Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
1

Kuran'ı yazan bir tanrı mı yoksa bir kişi mi?

Bu soru hep aklımda ve araştırdıkça soruya olan ilgim daha da kayboldu çünkü din vs. konularında temelim zayıf. Lütfen bilgili kişiler kuran'ın bir kişi tarafından mı yoksa peygamer veya tanrı tarafından yazıldığını açıklayabilir mi?
210 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Cevap
Captain Armi
Captain Armi yazar

Kuran-ı Kerim 30 cüzden oluşur. Cüzlerde surelerden oluşmaktadır ve toplam 114 sure bulunmaktadır. Her surede de belirli sayıda ayet bulunmaktadır. bunları muhammed yazdı daha sonrasında ise sahabeler birleştirip kuran dediler. bahsedildiği gibi ''tanrının'' yazdığını iddia edebilmek için yeterli kanıt yok.

194 görüntülenme
3
  • Raporla
Cevap
Tommy Anderson
Tommy Anderson Çok mantıklı fikirlerim var

81,1:

Güneş yuvarlandığı zaman,

Bu Reklamı Kapat

Yuvarlanmak olarak çevrilen kelimenin kökü: كور

Bu kelime, yuvarlak bir şekilde sarmak, bohçayı toplamak, tortop olmak gibi anlamlara geliyor, yani kelimedeki ana bağlam küremsi şekle getirmek.

Bu Reklamı Kapat

39,5:

Gökleri ve yeri hakk ile yarattı. Geceyi gündüze, gündüzü geceye çevirir. Güneş'i ve Ay'ı buyruk altına almıştır. Hepsi belirlenmiş bir zamana akıp gitmektedir. İyi bilin ki O, Mutlak Üstün Olan'dır, Çok Bağışlayıcı'dır.

Aynı kelime burada geceyi gündüze örtmek için kullanılmış, yani buradan Kuran'daki dünyanın küremsi olduğunu anlıyoruz.

55,33:

Ey cin ve insan toplulukları! Göklerin ve yeryüzünün çaplarını aşıp geçmeye gücünüz yetiyorsa, haydi geçin! Üstün bir güç olmadan geçemezsiniz!

Çap olarak çevrilen kelime: أَقْطَارِ ve bu kelime gerçekten de çap anlamına geliyor. Bu arada dikkat edin "çaplar" denilmiş ve dünyanın 2 çapı vardır. Göklerin çapına gelecek olursak atmosfer ekvatorda daha kalın, kutuplarda daha incedir.(Evren için de çaplar geçerli olabilir ama şimdilik evren hakkında bir şey söylemeyeceğim.)

75,8:

Ayın tutulduğu,

Bu Reklamı Kapat

75,9:

Ve güneş ile ay bir araya toplandığı zaman,

Güneş ve ay bir araya toplandığı zaman derken bütün yapmak, toplamak anlamı var.

Yukarıda güneşin tortop bir şekilde dürüleceğini anlatmıştım ve buradan da güneşin kızıl dev olarak ayı yutacağını anlıyoruz.

Bu Reklamı Kapat

91,1: Güneş'e ve onun aydınlığına ant olsun,

91,2: Ve onu izleyen Ay'a,

91,3: Ve onu ortaya çıkaran gündüze,

91,4: Ve onu örten geceye,

Bu Reklamı Kapat

İzleyen olarak çevrilen kelime, Kuran'da birçok yerde okumak olarak kullanılmış, yani ışığını yansıtmak olarak anlaşılabilir bence veya farklı yorumlar da var.(Bunlar müteşabih ayetlerdir.)

3 ve 4. ayetlere baktığımız zaman güneş sistemine göre güneşin sabit olduğunu anlıyoruz. Ayetlere dikkatli bakın onu açığa çıkaran sabaha ve onu örten geceye denilmiş.(Bunu daha iyi anlamak için 3. kaynakta konuyla alakalı bir video var.)

Kuran, bunun gibi muazzam bilgilerle doludur.

İlginizi çekebileceğini düşündüğüm birkaç kaynak daha ekledim, isterseniz okuyabilirsiniz.(Benim profilimdeki yazılar da güzel, isterseniz bakabilirsiniz.)

Bunu defalarca söyledim ve yine söylüyorum, attığım sitelerdeki bütün yazılara katılmıyorum, benim farklı düşündüğüm yerler var.

Tüm bunları değerlendirdiğimiz zaman Kuran'ın insan ürünü olmadığını anlamak bence çok da zor değil.

Ek: Kuran'da, Güneş ve Ay'ın yörüngeleri farklıdır, bundan sonra ayetleri çarpıtmaya çalışmak da ne bileyim...

36,38: Güneş, kendisi için karar kılınan yörüngesinde akar gider. İşte bu Mutlak Üstün Olan'ın, Her Şeyi Bilen'in yasasıdır.

36,39: Aya da eski bir hurma dalı gibi oluncaya kadar* birtakım evreler belirledik.

Kaynaklar

  1. Admin. Kara Delikler. (19 Temmuz 2021). Alındığı Tarih: 19 Temmuz 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
  2. Bilmiyorum. Ay'ın Yörüngesi. (19 Temmuz 2021). Alındığı Tarih: 19 Temmuz 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
  3. bilmiyorum. 39 Saniyelik Video Var.. (19 Temmuz 2021). Alındığı Tarih: 19 Temmuz 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et