Sorulara Dön
2
Teoloji & Din Felsefesi

Kuran evrensel midir?

Çoğu yaratılışçıların kabul etmek istemediği ve benimde hep merak ettiğim bir konudur kendisi. Lütfen güzel ve açıklayıcı şekilde temel olması için anlatır mısınız?

3
1,414 görüntülenme
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Merhabalar Enes Nurdağ

hayır kuran evrensel değildir, bütün insanlığa gönderilmemiştir. Müslümanlık Arap dinidir, Arap kültürüne paralel yazılmıştır, vahiyler Araplara gelmiştir, evrenselliği yoktur. hemen inceleyelim=

AYETLER:

Bu (Kur’an), Ümmülkurâ (Mekke) ve çevresindekileri uyarman için sana indirdiğimiz, kendisinden öncekileri doğrulayıcı mübarek bir kitaptır.(En'âm- 92)

İşte sana, Ümmülkurâ (Mekke) ve çevresindekileri uyarman ve hakkında asla şüphe bulunmayan toplanma gününün dehşetini haber vermen için böyle Arapça bir Kur’an indirdik. Onların bir kısmı cennette, bir kısmı da cehennemde olacaktır.(Şûrâ-7)

bu ayetlerde görüyoruz ki tüm insanlığa değil özellikle yazılmış, Mekke ve çevresi yani Arapları uyarman ve onlara mesaj olsun diye yollandığından bahseder. Fussilet Suresi 44. ayette eğer kuranın dili Arapça olmasaydı kafa karışıklığı olacağından, Nahl Suresi 103. ayette Kuranın Arapça anlamayan insanları kapsamadığını, Duhan 58. ayette Kuranın özellikle Arapça yazıldığını böylece kolaylık sağlandığını söylüyor.

MANTIKSIZLIKLAR:

Bakara 187. ayette orucu güneş batınca yiyin, güneş doğunca yemek yemeyi kesin denilmektedir. Ama Kuzey/Güney kutbunda yaşayan insanlar için bu mantıksızdır. çünkü bazen aylarca gece yada gündüz olabilmektedir. ayrıca kuranın sayısız yerinde deve hayvanı ile benzetmeler yapılır, başka hayvanlardan o kadar bahsetmez. dünyanın her yerinde yaşayabilen bir hayvan değildir ama buna rağmen ticarette, mucizelerde hep deveden bahsedilir. Bakara 253 de Müslüman Arapların diğer insanlardan üstün olduğunu söyler 221 de Müslüman olmayanlarla evlenmeyi yasaklar, Maide 51 de Müslüman olmayanlarla arkadaş olmayı yasaklar. Bakara 173. ayette Arap kültürüyle bağdaşmayan domuzu haram kılmıştır(çünkü domuz Arabistan topraklarında yetiştirlmesi ve kesilmesi uygun değil).

SONUÇ

Kuranda kendi yazılarıyla Araplara gönderildiğini, sadece Araplar anlasın diye Arapça yazıldığını, Arap kültürüyle paralel yazıldığını gösteren bir çok ayet mevcut. zaten Kuranla ilgili tartışmaları izlersen hep "Arapça o anlama gelmez, şu anlama gelir, bu yüzden bunu demek ister." diye hep yanlış anlaşılmaların olduğunu,tevsirlerin ve meallerin sürekli değişkenlik gösterdiği herkesin bildiği bir şey. insanlığa yollanmış bir kitap daha anlaşılır ve net olurdu, ortak kültüre seslenirdi. birbirini yalanlayan inançlar var sadece, bir de kafa karışıklıkları.

1,456 görüntülenme
8
Paylaş
8

Evrensel kelimesinin iki anlamı var TDK'da:

1. sıfat Evrenle ilgili.

2. sıfat Bütün insanlığı ilgilendiren, âlemşümul, cihanşümul, kozmik, üniversal.

İki anlamda da Kur'an ve İslam evrenseldir. Diğer yorumlar garip tabii burada polemiğe girmek uygun olmaz. https://acikkuran.com/6/92 Yukarıdaki ayet için Kur'an'dan pek çok meal görülebilir. Türkiye'de en itibar edilen meal Elmalılı Hamdi Yazır'ınkidir.

https://acikkuran.com/21/107 Açıkça İslam'ın tüm insanlık ve hatta kainat için gönderildiği belirtilmiştir. Tarihin hiçbir döneminde İslam'ın ve Kur'an'ın belirli bir toplumu ilgilendirdiğine dair bir şey ne duydum ne gördüm. Yeni bir akım mı başladı yoksa :D Hiçbir şekilde de mantıklı değil. İslam Yahudilik gibi evrensel olmayan bir karaktere sahip olsaydı; Türkleri, Farsları ve başka milletlerde İslam'ın yayılması için uğraşılmazdı. Sonraki dönemlerdeki Türk iktidarı da asla kabul edilmezdi.

Hitabı daima ''Ey Müminler'' şeklindedir. Muhatap alınan Arap olarak gösterilmemiştir. İyi incelenirse iyi anlayın diye Arapça kitap yollanma sebebinin kitabın İbranice olmamasına atıf olduğu anlaşılır. İncil ise Yunanca'dır(daha sonra Latince).

Arapça gönderilmesi ile ilgili iki ayeti koyuyorum. https://acikkuran.com/14/4 , https://acikkuran.com/41/44 . Açıkça görülüyorki İslam kutsal kitapların indirilen peygamberin etrafıyla aynı dilde olduğu bir peygamberler silsilesinden bahsetmektedir.

Hatta evrenselliğin boyutunu daha da anlamak için Cin suresine bakılırsa, Kur'an'ın cinler için bile yazıldığı görülebilir :D Yani Kur'an muhatabı sadece insanlar bile değildir.

Yaratılışla ilgili ayetlerden bahsetmeye gerek yok. Baştan sona kainatın yaratılışı tasvir edilmiştir.(Evrenselin ilk anlamı ile ilgili)

Evrensel olması onun içeriğinin bilimsel veya mantıklı olup olmaması ile ilgili değildir. Hedef kitlesi, kimleri muhatap aldığı ve sorumlu tuttuğu ile ilgilidir. İslam ve Kur'an dinin yayılmasını ve neticede tüm insanlığa empoze edilmesini emreder.

836 görüntülenme
1
Paylaş
1

Sadece Kuran değil hiç bir Kutsal kitap evrensel değildir 3 kişi ele alalım Ahmet Juan ve Solomon bu 3 kişi'de kendi dinlerindeki doğruları savunacaktır Ahmet'e göre İsa Peygamber Juan'a göre Allah'IIN oğlu Solomon'a göre o bir yalancı bu kadar farklı görüşler varken kutsal kitaplar evrensel değildir.

598 görüntülenme
0
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et