Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Ege Sancak
Ege Sancak Üye
1
Kuran'da evrim teorisinin bahsi geçiyor mu?
veya Evrim Teorisine zıt bir şey anlatıyor mu?
149 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Anonim .
Anonim . okur

Sonuçta bahsettiğimiz şey bir metin ve bu metinde yazanı her insan kendi istediği anlamı çıkaracak şekilde yorumlayabilir. Mesela ben bir ayette evrime karşı bir şey dendiğini söylesem başka birisi ' orda şunu demek istemiyor bunu demek istiyor' şeklinde karşı çıkabilir ve referans olarak alabileceğimiz ,metinde asıl denmek istenen bir anlam bilmediğimiz için ikimiz de birbirimizden daha fazla veya daha az haklı olamayız. Yani bu sorunun cevabı yazan şeyden çok sizin onu nasıl yorumladığınıza bağlı. Burada kim ne derse desin o kişinin fikrinden öteye geçemez. Bu yüzden kendiniz araştırıp kendi mantığınıza göre bu sorunun cevabını bulmanız gerekiyor.

435 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Diyanet. .. (25 February 2021). Alındığı Tarih: 25 February 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
1
  • Raporla
Cevap
Meryem Nur Çam
Meryem Nur Çam Araştırıcı

https://www.youtube.com/watch?v=ukkPEV3_zzQ

Bu videodan ve gönderdiğim kaynakta daha detaylı inceleyebilirsiniz. Ben alt tarafa videonun özeti şeklinde bilgiyi aktaracağım.

Hicr/26-27 çınlayan kilden, işlenebilen çamurdan, halden hale gelen bir maddeden oluşturduk. sad/71-72 Çamurdan beşer Safat/11 cıvık-yapışkan çamur furkan/54 sudan Secde/7 insanı oluşturmaya bir çamurdan başlayan Mümin/12 seçilmiş bir çamurdan oluşturduk. Nuh/14 tavır tavır/aşama aşama (cem-i kıllet- sınırlı bir çokluk 3 ila 10 arasında sınırlı) Nuh/17 bir bitki olarak bitirdi (gibi değil, benzetme yok.) A'la /2 Allah yarattı sonra düzene koydu. İnfitar/6-8 oluşturan, düzen içinde biçim veren, dengeleyen, tertip eden. Secde/9 düzeltip biçime soktu, bilgilendirdi, kulak, gözler var etti. Nahl/78 Anne karnında; işitme,görme duyularını ve gönüller verdi. Mülk/23 inşa eden, kulak, göz, gönüller oluşturandır Araf/11 oluşturduk, biçimlendirdik 'bilgilenmiş vahiy almış ilk insana boyun eğin teslim olun' dedik

Bu Reklamı Kapat

İlk yaratılış bir Nefisten gerçekleşmiş sonra ondan eşi yaratılmış, daha sonra erkek ve dişi ayrımı ve eşeyli üreme başlamıştır.

Nisa/1 tek bir nefisten oluşturan, ondan eşini oluşturan, her ikisinden bir çok erkek ve kadın türetip yayan (Adem kaburga kemiği yozlaştırmadır. Buradaki anlatım tek hücreli bir varlık eşeysiz üreme insanın canlı olarak bitki aşaması olabilir.)

Zumer/6 tek bir nefisten oluşturdu, ondan eşini yaptı Araf/189 sizi bir candan yapan, kendisine ısınsın diye eşini yapandır. İnsan/1-2 İnsan üzerine, henüz kendisi anılabilecek bir şey değilken dehrde/milyarca yıldan bir süre geçti mi? Elbette ki geçti! Şüphesiz biz, insanı karışık bir nufteden oluşturduk. Onu yıpratacağız/yükümlülükler vereceğiz. Bu nedenle onu çok iyi görücü yaptık, iyiyi kötüyü ayıracak bilgileri yollayarak bilgilendirdik. Bakara/30 'halie getiren zatım' 'bozgunculuk yapan, kan döken birisini mi yapacaksın..' 'ben sizin bilmediğiniz şeyleri çok iyi bilirim.' ( o günkü insanların tutumu bozgunculuk yapani kan döken Adem bu insanlara gönderilen ilk elçi/rasuldür

Bu Reklamı Kapat

İki elçi vardır Melek ve İnsan Melek (Vahiy) Vahiy Allahın elçisidir.

Al-i İmran/33 Ademi, Nuhu, İbrahim ailesini ve İmran ailesini-birbirinin soyundan olmak üzere- alimler üzerine seçkin kıldı.

Neden Ademi seçti?

Bakara/31 ve senin Rabbin, Ademe o isimlerin tümünü öğretti.

Sonra hepsini doğadaki güçlere sundu ve'hadi, haber verin bana şunların isimlerini, eğer doğru kimseler iseniz'dedi. (isimlerini öğretti derken maddenin özelliğine göre onda ad koyma niteliğine bilgisine bilincine geldi. Maddenin özelliğini keşfetti hakikatini öğrendiği zaman Melekler, Evrendeki tüm doğal güçler hepsi bilgili insana boyun eğdi.

'Ey Adem sen ve eşin bu cennete yerleşin.'( Cennette yaratıldı, cennetten kovuldu diye bir durum yok. Yeryüzü bir cennetti.)

Bu Reklamı Kapat

Ademin Cenneti

Cennet- bahçe demek.Sulak ağaçlıklı bir bahçe. Ahiretteki cennetin bir çok niteliği kuranda açıklanmıştır. Ebedidir ve yasak yoktur. Ademin cennetinde ise geçicidir ve yasak konmuştur. Adem bahçelik güzel bir bölgeden cennet gibi olmayan başka bir bölgeye çöle düşürülmüştür. 'şecereye yaklaşma' dendi ağaca diyerek cevrilir biz Karmaşık şeye yaklaşmayın diye çevirdik

Adem iblise uyarak malın mülkün servetin tadına vardı biriktirmeye başladı. Cennet ortamını cehenneme çevirdi. 'her şey benim olsun diye biriktirip istifçiliğe başlıcak olursanız artık orada rahat huzur size olmaz dünyaya ait etolojik dengede her şeyi bozdunuz öyleyse rütbenizi düşürüyorum. Sıkıntılı basit bir hayata çöl hayatına mahkum olun'dendi.

Ruhun üfürülmesi konusu sonsuz ilmin bir kısmını insan oğluna aktarılmasıdır. Ademe ruh üfürüldüğü zaman insan bilgilenmiş olur ve o bilgi sayesinde doğaya hükmeder.

203 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Hakkı YILMAZ, et al. Evrim Allah'ın Mükemmel Bir Programıdır.. (10 October 2019). Alındığı Tarih: 24 February 2021. Alındığı Yer: Ekonomi Ege | Arşiv Bağlantısı
0
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et