Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Bu soruya yönlendirilmiş başka bir sorudan geldiniz: Kur'an doğrulanabilir veya yanlışlanabilir midir?
36

Kuran'da ya da diğer dini kitaplarda hatalar veya bilimsel kanıtlar var mı?

Bulutların Ağırlığı, Dağların Hareket Etmesi, Demirdeki Sır, Bir Çiğnemlik Et Parçası, Bebeğin Rahimdeki Üç Karanlık Devresi, Yeraltı Suları Ve Suyun Çevrimi, (ayetleri yazamadım harf sınırı yüzünden) Kuranın bunları bilimsel olarak o zamanlara göre bilinmesi mümkün olmamasına rağmen bahsetmesi garip değil mi?
76,060 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
27 Cevap
Cevap
Orijinal Soru: Kuran'da bilimle uyumlu veya uyumsuz ayetler var mıdır?

Evet, birçok hata vardır. En çok tartışılan ve aslında en bariz hatalardan birisi olan şey miras ayetlerindeki matematiksel hatadır. Kısaca tanıtayım.

"Kardeşleri olmayan bir adam (borç ve vasiyet bırakmadan) ölür. Geriye üç kız çocuğu, annesi, babası ve karısı kalır.

Bu Reklamı Kapat

Bu durum için geçerli olan cümleleri okuyalım:

Nisa/11'den: "(Çocuklar) ikiden fazla kız iseler, (ölenin geriye) bıraktığının üçte ikisi onlarındır."

Bu Reklamı Kapat

Nisa/11'den: "Ölenin çocuğu varsa, geriye bıraktığı maldan, ana babasından her birinin altıda bir hissesi vardır."

Nisa/12'den: (Karı için) "Eğer çocuğunuz varsa, bıraktığınızın sekizde biri onlarındır."

üç kız çocuğuna (toplam): 2/3 = 16/24

anneye: 1/6 = 4/24

babaya: 1/6 = 4/24

karısına: 1/8 = 3/24

toplam: 27/24. Böyle bir paylaşımı yapmak ise matematiksel olarak imkânsız. Çünkü pay, payda'dan büyük çıkıyor. Yani mal yetmiyor."

Bu hatayı çözmek için sonradan avliye ve reddiye sistemleri geliştirilmiştir. Ancak bu Kur'an'ın hatasını düzeltmekten başka bir şey değildir. Alıntı yaptığım yeri kaynak bölümüne bırakacağım, oradan devamını da okuyabilir ve detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Bu Reklamı Kapat

Evrim konusu zaten yeterince bariz olmalı. Kur'an'da insan evrimi ile ilişkilendirebileceğimiz hiçbir ayet yoktur. Adem'in topraktan, Havva'nın onun kaburga kemiğinden ve geri kalan insanların bu iki insandan türedikleri ayetlerde çok net bir şekilde gösterilmekte. (15:16, 55:14, 37:11, 32:7, 23:12, 6:2, 30:20, 17:61, 7:12, 38:76)

Diğer bilimsel hatalardan da kısaca bahsedeceğim.

 1. Güneş ve Ayın yörüngede hareket ettiklerini söylemesine rağmen Dünya'nın hareketinden bahsetmez, bu da "Dünya Merkezli Güneş Sistemi"ne kapı aralar.
 2. Güneş'in çamurlu bir suda battığını söylemekte (18:86, 18:90).
 3. Meteorların aslında şeytana atılan yıldızlar olduğunu söylemekte (67:5).
 4. Önce Dünyanın, sonra evrenin geri kalanının yaratıldığını söylemekte (2:29).
 5. Evrenin toplamda 6 günde yaratıldığını söylemekte (50:38).
 6. Gökyüzünün düşebileceğini zannetmekte (52:44, 34:9).
 7. Nuh tufanının jeolojik kanıdının bulunmaması, tüm hayvanları gemiye almanın mümkün olmaması.

Bu Nuh tufanı mevzusuna biraz önem vermek lazım, çünkü çoğu kişi bunu bölgesel bir tufan zanneder. Ama bunun birkaç hatası var.

 • Eğer tufan küresel değilse, neden Nuh zamanını gemi yapmakla harcadı? Çok daha kısa bir süre içerisinde tufanın olacağı bölgeyi ailesi ile birlikte terk edebilirdi. Bölgedeki canlılar da aynısını yapabilirdi, hepsini gemiye doldurmak için gereken mucizeyi buna harcamak da mümkündü.
 • Neden Nuh tüm türlerden birer çift almakla uğraştı ki? Zaten çoğu hayvanın dünyada selden etkilenmeyen diğer bölgelerde de bireyleri olacaktı. "Nihayet emrimiz geldi ve sular coşup yükseldi. Nûh’a dedik ki: "Her türden (hayvan) birer çift ile -daha önce haklarında hüküm verilmiş olanlar dışında- aileni ve iman edenleri gemiye bindir!" Zaten onunla birlikte pek azı iman etmişti." (11:40).
 • "Nûh "Rabbim" dedi, "Yeryüzünde inkârcılardan hiç kimseyi sağ bırakma!" (71:26). Yeryüzü sadece spesifik bir bölge olarak da yorumlanabilir, ancak Nuh neden sadece tek bir grubu bu kadar umursasın ki? Ayrıca, diğer ayetlerle üst üste konulduğunda bu kelimenin tüm dünyayı kapsadığı yeteri kadar bariz değil mi?

Bunlar gibi birçok ayet daha sayılabilir. Aşağıda vereceğim Wikiislam makalesinden daha da fazla şey okuyabilirsiniz, çok kapsamlı bir yazı. Eğer gözümden kaçan olmadıysa tüm ayetlerin numalarını da vermiş olmalıyım, onları da kontrol edebilirsiniz. Bu arada, diğer sorunuzu da ben yanıtlamıştım. Eğer bir geçiş evresindeyseniz yardımcı olmayı deneyebilirim.

50,858 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Turandursun.com. (5 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 5 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. Wikiislam. (5 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 5 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
52
 • Raporla
Cevap
Orijinal Soru: Kuran'da bilimle uyumlu veya uyumsuz ayetler var mıdır?

Bilimsel olarak yorumlanabilecek bazı ayetler var. Ancak bu yorumlar pek sağlıklı değil. Çünkü ayetlerin iniş sebeplerine, yapılan tefsirlere (ve yapılabilecek diğer tefsirlere), o ayetin kökenlerine (örneğin o ayetin bir benzerini İncil ve Tevrat'ta aramak) ve bilimin o konu hakkında tam olarak ne dediğine bakmak gerekiyor, ki bu şekilde kapsamlı araştırmalar sonucunda çoğu bilimsel 'mucize'nin aslında gerçek olmadığı sonucu ortaya çıkıyor.

Örneğin 21:33 ayetinde “Geceyi, gündüzü, güneşi ve ayı yaratan O’dur. Her biri bir yörüngede yüzüp gidiyor.” denir. Bunun mucize olduğunu iddia edenler vardır. Ancak eğer biraz düşünürseniz, bu düz dünya modelinde de gayet geçerlidir. Yapılabilecek tek tefsir bu olmadığı için mucize demek de pek sağlıklı olmaz.

