Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Anonim Üye
1
Kuran'da ışık hızı var mı?
Youtube üzerinden İngilizce veya Türkçe videolara ulaşabilirsiniz. Bu arada meleklerin nurdan olduğu biliniyor ve nur, ışık demek. Kuran'da 50000 yıl gibi süreden de bahsedilir, bu da belki zamanın göreceliği ile ilgilidir veya mesafe ile ilgilidir.
196 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Cebrail Kudüs
Cebrail Kudüs Üniversite Okuyorum

Kuran-ı Kerim'de tam olarak ''ışık hızı'' diye bir ifade geçmez, ancak bazı hadisler üzerinden şu ifade çıkarılmakta biraz uzun olacak ama:

Gerçekten de ışık hızının modern bilim ile hesaplamış kesin hızı 299.792.458 metre/saniyedir. Yüce Allah'ın 32:5 ayetinde belirtiği emrin hızı ışık hızı ile tam olarak örtüşmektedir.

Yüce Allah 32:5 ayetinde şu şekilde buyurmuştur.

Bu Reklamı Kapat

Yudebbirul emre mines semai ilel ardı summe ya'rucu ileyhi fi yevmin kane mıkdaruhu elfe senetin mimma teuddun.

Gökten yere kadar emri düzenler. Nitekim miktarı sizin hesabınıza göre bin yıl süren bir gün içinde emir O'na (Allah'ın Arş'ına) yükselir

32:5 ayetinden hemen önce 32:4 ayetinde Yüce Allah evrene ve Allah’ın Arş’ına dikkat çekmiştir.

Bu Reklamı Kapat

32:4 ‘O Allah ki; gökleri, yeri ve ikisinin arasındakileri altı günde yarattı. Nitekim Arş’a istiva etti. Sizin O'ndan başka veliniz ve şefaatçiniz yoktur. Hala öğüt almaz mısınız?’

Bu nedenle 32:5 ayetinde düzenlenen emrin evren ve Allah’ın Arş’ı ile ilgisi olmalıdır.

32:5’deki Allah’ın emrinin ne olduğunu ve nasıl işlediğini anlarsak ayeti daha iyi anlayabiliriz. Ayete göre Allah’ın emri düzenlediği-planlandığı ve bu emri tüm evrene uyguladığı net bir şekilde görülür. Emrin ayrıca bir özelliği vardır. Emir gökten yere doğru düzenlenmekte ve daha sonra Allah’ın Arş’ına doğru yükselmektedir.

Evrendeki olmuş ve olacak olan en ufacık kuantum bilgisi bu 2 boyutlu zar içinde kodlanmıştır. Yüce Allah bu 2 boyutlu zar içindeki bilgileri zarın sarmış olduğu evren içine yansıtma yaparak evrenin işleyişini sağlamaktadır. Bu işleyişte meleklerin (sicimler) de emri (kuantum bilgilerini) işleme ve uygulama görevi vardır.

İşte 32:5 ayetinde emrin gökten yere düzenlenmesi bu emrin 2 boyutlu zardan evren içine doğru yansıtılarak işlediğini göstermektedir.

Ayetten emrin belirli bir hareketi olduğu ve bu hareket ile mesafe aldıkları net olarak anlaşılmaktadır. Ayette emrin 1 günde aldıkları mesafenin bizim saydığımız ölçüye göre 1.000 yıla denk geldiği belirtilmiştir. Kuran’ın indiği dönemde kullanılan takvim ay takvimiydi. Yine Yüce Allah Kuran’da şöyle buyurmaktadır.

Bu Reklamı Kapat

9:36 "Gökleri ve yeri yarattığı gündeki yazısına göre, Allah katında ayların sayısı onikidir."

Yani 1 yılda 12 ay olduğunu göre 1.000 yıl 12.000 ay eder. Yani 12.000 ayda aldığımız mesafe ile emrin 1 günde aldığı mesafe birbirine denktir. Ayette Ay’a bir vurgu vardır. Çünkü ay takvimi Ay’ın hareketi ile gerçekleşir. Bu nedenle Ay’ın aldığı mesafeye bir vurgu vardır.

