Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
4

Kuran evrensel midir?

Çoğu yaratılışçıların kabul etmek istemediği ve benimde hep merak ettiğim bir konudur kendisi. Lütfen güzel ve açıklayıcı şekilde temel olması için anlatır mısınız?
2,679 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
6 Cevap
Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis Düşünür

Merhabalar Enes Nurdağ

hayır kuran evrensel değildir, bütün insanlığa gönderilmemiştir. Müslümanlık Arap dinidir, Arap kültürüne paralel yazılmıştır, vahiyler Araplara gelmiştir, evrenselliği yoktur. hemen inceleyelim=

Bu Reklamı Kapat

AYETLER:

Bu (Kur’an), Ümmülkurâ (Mekke) ve çevresindekileri uyarman için sana indirdiğimiz, kendisinden öncekileri doğrulayıcı mübarek bir kitaptır.(En'âm- 92)

Bu Reklamı Kapat

İşte sana, Ümmülkurâ (Mekke) ve çevresindekileri uyarman ve hakkında asla şüphe bulunmayan toplanma gününün dehşetini haber vermen için böyle Arapça bir Kur’an indirdik. Onların bir kısmı cennette, bir kısmı da cehennemde olacaktır.(Şûrâ-7)

bu ayetlerde görüyoruz ki tüm insanlığa değil özellikle yazılmış, Mekke ve çevresi yani Arapları uyarman ve onlara mesaj olsun diye yollandığından bahseder. Fussilet Suresi 44. ayette eğer kuranın dili Arapça olmasaydı kafa karışıklığı olacağından, Nahl Suresi 103. ayette Kuranın Arapça anlamayan insanları kapsamadığını, Duhan 58. ayette Kuranın özellikle Arapça yazıldığını böylece kolaylık sağlandığını söylüyor.

MANTIKSIZLIKLAR:

Bakara 187. ayette orucu güneş batınca yiyin, güneş doğunca yemek yemeyi kesin denilmektedir. Ama Kuzey/Güney kutbunda yaşayan insanlar için bu mantıksızdır. çünkü bazen aylarca gece yada gündüz olabilmektedir. ayrıca kuranın sayısız yerinde deve hayvanı ile benzetmeler yapılır, başka hayvanlardan o kadar bahsetmez. dünyanın her yerinde yaşayabilen bir hayvan değildir ama buna rağmen ticarette, mucizelerde hep deveden bahsedilir. Bakara 253 de Müslüman Arapların diğer insanlardan üstün olduğunu söyler 221 de Müslüman olmayanlarla evlenmeyi yasaklar, Maide 51 de Müslüman olmayanlarla arkadaş olmayı yasaklar. Bakara 173. ayette Arap kültürüyle bağdaşmayan domuzu haram kılmıştır(çünkü domuz Arabistan topraklarında yetiştirlmesi ve kesilmesi uygun değil).

SONUÇ

Kuranda kendi yazılarıyla Araplara gönderildiğini, sadece Araplar anlasın diye Arapça yazıldığını, Arap kültürüyle paralel yazıldığını gösteren bir çok ayet mevcut. zaten Kuranla ilgili tartışmaları izlersen hep "Arapça o anlama gelmez, şu anlama gelir, bu yüzden bunu demek ister." diye hep yanlış anlaşılmaların olduğunu,tevsirlerin ve meallerin sürekli değişkenlik gösterdiği herkesin bildiği bir şey. insanlığa yollanmış bir kitap daha anlaşılır ve net olurdu, ortak kültüre seslenirdi. birbirini yalanlayan inançlar var sadece, bir de kafa karışıklıkları.

1,816 görüntülenme
8
  • Raporla
Cevap
Leonard Leonardo
Leonard Leonardo Tarih Öğreten Adam

Sadece Kuran değil hiç bir Kutsal kitap evrensel değildir 3 kişi ele alalım Ahmet Juan ve Solomon bu 3 kişi'de kendi dinlerindeki doğruları savunacaktır Ahmet'e göre İsa Peygamber Juan'a göre Allah'IIN oğlu Solomon'a göre o bir yalancı bu kadar farklı görüşler varken kutsal kitaplar evrensel değildir.

776 görüntülenme
1
  • Raporla
Cevap
Oguz Han
Oguz Han Dinsiz Vatandaş

Evrensel kelimesinin iki anlamı var TDK'da:

1. sıfat Evrenle ilgili.

Bu Reklamı Kapat

2. sıfat Bütün insanlığı ilgilendiren, âlemşümul, cihanşümul, kozmik, üniversal.