Bu Reklamı Kapat

Kur'an'da bilimsel hata var mıdır? Kesinlikle. Zaten Adem'in yaratılışı direkt olarak biyolojinin temellerinden biri olan evrim teorisi ile çelişmekte (15:16, 55:14, 37:11, 32:7, 23:12, 6:2, 30:20, 17:61, 7:12, 38:76). Veya kuşları Allah'ın tuttuğunu söyler (16:79) ki aerodinamikten habersiz olduğunu gösterir. Bunun dışında teolojik bir hata olarak 5:72-75 ve 5:116'yı gösterebilirim. Çünkü burada Hristiyanlıktaki kutsal üçlemeyi yanlış anlamaktadır. Meryem'in normal bir insan olduğunu, Tanrı olmadığını söylemektedir. E tamam da, kimsenin böyle bir iddiası zaten yok ki? Hristiyanlıktaki Kutsal Ruh İslam'da anlatıldığı gibi Meryem değildir. Onun dışında "Allah'tan başka ilah yoktur" demekte, ki yine kutsal üçleme "Allah'tan başka ilahlar da vardır" demiyor. Hristiyanlar da Allah tektir diyor. Daha da örnek gösterilebilir. Örneğin 6:75 ve 37:6-10 ayetleri meteorların(veya kayan yıldızların) şeytana atış talimi olan yıldızlar olduğunu söyler. Burada iki hata var, birincisi meteorlar hiçbir şeye atış talimi değiller. İkincisi, meteorlar (veya kayan yıldızlar) aslında yıldız değiller. Bunlar sadece insanlar tarafından ilkel bilgilerle böyle anlaşılabilecek yanlışlıklardır. 41:11-12 ayetleri evrenin dumandan oluştuğunu söylüyor. Burada duman anlamını veren Arapça kelime dünyayı oluşturan gaz bulutundan değil, direkt olarak ateşten çıkan dumandan bahsediyor ( دُخَانٍ ), dolayısıyla bilimsel olarak hatalı. Hatta normal gaz bulutundan bahsetse bile hatalı olacaktı, çünkü evrenin gaz bulutundan oluşmadığını biliyoruz. 81:2 ayeti yıldızların düşebileceğini söyler, ancak biliyoruz ki evrende mutlak yukarı ve aşağı kavramları zaten yoktur. Ayrıca eğer yıldızlar Dünya'ya doğru hareket etse bile yıldızlar Dünya'ya düşmezdi, Dünya yıldızlara düşerdi (bknz: Genel Görelilik). Daha da sayayım mı? Sayayım. Kur'an'a göre yıldızlar süstür ( 37:6 ). Ve 2:29 ayeti önce Dünya'nın, sonra bu süslerin (yani yıldızların) yaratıldığını söylüyor. Ki, söylemeye gerek bile yok, yanlıştır. 18:86 ve 18:90 ayetleri de güneşin çamurlu bir alanda battığını söylemekte. 50:38 evrenin 6 günde yaratıldığını söylemekte.

Liste uzatılabilir. Aşağıdaki kaynaktan kendiniz de okuyabilirsiniz.

25,985 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Wikiislam. (25 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 25 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
18
 • Raporla
Cevap
Eh İşte
Eh İşte Akıllı

Bunlar daha önce çok kez açıklandı. Tekrar açıklanır bunda sıkıntı yok. Asıl sıkıntı internet sitelerinde yazan her şeye inanman. Bilimsel denilen ayetlerin yorumsuz tam çevirilerine, eskiden nasıl çevrildiğine ve Arapça halindeki kelimelerin kökenine bakılmalı. Her okuduğuna inanma. Benim yazdıklarıma da inanma verdiğim kaynaklara bak. (K-> Kaynak, Numarası)

Hepsini uzun uzun tek tek açıklayamayacağım için yazdıklarımın yanına kaynaklarını koydum. Yazdığım şeylerin nedenini veya nereden geldiğini görmek için kaynak kısmına lütfen bak.

Bu Reklamı Kapat

Her şeyden önce "Kuranın Bilmesinin İmkanı Yokken" diye bir şey yok. MS 600 yılı antik çağlar değil. Antik Yunandan olsun Antik Mısırdan olsun gökbilimi, biyoloji, kimya, matematik ve bir çok şey hakkında bir çok şey biliniyor. Kuranda yazan çoğu şey ya çeviri çarpıtmasıdır ya da daha önceki düşünürlerden aşırılmış bilgilerdir.

Demirin Gökten İndiği Söyleniyor İddiası

Hadid 25.sureden ortaya atılmıştır. Surenin tamamı okunursa gökten indirmek yerine bahşetmek, rızk vermek anlamına geldiği görülüyor bu ilk çürütme fakat bunu göz ardı etsek dahi;

Bu Reklamı Kapat

Demirin gökten indirilmesi olarak kullanılan "enzelna" kelimesi 8 yerde daha geçiyor. (Sure Numarası/Ayet Numarası) 2/57, 7/160, 23/18, 24/1, 25/48, 31/10, 57/25, 78/14. Bunlarda rızk vermek anlamında geçiyor.

Mesela Araf 160. Ayette "enzelna" kelimesi bıldırcın ve helva için kullanılıyor. Nur Suresi 1. Ayette "enzelna" sure indirdik için kullanılıyor. Bu ikinci ve sağlam olan çürütme.

Üçüncü çürütme ise zaten demirin gökten indiğinin biliniyor oluşu. Zaten Mısırlılar kullandıkları ilk demiri asteroitten alıyorlar.(K3-4) Hatta Antik Mısır'da demire "Cennetin/Göklerin Metali" deniyor.(K4-5)

Böylece 1 değil 2 de değil tam 3 kere, Kuran'ın mucizevi bir şekilde demirin uzaydan geldiğini bildiği iddiası çürütülmüş oldu.

