcının ne kadar kudretli, ilim ve hikmet sahibi olduğunun farkına varmasını istemektedir. Kur’an’ın bu cihetten verdiği haberlerin hiç birisinde bilimin bugün kesin olarak ispat ettiği ilmi neticelere aykırı bir malumat mevcut değildir. Kur'an-ı Kerim'de dünyanın şeklinin düz ya da yuvarlak olduğunu açıkça ifade eden herhangi bir ayet bulunmamaktadır."

Kuran'a göre dünya düz mü soruma Diyanetten gelen cevap.

5,062 görüntülenme
0
Paylaş
0

Kaynaklar

Orijinal Soru: Kuran'da bilimle uyumlu veya uyumsuz ayetler var mıdır?

Diyanete göre;

Kur’an-ı Kerim’in asıl gönderiliş gayesi evren hakkında bilgi vermek veya teknolojik keşifleri önceden haber vermek değildir. Kur’an’ı Kerim öncelikle ve asıl olarak; aklı ile kendisini yaratan bir varlığı bulmaya muktedir olan insanın elinden tutmak ve ona, yaratıcının sıfatları, kainat ile ilişkisi ve ibadetler gibi konularda aklı ile bulamayacağı meselelerde yardımcı olmaktır. Bununla birlikte Kur’an yüzlerce ayetinde insandan etrafına bakmasını ve kainatı seyrederek onu yaratan yaratıcının ne kadar kudretli, ilim ve hikmet sahibi olduğunun farkına varmasını istemektedir. Kur’an’ın bu cihetten verdiği haberlerin hiç birisinde bilimin bugün kesin olarak ispat ettiği ilmi neticelere aykırı bir malumat mevcut değildir. Kur'an-ı Kerim'de dünyanın şeklinin düz ya da yuvarlak olduğunu açıkça ifade eden herhangi bir ayet bulunmamaktadır.

Bu konuda daha ayrıntılı bilgi için TDV İslam Ansiklopedisi'nin "YER" maddesinden ve bilhassa bu madde içinde bulunan "Yerin Şekli" ve "Yerin Küre Biçiminde Oluşunun Diğer Kanıtları" kısımlarından yararlanabilirsiniz. İlgili link şöyledir

https://islamansiklopedisi.org.tr/yer

4,812 görüntülenme
0
Paylaş
0

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et