İki anlamda da Kur'an ve İslam evrenseldir. Diğer yorumlar garip tabii burada polemiğe girmek uygun olmaz. https://acikkuran.com/6/92 Yukarıdaki ayet için Kur'an'dan pek çok meal görülebilir. Türkiye'de en itibar edilen meal Elmalılı Hamdi Yazır'ınkidir.

Bu Reklamı Kapat

https://acikkuran.com/21/107 Açıkça İslam'ın tüm insanlık ve hatta kainat için gönderildiği belirtilmiştir. Tarihin hiçbir döneminde İslam'ın ve Kur'an'ın belirli bir toplumu ilgilendirdiğine dair bir şey ne duydum ne gördüm. Yeni bir akım mı başladı yoksa :D Hiçbir şekilde de mantıklı değil. İslam Yahudilik gibi evrensel olmayan bir karaktere sahip olsaydı; Türkleri, Farsları ve başka milletlerde İslam'ın yayılması için uğraşılmazdı. Sonraki dönemlerdeki Türk iktidarı da asla kabul edilmezdi.

Hitabı daima ''Ey Müminler'' şeklindedir. Muhatap alınan Arap olarak gösterilmemiştir. İyi incelenirse iyi anlayın diye Arapça kitap yollanma sebebinin kitabın İbranice olmamasına atıf olduğu anlaşılır. İncil ise Yunanca'dır(daha sonra Latince).

Arapça gönderilmesi ile ilgili iki ayeti koyuyorum. https://acikkuran.com/14/4 , https://acikkuran.com/41/44 . Açıkça görülüyorki İslam kutsal kitapların indirilen peygamberin etrafıyla aynı dilde olduğu bir peygamberler silsilesinden bahsetmektedir.

Hatta evrenselliğin boyutunu daha da anlamak için Cin suresine bakılırsa, Kur'an'ın cinler için bile yazıldığı görülebilir :D Yani Kur'an muhatabı sadece insanlar bile değildir.

Yaratılışla ilgili ayetlerden bahsetmeye gerek yok. Baştan sona kainatın yaratılışı tasvir edilmiştir.(Evrenselin ilk anlamı ile ilgili)

Evrensel olması onun içeriğinin bilimsel veya mantıklı olup olmaması ile ilgili değildir. Hedef kitlesi, kimleri muhatap aldığı ve sorumlu tuttuğu ile ilgilidir. İslam ve Kur'an dinin yayılmasını ve neticede tüm insanlığa empoze edilmesini emreder.

1,052 görüntülenme
1
  • Raporla
Cevap
Gerek Yok
Gerek Yok genel düşünür

bence islamın 5 şartı bile evrensel (evren kelimesi bütün uzayı betimler) olmadığının kanıtıdır.

namaz kılmak için 5 vaktin geldiğini bilmek yani güneşin etrafında dönen bir gezegende olmak ve onun üstünde güneşin doğup battığını görmek gerekir.çift güneşli gezegenler olan sistemler güneşi yaşanan yerdeki duruma göre saçma sapan zamanlarda görünenlerden bahsetmeye gerek var mı. artı kıble nerde bilmem ne galaksisinde güneş dedikleri yıldızın etrafındaki dünya gezegeni üstünde ...

Bu Reklamı Kapat

oruç ta başlangıcı için AY ve ne zaman görünüp ne zaman yok olduğu belli olan bir görünme şekline ihtiyaç var. peki altı tane uydusu olan bir gezegende cin olarak yaşıyorsanız ne olacak gitti islam.

en beteri hac

Bu Reklamı Kapat

düşünün evrenin bi köşesinde hala dünya ya gidip hac görevini ifa için icat edilmesini beklediğiniz gemiyi (20019 da göklerdeeee diyerek erteleye kandıra ) bekletiyorlar. kabenin etrafında uzay gemisi görenler vardır şimdi onlar ortaya çıkar..

beş şartın 3 ünü yerine getiremeyen müslüman olur mu.

islam evrensel değildir hatta dünyasal bile değildir.

bence yaratandan da değildir. yaratandan olsaydı yarattığı derinliği bilir ona göre kitap gönderir bizi hayran bırakırdı.

Ama yok.

0
  • Raporla
Cevap
Expoiler Crautury
Expoiler Crautury Risal-i Nur öğrencisiyim.

Ana cevap: Evet, Kur'an evrenseldir.

Mantıksızlıklar (arkadaşımıza göre)...

Bu Reklamı Kapat

1. cevap: Bunun nedeni Araplar'a gönderilmesidir. Neden Araplar'a gönderildi? Çünkü araplar o zamanlarda câhiliye dönemindeydiler. O kadar câni ve cahillerdi ki, kızlarını diri diri gömüyorlardı. Peygamberler de bir toplumu düzetlemek için gönderilir ve orası çok ciddi mânâda bozuktu. Diğer nedenlerinden birisi de Arapça'nın diğer dillere nazaran çok daha derin olması, dolayısıyla da anlam karışıklıklarının olmaması ve neden bu kelime değil de bu kelimeyi seçti diyip oradaki mükemmelliği anlamaktır. Eğer ki orada penguenlerden, Arizona Kertenkelesi'nden vb. canlılardan bahsedilseydi, daha hayatlarında ne olduğunu bile duymadıkları için oradaki doğruluğu kabul etmek ve kanıtlamak imkansız olurdu. Evrensel olduğun şuradan anlayabiliriz, dünyanın her yerinde mevcut ve tıkır tıkır işliyor. Alt maddelerde anlatacağım.

Soru 2: Neden domuz yasaklandı?

Bu Reklamı Kapat

2. cevap: Öncelikle bir şeyin yasaklanması ve haram kılınması için topluma, insana hayvana veya yaşama zararlı olması muhakkaktır. Domuz eti de bir çok kanser oranını arttırması, aşırı büyüme hormonlarından dolayı zararlıdır. Kendi dışkısını yediği için pistir ve İslam temizliği îman seviyesine kadar yükselten ve önemini bilen tek dindir.

Soru 3: Araplar neden diğer insanlardan üstün?

3. cevap: Burda arkadaşım zaten bize yanlış söylemiş orda Arap kelimesi geçen hiçbir şey yoktur. Bakabilirsiniz (lütfen tefsirine de). Orada sizin ibadet seviyeniz ve mîmarın şahsi tasarımı anlatılır.

Soru 4: Kutuplardaki insanlar ne yapsın? 6 ay oruç tutup ölsün mü?

4. cevap: Bunun farklı kuralları vardır. Örn: Tasdiklendirme, çubuk koyma ve en yakın yere uyma gibi... (Eğer ki doğru olacağından korkmayıp İslam sitelerine sorsaydınız öğrenirdiniz).

Soru 5: Kur'an evrensel ise şâyet, neden tefsirlere ihtiyacımız var?

5. cevap: Öncelikle size ironik bir şey söylemek istiyorum. Fabllar ve masallar evrenseldir, her yerden bahsedilmez ve içerisinden herkes aynı ögüdü çıkartmaz ve birilerinden öğrenmek zorunda kalabilir. Bütün dünya bunlara evrimsel derken Kur'an'ın bu evrenselliğin dışında atmak düpedüz adalet körülüğüdür. Ayrıca herkesin kapasitesi farklıdır, evrensel demek yoruma açık olması ve herkesin kendi kapasitesince yorum yapabilmesidir; yorum yapamazsa İslam'da cemâtin önemi aktifleşir ve neden tek başımıza değil de âlimlerin bile cemâtle yaptığını anlarız (Örneğin: x kişisi saçma sapan bir görüş ortaya atar, diğer bir y kişisi o saçma şeydeki konuyu anlar ve daha doğru bir yorum çıkartır, diğer bir z kişisi de en son yorumu çıkartıp en mantıklı şeyi bulabilir ve bu heryerde böyledir).

ÖNEMLİ NOT: Ben bilerek ayetleri ve tefsirlero yazmadım ki siz bakasınız ve sürekli dile getirdiğiniz "nötr olun abi ya" kelimesini size uygulattırayım.

Bu Reklamı Kapat

EKSTRA SORU,

: 3 tür Ateist vardır bunlardan,

1.'si yanlış anlam çıkartan,

2.'sı doğru olduğunu bilip, îman etmek ve ibâdet etmek zor geldiği için kaçan,

Bu Reklamı Kapat

3. ve sonuncusu da hayatında hiçbir düzgün yoldan başarısıyla ilgi göremeyip, ateizmin modernlik düşüncesine kapılıp kendini modern hissedenlerdir. Artık kendinizi nereye koyacaksanız koyun. Ben size asla kaba dille ve saygısızca konuşmak istemem. Elimden gelse sizle yemek yerim, sohbet ederim... Ayrıca her şeyi bırakıp, İslam'daki temel mucizeleri öğrenip, yav arkadaş bunun böyle olması mümkün değil diyip anlayabilirsiniz. Sonuçta hiçbirinizin Yusuf İslam olmayacağı garantisi yok.

EN ÖNEMLİ SORU,

: Ya varsa?

0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et