Kuranda Geçen Embriyo ve Çiğdemlik Et Parçası İddiası

Hemen hemen aynı kapıya çıktıklarından ikisine bir cevap vereceğim.

Direkt Bu Yazının Üstüne Tıklayarak kaynaklarıyla tam açıklamasını görebilirsin. Yine de özet geçmek gerekirse;

Alak ve Muminun suresinde geçen "alak" kelimesi kan pıhtısı demek. Embriyo yerine kullanılan "alaka" kelimesi ise "bağlı kalmak, sevmek" anlamında. Buradan "bağlı kalmak" anlamının embriyonun anne rahmine yapışmasına bir gönderme olduğu savunularak, alak yerine embriyo yazılıyor. Fakat koyduğum linkte de etimoloji linkinden görüleceği üzere alak ve embriyo arasında herhangi bir bağlantı yok.

Aksine kan pıhtısı anlamına gelen "alak" kullanılması Antik Mısırdan gelen bir yanlıştır ve bu Kurandaki bilimsel hatadır.

Bu Reklamı Kapat

Çiğdemlik et parçası ise baktığım tüm eski meallerde "ete bürümek" olarak geçiyorken sadece yeni yazılan 2-3 çeviride çiğdemlik et parçası olarak geçiyor. Ne olursa olsun bunda mucizevi bir yön yok. MS 600 yılı için İnsanın anne rahminde ete büründüğü bilinen bir şey. (K7) Kurandan neredeyse 1000 yıl önce Hipokrat embriyo ve fetüs kavramları hakkında çalışmalar yapıyor.

Bebeğin Rahimdeki Üç Karanlık Evresi

İddia Zümer Suresi 6. Ayetten ortaya atılmış. Ayetin başında tüm insanlığın Adem ve Havva'dan geldiğini söylüyor. Buradan bile ayette bilimsel mucizeyi bırak ilkokul fen bilgisi yanlışı yapıldığı görünüyor. Ama konumuz ayetin ikinci kısmı;

Kesin çürütme şudur; Bir önceki konu ile çok benzer. Zaten insanın anne karnındaki evreleri çok çok daha önceden Galen, Hipokrat ve Aristoteles tarafından yeterince incelenmiş ve bu evreler genel sınırları ile biliniyor. (K7) Yani bahsedilen bilgi gerçekten olsaydı bile mucize ile alakası olmazdı.

Hatta burada mucize gösteren tanrısal kişiler Aristoteles, Galen ve Hipokrattır. Milattan önce embriyoloji hakkında o kadar şey keşfetmişler. Kuran bunları aşırınca iman et, Yunan filozofları sıfırdan keşfedince yapınca burun kıvır :)

Bu Reklamı Kapat

Yeraltı Suları ve Suyun çevrimi?

Zümer 21. Ayet :"Görmedin mi? Allah gökten bir su indirdi, onu yerdeki kaynaklara yerleştirdi, sonra onunla türlü türlü renklerde ekinler yetiştiriyor. Sonra onlar kurur da sapsarı olduklarını görürsün. Sonra da onu kuru bir kırıntı yapar. Şüphesiz bunlarda akıl sahipleri için bir öğüt vardır." (K9)

Burada bilinemeyecek bilimsel mucize iddiası nedir tam olarak?

Kurandan 1300 yıl önceden beri çoğu nehrin yer altı kaynaklı olduğunu biliniyordu.(K10) Su döngüsü MÖ 500lü yıllarda aşağı yukarı keşfedilmişti. Sadece Antik Yunanda da değil aynı zamanda Çin'de de biliniyor.(K10). Bak MÖ 500 yıllarından bahsediyoruz. MS 600 yılında yazılınca mucize kabul edilen şey en az 1000 yıl önceden başkaları tarafından bulundu. Bu durumda bu adamlar peygamber mi oldular? :)

19,172 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Kuran Meali. Hadid 25 Demirin Gökten İnmesi. (26 Nisan 2021). Alındığı Tarih: 26 Nisan 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
 2. Kuranmeali. Enzelna Kelimesinin Geçtiği Ayetler. (26 Nisan 2021). Alındığı Tarih: 26 Nisan 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
 3. Jo Marchant. Mısırlılar Demiri Asteroitten Alıyor. (26 Nisan 2021). Alındığı Tarih: 26 Nisan 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
 4. smithsonianmag. Mısırlılar Ve Demir. (26 Nisan 2021). Alındığı Tarih: 26 Nisan 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
 5. suphecimelekblog. Antik Mısırda Demirin Uzaydan Geldiğinin Bilinmesi. (26 Nisan 2021). Alındığı Tarih: 26 Nisan 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
 6. Kuran Meali. Muminun Suresi 14. Ayet. (26 Nisan 2021). Alındığı Tarih: 26 Nisan 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
 7. Embryo.asu. Embriyolojinin Tarihsel Gelişimi. (26 Nisan 2021). Alındığı Tarih: 26 Nisan 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
 8. Kuran Meali. Zumer 6. Ayet. (26 Nisan 2021). Alındığı Tarih: 26 Nisan 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
 9. Kuran ve Meali. Zumer 21. Ayet. (26 Nisan 2021). Alındığı Tarih: 26 Nisan 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
 10. Wikipedia. Su Döngüsü En Aşağıda Tarihsel Süreci. (26 Nisan 2021). Alındığı Tarih: 26 Nisan 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
15
 • Raporla
Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis Düşünür
Orijinal Soru: Kuran'da bilimle uyumlu veya uyumsuz ayetler var mıdır?

duymak istemeyecegin şeyler yazıcam buraya malesefki ama evet kuranı kerimde adaletsizlik ve bilimle çelişen çok şey var.mesela:

ADALETSİZLİKLER

Bu Reklamı Kapat

erkekler, sırf para kazandıkları için kadınlardan üstün tutmuştur ve hatta kadınlara şiddet uygulama hakkı vermiştir(nisa:34)

kuranı kerimin ceza anlayışı kısasa kısastır.biri sana ne yaptıysa aynısı hatta misliyle cezalandırman gerekir(bakara:178 ve nahl 126)

Bu Reklamı Kapat

savaştan ganimet olarak olarak sayısız kadın almak ve bu kadınlarla evlenmeye izin veriliyor(nisa:24 ve muminun:6)

mirastan kadınlar az pay alır(nisa:11-12)

köleler sırf sistem gereği,köle olarak dogdukları için özgür insanlar daha üstündür deniliyor(nahl:75)

savaşları, yağmalamayı ve işkenceyi uygun görüyor(muhammed:4 ve maide:33-38)

erkekler 4 kadınla evlenebilir ama kadınlar yapamaz yada erkekler daha ergenliğe girmemiş kadınlarla evlenip boşanabilir(nisa:3 ve talak:4)

Nisa 23 ensesti yasaklıyor, Ahzab 50 sadece peygambere izin veriyor.

BİLİMLE ÇELİŞEN AYETLER

dünya düz oldugnu,gokyuzunun tavan oldugunu soyluyor(bakara:22)bu tavandan kimse kaçamaz diyor(rahman:33) hatta bunun mucize oldugnu soylemek için bak tavanda catlak yok bu bir mucize diyor(mülk:3)

Bu Reklamı Kapat

yıldızlar atmosferin en yakın yerindedir diyo(mülk:5)güneş batımını camura batar olarak bahsediyor(kehf:86) allahın aerodinamikten bile haberi yok kuşlar boslukta allah tutuyor diyo(nahl:79) duman ve gazlar dunyanın kendi isteğiyle varmış!(fusillet:11) önce dunya oluştu sonra evren olustu (bakara:29) gece oldugunda allah tavana ortu ortuyor diyo (araf:54) gunesle ay aynı yorungede donuyor diyo(şems:1-2) kayan yıldızlar şeytana atılan taşlardır diyo(mülk:5)

evrim yoktur yazar(araf:189)sperm kaburga arasından oluşuyor yazıyo(85:5-7)süt ineklerim mememlerinde diil karınlarında olusur diyo(nahl:66) yaşayan her canlı topluluk kurmuştur diyo(enam:38) ölenler biftekle yeniden hayata dondurulebilecegi yazıyor(2:72-73) guneşi ve ayı allah tutar diyo(rad:2) denizler birbirine karışmıyor ve tatlı suda inci ve mercan yetişebilir diyor(rahman 19-22) daglar sabittir yazıyo ,onları siz zelzeleler ve depremlerden korumak için diktik diyor(nahl:15 enbiya:31 lukman:10)

diyoda diyo bunlara daha fazlasını da ekleyebiliriz ama cok sıkıldım yazmaktan ama sonuç açık.kuranı kerimde adalette bilimde yoktur.inanıp inanmamak size kalmıştır elbette ama muslumanlık nedir? ne değildir?kuranda ne yazar?ne yazmaz?kuran sizden ne ister ?ne istemez? bunları herkez bilip arastırıp oyle inanması işte bu inanç olur. bunun aksi körü körüne inanmaktır ve bu körlük insanı zehirler.

9,902 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Kuranı Kerim. (28 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 28 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
11
 • Raporla
Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis Düşünür
Orijinal Soru: Kuran'da bilimle uyumlu veya uyumsuz ayetler var mıdır?

merhabalar

açıkcası bu soruya sayısız kere cevap verdim ve bir kere daha vereceğim. insanlar açıpta kuranı kerimin mealini okumadığı için dinlerini araştırmadıkları için yanlış bir şey söylesen bile bir çok kişi anlayamıyor.

Bu Reklamı Kapat

Onlara vaat ettiğimiz şeylerin bir kısmını sana göstersek de sana düşen vazife, ancak tebliğdir, seni öldürsek de ve hesap, bize aittir. Bizim, yeryüzünü etrafından nasıl eksiltip durduğumuzu görmüyorlar mı? Allah hükmeder, O’nun hükmünü denetleyecek yoktur; O’nun hesaba çekmesi de hızlıdır.(Rad 40-41) bu ayette de kafirlerin ülkelerini fethediyoruz anlamında kullanılıyor, önceki ve sonraki ayetleri incelersen anlarsın, burada bilimsel bir ayet göremiyorum.

Göğü kudretimizle biz kurduk ve şüphesiz bizim her şeye gücümüz yeter.(Zariyat: 47) gerçek meal budur. Eski meallerde de bu yazar, ama ne zaman ki evrenin genişlediği herkes tarafından bilinen bir şey oldu, o zaman bu meali GENİŞLEMEK olarak değiştirdiler. burada da bilimsel bir şey göremiyorum.

Bu Reklamı Kapat

Kuranın mealleri genelde değiştiriliyor, Türk halkı Arapça bilmediğinden daha hoş anlamlar sunmaya çalışıyorlar. kuranda bilim dışı çok fazla ayet var, ortaçağ zihniyetiyle yazılmış çok fazla ayet var, bunlar hiç gündeme gelmez aksine hiç bahsedilmemeye çalışılır. örnek vererek anlatayım.

dünya düz oldugnu,gokyuzunun tavan oldugunu soyluyor(bakara:22)bu tavandan kimse kaçıp uzaya çıkamaz diyor(rahman:33) hatta bunun mucize oldugnu soylemek için bak tavanda catlak yok bu bir mucize diyor(mülk:3) yıldızların dünyaya düşmemesi için allah tutuyor diyor(Hac:65) yıldızlar atmosferin en yakın yerindedir diyo(mülk:5)güneş batımını camura batar olarak bahsediyor(kehf:86) allahın aerodinamikten bile haberi yok kuşlar boslukta allah tutuyor diyo(nahl:79) duman ve gazlar dunyanın kendi isteğiyle varmış!(fusillet:11) önce dunya oluştu sonra evren olustu (bakara:29) evrim yoktur yazar(araf:189)sperm kaburga arasından oluşuyor yazıyo(85:5-7)süt ineklerim mememlerinde diil karınlarında olusur diyo(nahl:66) yaşayan her canlı topluluk kurmuştur diyo(enam:38) ölenler biftekle yeniden hayata dondurulebilecegi yazıyor(2:72-73)denizler birbirine karışmıyor ve tatlı suda inci ve mercan yetişebilir diyor(rahman 19-22) daglar sabittir yazıyo ,onları siz zelzeleler ve depremlerden korumak için diktik diyor(nahl:15 enbiya:31 lukman:10)

12,601 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Bilmiyorum. Link. (19 Ocak 2021). Alındığı Tarih: 19 Ocak 2021. Alındığı Yer: Kuran Meali | Arşiv Bağlantısı
8
 • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Soru Sor
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Raporla

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya diğer kullanıcıları oylama, teşekkür ve kabul edilen cevap araçları ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.