Şimdi Ay’ın Dünya etrafında 12.000 kez döndüğünde almış olduğu mesafeyi hesaplayalım. Albert Einstein’ın Genel İzafiyet kuramını biraz okumak gerekiyor hesaplamaları takip etmek için aşağıya yazıyorum:

Ay’ın gerçek hızının tam olarak hesaplanabilmesi için hızların eylemsizlik halinde hesaplanması gerekir (inertial). Fakat Ay ve Dünya’nın Güneş etrafında hareketi eylemsizliği bozmaktadır. Güneş’in yerçekiminin etkisinin olmaması gerekmektedir. Bir cismin hızı yer çekimi varlığında etkilenmekte ve hatalı sonuçlar vermektedir. Ay’ın ve Dünya’nın hareketlerinin tam olarak hesaplanabilmesi için Güneş’in yerçekimi etkisi sıfırlanmalıdır.

Bu Reklamı Kapat

Dünya ve Ay’ın dönüşlerinde sidereal dönüş tercih edilmek zorundadır. Aşağıda sidereal bilgiler verilmiştir. (Yıldız referans alınır)

Period: Sideral (Yıldızlar referans alır):

Bir gün (Dünyanın kendi etrafın bir tur dönmesi) 23 saat 56 dakika 4,0906 saniye = 86164,0906 saniye

Lunar (ay) zamanı, Ay’ın Dünya etrafında bir tur dönmesi 27,321661 gün = 655,71986 saat

Ay’ın Dünya etrafında 12.000 kez döndüğünde kat ettiği mesafe= 12000 x 3.682,8 x 655,71986 x cos(26,92952225)=25.833.245.358 km

12.0000: 12.000 dönüş

3.682,8 km/saat: Ay’ın bir saate kat ettiği mesafe (NASA tarafından ölçülmüştür)

655,71986 saat: Ay’ın Dünya etrafında bir dönüşünü tamamladığı zaman (saat)

26,92952225: Ay yörüngesinin Güneş’e olan kıvrılma açısı, Ay Dünya etrafında yıldız referansına göre bir tur attığında Güneş ile 26.92952225 derecelik bir kıvrılma açısı oluşturur.

cos: Güneş’in yerçekimi kuvvetine bağlı kıvrılma kuvvetini sıfırlamak için Albert Einstein’ın makalesinde önerdiği yöntemdir. cos (Kosinüs) hesaplaması yapılır. Kıvrılma açısının kosinüsü olarak hesaplanır.

Basitçe anlatmak gerekirse Güneş’in yerçekimi etkisi sıfırlandığında, Ay’ın Dünya etrafında 12.000 kez dönmesi ile (1.000 yıl) Ay toplam 25.833.245.358 km yol kat eder.

Kuran’da 32:5 ayetindeki 1.000 yılda kat edilen mesafeyi hesaplamış olduk. Şimdi emrin 1 günde kat ettiği mesafeyi hesaplayayım.

1 gün Dünya’nın kendi etrafında dönme süresi olan 23 saat 56 dakika 4,0906 saniye veya 86164,0906 saniyedir (Yıldız referansına göre). Güneş’in yerçekimi etkisi Albert Einstein’ın genel görecelik yasalarına göre sıfırlandığında Dünya’nın kendi etrafına dönmesi 6,34055 saniye uzamaktadır. Yani bir gün 86170,43114 saniye olur.

Bu Reklamı Kapat

Yüce Allah’ın Kuran’da buyurmasına göre emir 86170,43114 saniyede 25.833.245.358 kilometre yol kat etmektedirler.

Hız (kilometre/saniye)= Mesafe (kilometre)/ Zaman (saniye) olduğuna göre

Emrin hızı=25.833.245.358/86170,43114=299.792,45799558616 kilometre/saniye olarak hesaplanır yâda yuvarlanarak 299.792.458 metre/saniyedir.

Bu sayı tam olarak ışık hızına eşittir.

Gerçekten de ışık hızının modern bilim ile hesaplamış kesin hızı 299.792.458 metre/saniyedir.

Bu Reklamı Kapat

Yüce Allah’ın 32:5 ayetinde belirtiği emrin hızı ışık hızı ile tam olarak örtüşmektedi

220 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Anonim. Kuran- I Kerimde Işık Hızı. (07 July 2021). Alındığı Tarih: 07 July 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
3
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et