Sorulara Dön
-2
Felsefe

Kuranda enbiya 30 da "gökler ve yer yapıșık iken onları ayırdığımızı ve bütün canlıları sudan meydana getirdiğimizi bilmezler mi? " diye bir ayet var

1000 yıl önceki bir kitap nasıl oluyorda bütün canlıların sudan çıktığını biliyor. Bunu bir kişinin sallaması sonucu ortaya atılması imkansız çünkü 1000 yıl önce evrimin varlığı bile bilinmiyordu. Atmasyon sonucu ortaya çıkması imkansız çünkü tutma olasığı milyarlarca fikirde 1. Bu konuda fikriniz?

4
13
Olgun Kara
-2
2,145 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
4 Cevap
Bu pek doğru değili... Canlılığın nasıl ve nerede ortaya çıktığı ile ilgili sorular Kuran'dan ve hatta Hristiyanlık'tan dahi çok eskiye, taa Antik Yunan'a kadar gidiyor. Antik Dünya'nın Yedi Bilgelerinin en eski ve ünlüsü olan, neredeyse ilk bilim insanı diyebileceğimiz, öğrencisi (aslen arkadaş) Anaksimandros ile beraber bilimsel yöntemin temellerini oluşturan Thales (M.Ö. 625-545), canlılığın suda oluşmuş olması gerektiğini söylemişti. Akıllarda  soru kalmasın  diye birkaç şey daha ekleyeyim. Thales'in bu İsa'dan ve Muhammed'den önceki doğru çıkarımı bazılarının aksine ''Tanrı'dan vahiy yoluyla'' değil, bizzat doğa gözlemleri ile keşfetmiştir. Kendisi Milet'lidir ve bilir ki deniz geçmişe nazaran çekilmektedir. Buradan zamanda yeterince geriye gidecek olursak yer yüzünün tamamen suyla kaplı olması gerektiği fikrini oluşturur. Dolayısıyla derki ilk canlılar sudan oluşmuştur ve aynı zamanda diğer hayvanatta suda yaşayamayacağından balıklardan evrilmiştir. Tahales tüm bunları Darwin'den 2300 yıl kadar  önce söylemiştir. Thales peygamber midir? Hayır! Ama harika bir bilim insanıdır. Ayrıca gök ve yer hiçbir zaman bitişik değildi ve hiçbir zamanda birbirinden ayrılmadı. Billimin ve felsefenin ışığında aydınlık bir geleceğe Evrim Ağacı'nı takip eden güzel insan.
1,748 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
12
Teşekkür (2)
Paylaş
12
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Antik Yunan’da Biyolojik Evrim Düşüncesi. (03 Temmuz 2019). Alındığı Tarih: 03 Temmuz 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı

89. Ayette: "Sizi bir tek candan (Âdem'den) yaratan, ondan da yanında huzur bulsun diye eşini (Havva'yı) yaratan O'dur..." O sizi yerden [topraktan] yarattı. Ve sizi o yerde yaşattı. (Hud 61)O sizi çamurdan yarattı. (Enam 2)Allah sizi topraktan, sonra meniden yarattı. (Fatır 1)Ey insanlar, eğer öldükten sonra dirilmekten şüpheniz varsa, [bilin ki] biz, sizi topraktan, sonra nutfeden [spermden] sonra alekadan sonra yapısı belli belirsiz bir et parçasından yarattık. (Hac 5)Açıkça görülüyor ki yazan kişi şansını denemiş. Sudan mı? topraktan mı? meniden mi? etten mi? çamurdan mı?

1,324 görüntülenme
10
Teşekkür
Paylaş
10

Öncelikle merhabalar. İlk olarak "Gökler ve yer yapıșık iken onları ayırdığımızı..." gökyüzü ve yeryüzü hiçbir zaman yapışık olmamıştır ve bildiğimiz kadarıyla var olduğundan beri hep ayrıdır. Diğeri ise "...bütün canlıları sudan meydana getirdiğimizi bilmezler mi ?" canlıların sudan meydana getirildiğini söylemek, canlıların sudan karaya çıktığını kanıtlamaz. Ve dikkatlice düşünürsen canlıların ve kitabın muhattabı olan insanın en çok ihtiyaç duyduğu şeyin su olduğunu anlayabilirsin. Bu yüzden de canlılığın sudan meydana geldiği fikri senin de dediğin gibi 1500 yıl öncesi için çok mantıklı fakat şuan için yanlış olduğu gayet açıktır. Umarım tarafsız bakınca gerçeği görebileceğini fark etmişsindir. İyi günler...

1,125 görüntülenme
1
Teşekkür
Paylaş
1

Canlılığın topraktan yaratımı toprakta da bulunan elementler ve yapılardan bahseder. Nitekim bizim hayat kaynağımız oksijen en çok toprakta bulunur. Burda topraktan yaratmada kasıt budur. Sudan yaratma ise muhtemel bir olasılıkla evrimin de meydana getirdiği tüm canlıların sudan varoluşundan bahseder. Göklerle yerlerin ayrılmasında ise kullanılan Arapça fiil "Fad" fiilidir. Bu kelime birbiyle iç içe olan bütünlüğün dışarı çıkması bir nevi parçalanması ayrılması anlamına gelir. Göklerle yerin birleşikliğinde "Radk" fiili kullanılır. Bu da ayrılmaz bir bütün tek bir noktayı simgeler. Burda da görülebileceği üzere big bang anlatılmaktadır. Şunu unutma ki İslam bilimle en çok uyuşan dindir. Bununla ilgili Morgan Freeman'ın 

944 görüntülenme
0
Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Bilimsel Mucizeler -1 Ve Morgan Freeman'La İnancın Hikayesi. (10 Temmuz 2019). Alındığı Tarih: 10 Temmuz 2019. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Bu soru yeni cevap alımına kapatılmıştır. Tekrar açılana kadar lütfen diğer soruları ziyaret ediniz.
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın