Sorulara Dön
-2
Teoloji & Din Felsefesi

Kuran'ndan önce evrimleşmeyi anlatan kitap olmuş mudur?

Zariyat 47. Ayet evrimleşmeyi bir nevi belirtiyor peki kuran andan öncesi evrimleşmeyi yayan anlatan kitap veya konu olmusmudur olmssa kimdir?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

merhabalar Ömer Akar

evrim teorisini kurandan önceki yıllarda (M.S 649-675) benzer şekilde öne sürmüş insanlar vardır. mesela Antik Yunan'da MÖ610 yılında doğmuş olan Anaksimandros bilinen ilk evrim teorisinin benzerini ileri sürmüştür. Anaksimandros'e göre hayvanlar yıllar şekil içinde şekil değiştirebiliyor ve başka hayvanları oluşturuyordu. ondan sonra yine Antik Yunan'da MÖ Empedokles MÖ494-434 yılları arasında yaşamış olan Empedokles evrim teorisine benzer fikirler üretmiştir. Empedokles'e göre hayvanların, önceki hayvanların organlarının birleşiminden oluştuklarını ileri sürmüştür.

bunlar tabi ki basit tahminlerdir. yani o dönemde kimse gidip genetik bir araştırma yapamaz, DNA ları inceleyemez, yüzeysel basit tahminler yapabilirlerdi ve birkaç tahmin de yapılmış, bazıları tutarlı ve akıllıcaymış ama bunun kanıtsız bir sallama olduğunu değiştirmez. genel olarak o dönemde herkesin genel düşüncesi dinlerin ve kutsal kitapların yaratılışçılık akımıydı, yani bunu sorgulayıp yeni bir fikir ortaya atmak bile büyük başarı bence.

şimdi sorunun 2. kısmına gelelim, kuranda da yaratılışçılık düşüncesi hakim. yani her şeyi Allah bir anda yarattı düşüncesi hakimdir. her şey evrimleşti düşüncesi hakim değildir. (Göğü kudretimizle biz kurduk ve şüphesiz bizim (her şeye) gücümüz yeter.Zariyat:47) demektedir, yani evrim teorisinden bahsetmek burda mumkun değildir.

2
Teşekkür (2)
Paylaş
2

Kaynaklar

  • Bilmiyorum. Link. (01 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 01 Haziran 2021. Alındığı Yer: wiki | Arşiv Bağlantısı
  • bilmiyorum. Link. (01 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 01 Haziran 2021. Alındığı Yer: meal | Arşiv Bağlantısı

Evrim düşüncesinin temelleri ilk olarak Antik Yunan zamanında Anaksimandros tarafından ortaya konulmuştur. Ardından çok daha farklı antik filozoflar tarafından da sıkça ele alınmıştır. Anaksimandros'un yaşadığı tarihler Milattan Önce 600'lü yıllara dayanır.

0
Teşekkür (2)
Paylaş
0

Kaynaklar

  • Ç. M. Bakırcı. Antik Yunan'da Evrim Teorisi: Evrimin Temellerinin İlk Olarak Yeşerdiği Medeniyete Bir Bakış.... (18 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 31 Mayıs 2021. Alındığı Yer: www.evrimagaci.org | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın