Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Fesrahani Suran
Fesrahani Suran
1,889 UP
Üye
0

Kur-an da bahsedilen büyü gerçekliği doğru mu?

Başka alemler cin vb. var mı? Sonuçta bunlar gerçekse bilim nasıl açıklayabilir?
648 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Only LGBT
Only LGBT
4,236 UP
Felsefe ile ilgileniyorum.

Bizim henüz keşfedemediğimiz,algılayamadığımız veya aslında ''onlardan biri'' olup olmadığımız meçhul değil. Deneme,yanılma,gözlem...Gibi yöntemlerle bir şekilde ilerleme sağlıyoruz ancak bahsettiğin şeylerin varlığına dair somut bir varlık bulunamadı diye biliyorum. Şu an yapabileceğimiz şey mevcut teknolojinin bize daha fazla imkan tanımasını beklemek olacaktır.

Gel gelelim ''büyü'' olayına. Psikolojik olarak hasta olduğuna inandığı için hasta olabilen insanların olması bu tarz durumları bazı kesimler için doğaüstü veya bir üst varlığa bağlama gereği hissettirebilir ama hepsi bu. Çünkü eğer gerçekten büyü ''gerçek'' olsaydı şu an bu soruyu sormak yerine ileride akademik başarı büyüsü,sevdiğin kişiyi kendine aşık etme büyüsü veya zengin olma büyüsü yapıyor olurdun diye tahmin ediyorum.[1]

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

  1. R. A. Rensink, et al. (2015). The Possibility Of A Science Of Magic. Frontiers in Psychology. doi: 10.3389/fpsyg.2015.01576. | Arşiv Bağlantısı
4
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
ALİ SERT
ALİ SERT
58K UP
Düşünür çok Düşünür

[2] Evet Kur'an'da büyü ve sihir geçmektedir fakat ilgi alanım olmadığı için büyü ve sihir aynı şeyler midir farklı şeyler mi kastedilmekte midir bilmiyorum. Cinlerle ilgili sure dahi vardır.

Sonuç olarak her şey bizim fiziki alemimizle ilgili olmayabilir. Metafizik denen bir olgu vardır ve bu daha çok inançla ilgilidir. Bilimle şu an izah edilemeyen bir şeyin gelecekte de izah edilemeyeceği de söylenemez. Bilim şu an evrendeki bütün bilgilere ulaşmış mıdır ki her bir bilgiyi onunla tartmaya kalkışıyoruz. Biz insanların ölçemediği bilimin çerçevesi içine girmeyen daha keşfedilmeyi bekleyen daha çok bilgi var. Belki de şu ana kadar keşfettiklerimiz %1 bile değildir. Hal böyleyken bilimi insanoğlunun ulaştığı en üst nokta gibi görmek daha ulaşacağımız tırmanacağımız yerleri görmezden gelmek doğru olmayacaktır.

Tüm Reklamları Kapat

İnandığımız her şey bilimin deney ve gözlem sahası içine girmiyor olabilir. Bu onların yok olduğu anlamına gelmez. Ben açıkçası kuantum ve altı anlamda maddeyi ve enerjiyi anlamış bir insanın bu evrenin fizikten ibaret olduğunu evrende ve dışında madde, fizik ve atom dışında varlıklar enerjiler ve hatta canlılar bulunabileceğine ihtimal vermemelerini anlamıyorum.

Belki de Allah'a inanmak böyle düşünmeyi gerektiriyor. Atomlardan insanı yaratan Allah bir enerji türünden de başka canlıları yaratabilir. Atomdan yarattığı insanlara çok az insanın keşfedebildiği bir güç ya da enerjiyi kontrol edebilme yeteneği vermiş olabilir. İnsan beyninde daha keşfetmemiz gereken çok yetenek var olabilir. Bilim bunları keşfedememişse yok mu olması gerekir. Bilim bir zamanlar atomun parçalanamayacağını söylüyordu şimdi elektronları çarpıştırıyor yarın ne olacağını kestiremiyoruz bile.

Kaynaklar

  1. TDV İslâm Ansiklopedisi. Büyü - Tdv İslâm Ansiklopedisi. Alındığı Tarih: 9 Aralık 2022. Alındığı Yer: TDV İslâm Ansiklopedisi | Arşiv Bağlantısı
0
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Edward Teller, Oppenheimer'ı Neden Sattı?
Edward Teller, Oppenheimer'ı Neden Sattı?
Görme Bozukluklarını Anlamanızı Sağlayan Gözlükler!
Görme Bozukluklarını Anlamanızı Sağlayan Gözlükler!
Matematikten Neden Bu Kadar Korkuyorsunuz?
Matematikten Neden Bu Kadar Korkuyorsunuz?
Büyük Patlama Teorisi: Bildiklerinizin Ne Kadarı Gerçek?
Büyük Patlama Teorisi: Bildiklerinizin Ne Kadarı Gerçek?
2 MİLYON KUTLAMASI: VİDEO KONU TALEPLERİNİZİ ALIYORUZ! / SORU & CEVAP [🔴 HEDİYELİ CANLI YAYIN]
2 MİLYON KUTLAMASI: VİDEO KONU TALEPLERİNİZİ ALIYORUZ! / SORU & CEVAP [🔴 HEDİYELİ CANLI YAYIN]
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close